Meč - symbol moci,cti a odvahy

      Výstava představuje jeden z hlavních fenoménů nejen středověku, ale i mladšího pravěku - meč. Hlavní význam při jeho prezentaci spočívá v prezentaci exponátů raného středověku, kdy na Moravě vznikl, rozvinul se a konečně i zanikl první státní útvar západních Slovanů - Velká Morava. Výběr mečů z takových nalezišť, jakými jsou Staré město, Mikulčice a Pohansko u Břeclavi, představuje reprezentativní vzorek, který v této podobě dosud nebyl prezentován. Jeho doplnění o předměty z královského germánského hrobu z Blučiny (5.století), exponáty z doby bronzové, zbraně Keltů a také meče z 15.století, z něj činí exkluzivní soubor.
 
Pohřeb velkomoravského bojovníka
Pohřeb velkomoravského bojovníka s mečem (Staré Město, 2.pol. 9.století)
Výstava ovšem představuje meč nejen jeko zbraň, ale i jako symbol mocenského postavení a cti, jako jeden z nejskvostnějších výrobků mistrů černého řemesla - kovářů. Proto jsou představeny také technologické postupy starých i současných kovářů včetně damasku - nejmodernější metody laboratorního výzkumu (rentgenografie, metalografie, traktografie, chemie), prováděné na špičkově vybavených univerzitních pracovištích i výsledky jejich aplikací - pokusy o věrné repliky raněstředověkých originálů. Ilustrativní je také ukázka archeologického objevování hrobů s mečem, instalované v jedné z vitrin. Spojení všech uvedených subjektů činí z výstavy ojedinělý počin středoevropského významu.
Výstavu připravil Archeologický ústav Moravského zemského muzea ve spolupráci s pracovišti Strojní fakulty VUT Brno a kovářským mistrem P.Bártou; ve dnech 22.4. - 15.9.1999 se nacházela na Biskupském dvoře ve výstavních prostorách MZM Brno, ve dnech 30.9. - 30.11.1999 v Uherském Hradišti, odtud cestovala do Mödlingu u Vídně a nyní (8.8. - 1.11.2000) se nachází na zámku Traismauer, rovněž v Rakousku.

Pokus o kresebnou rekonstrukci velkomoravského velmože podle L.Galušky.

Podklady zapůjčil PhDr.Luděk Galuška, CSc., Archeologický ústav MZM