Výzkumy - Novověk
Technické muzeum
 
Zaniklá sklárna ve Sklené
okr. Šumperk (k. ú. Pusté Žibřidovice)

Na území zaniklé osady Sklené (Glasdorf) se nachází relikty sklárny, které se podařilo sondáží zachytit v říjnu a listopadu 1992. Nejstarší doložené zprávy k osadě pochází z 2. pol. 17. století. Mapové materiály z pol. 18.století sklárnu nezachycují. Ani katastrální mapa z r. 1834 neposkytuje žádné indicie naznačující existenci sklárny. Obec Sklená zaniká po roce 1945 v souvislosti s odsunem německého obyvatelstva.
V rámci ekologického programu zaměřeného na revitalizaci zdrojů kvalitní vody bylo z náplav Sklenského potoka získáno několik vzorků skel , skelné hmoty a keramiky. Na podzim 1992 byly na prvém břehu potoka položeny tři sondy, které poskytly materiál datující provoz sklárny od konce 16. století do 2.pol. 17. století.
Sklářskou výrobu dokládají nálezy sklářské hmoty, odstřiky skla, části výrobků a nejrůznější zlomky skla. Dále bylo vyzvednuto několik zlomků sklářských pánví, zlomky výmazů a materiálů souvisejících s technologií výroby skla. Nalezené sklo nazelenalé až světlezelené barvy obsahující značné procento bublinek a nečistot, svědčí o ne zcela dokonalém procesu tavby. Dva zlomky dokonale odbarveného skla nasvědčují, že huť byla schopna produkovat i technologicky náročnější druh skla.
Na základě srovnání skloviny s jinými soubory můžeme méně kvalitní druh datovat od 2. pol. 16. století do 1. pol. 17. století a vyspělou bezbarvou sklovinu do 2. pol. 17.století. Uvedené časové zařazení lze podepřít i typologickým rozborem výrobků.
Dle podkladů Technického muzea Brno připravili Martin Hložek  a  Michal Soukup

 
 
Výzkumy - Novověk
Technické muzeum