Česká společnost novořeckých studií

Kdo jsme

Česká společnost novořeckých studií je spolek podporující vědecké studium, popularizaci a výuku novořeckého jazyka, literatury a kultury v České republice.

Jsme součástí Evropské společnosti novořeckých studií (www.eens.org).

Čím se zabýváme

Pořádáme přednášky, diskuse a promítání filmů pro veřejnost se zájmem o neogrecistiku i pro studenty a studentky novořečtiny a příbuzných oborů. Snažíme se podpořit rozvoj novořeckých studií v České republice a navzájem mezi sebou propojit odborníky, studenty i laickou veřejnost se zájmem o neogrecistiku. Realizujeme projekty, které vedou k rozvoji oboru a zvyšují standard studia novořečtiny.

Publikace

Každoročně vydáváme recenzovaný odborný časopis Neograeca Bohemica, obsahující studie, recenze a zprávy reflektující domácí i zahraniční odbornou produkci v oblasti novořeckých studií.

V případě zájmu o členství v České společnosti novořeckých studií odešlete prosím elektronickou přihlášku (výše členského příspěvku je 300 Kč/rok, pro studenty 200 Kč/rok).

Aktuality

ŘECKÝ FILM "MÉ DRUHÉ JÁ" NA FESTIVALU EVROPSKÉHO FILMU - BRNO - 6. DUBNA 2018:

Profesor kriminologie a matematiky v patách sériového vraha, jehož jedinou stopou jsou Pythagorovy citáty. Veškeré podrobnosti najdete v pozvánce a na http://eurofilmfest.cz/film/me-druhe-ja/

9. únor – Světový den řeckého jazyka

Rozhodnutím řecké vlády se 9. únor stane Světovým dnem řeckého jazyka. Tento den byl vybrán podle výročí úmrtí Dionysia Solomose (8. dubna 1798 – 9. února 1857), zakladatele novořecké poezie a autora textu řecké hymny. Při této příležitosti budou řecké vzdělávací instituce a organizace početné řecké diaspory organizovat akce, které budou připomínat historii, vývoj a význam tohoto specifického indoevropského jazyka pro vědu a kulturu na celém světě. Řečtina představuje, vedle aramejštiny a čínštiny, jazyk s nejdelší zachovanou literární tradicí. Jazyk, v němž byly psány první evropské eposy, zejména Homérovy Odyssea a Ilias, ale i další literární díla s celosvětovým přesahem. Tento den připomíná též Ústav řeckých a latinských studií, který v následujících týdnech připravuje řadu přednášek a dalších akcí věnovaných právě řeckému jazyku.

Dimitris Nollas: Παιδοκτονία στην ελληνική λογοτεχνία: από την Μήδεια του Ευριπίδη στη Φόνισσα του Παπαδιαμάντη

Letošní program České společnosti novořeckých studií zahájíme přednáškou řeckého spisovatele Dimitrise Nollase na téma Παιδοκτονία στην ελληνική λογοτεχνία: από την Μήδεια του Ευριπίδη στη Φόνισσα του Παπαδιαμάντη. Přednáška bude pronesena v Praze i Brně, 7. a 8. března 2018, pozvánky naleznete v příloze.
Σας καλούμε στην έναρξη του φετινού πρόγραμματος της Τσεχικής Εταιρείας Νεοελληνικών Σπουδών που θα γίνει με την ευκαιρία της διάλεξης του 'Ελληνα συγγραφέα Δημήτρη Νόλλα. Θέμα της διάλεξής του θα είναι Παιδοκτονία στην ελληνική λογοτεχνία: από την Μήδεια του Ευριπίδη στη Φόνισσα του Παπαδιαμάντη. O κύριος Νόλλας θα επισκεφτεί τα πανεπιστήμια της Πράγας και του Μπρνο στις 7 και 8 Μαρτίου 2018.
Dimitris Nollas - Praha
Dimitris Nollas - Brno

Panagiotis Agapitos: Visually demolished and textually reconstructed: The image of the Middle Ages in contemporary crime fiction

Dále vás zveme na přednášku Panagiotise Agapitose z Kyperské university o středověku v moderní detektivní literatuře, která zazní v úterý 13. 3. v 16.30 na Filozofické fakultě v Brně a/nebo na následnou besedu s autorem v kavárně Meet Me (https://www.facebook.com/events/163685177686050/?active_tab=about). Beseda s panem Agapitosem se uskuteční rovněž v Praze, a to 14. 3. v 17 hodin v kavárně knihkupectví Academia ve Vodičkově ulici. Panagiotis Agapitos - Brno

NEOGRAECA BOHEMICA

Publisher:

Czech Society of Modern Greek Studies
Department of Classical Studies
Faculty of Arts, Masaryk University
Arne Nováka 1
CZ-602 00 Brno

E-mail: neograecabohemica@gmail.com

Periodicity: once a year

ISSN: 1804-0977

© Česká společnost novořeckých studií, z.s.

Neograeca Bohemica is a journal of Modern Greek studies founded in 2001 published by the Czech Society of Modern Greek Studies and containing formerly public lectures of the Society. From 2014 onwards, Neograeca Bohemica has been transformed to a peer-reviewed scholarly journal. The journal is open to contributions in all fields studying late Byzantium and Modern Greece in a period ranging from 1204 A.D. up to these days (literature – history – linguistics – cultural and social studies – interdisciplinary studies). The journal also publishes reviews of foreign as well as Czech scholarly literature.

The journal follows the open-access policy (http://www.openaccess.cz/en/openaccess/). The languages of publication are English, German, Modern Greek, Czech, and Slovak.

Paper submissions and editorial correspondence should be sent by e-mail to: neograecabohemica@gmail.com.

Editor-in-Chief

Kateřina Bočková Loudová (Masaryk University, Brno)


Managing Editors:

Vasia Arvaniti (Masaryk University, Brno)

Markéta Kulhánková (Masaryk University, Brno)


International Scientific Board

Venetia Apostolidou (Aristotle University of Thessaloniki)

Konstantinos A. Dimadis (Free University of Berlin)

Kateřina Králová (Charles University, Prague)

Io Manolessou (Academy of Athens)

Konstantina Maragkou (The London School of Economics and Political Science, London)

Nikos Marantzidis (Univesity of Macedonia, Thessaloniki)

Maria Oikonomou (University of Vienna)

Walter Puchner (National and Kapodistrian University of Athens)

Dora E. Solti (Eötvös Loránd University, Budapest)

Maria A. Stassinopoulou (University of Vienna)

Pavlína Šípová (Charles University in Prague)

Konstantinos Tsivos (Charles University, Prague)

Dimitrios Kargiotis (University of Ioannina)

Nicole Votavová Sumelidisová (Masaryk University, Brno)

Staffan Wahlgren (Norwegian University of Science and Technology, Trondheim)

Since 2014 Neograeca Bohemica follows the policy of double-blind peer review of all submissions. Paper submissions should be accompanied by a cover page that includes the title of the paper and the name, affiliation, and e-mail address of the author. The paper should include only its title, not the name of its author. The author should avoid self-identification in the argument or documentation of the paper. Once your text is accepted for publication, you will be asked by the editors to submit a final version of your paper, taking into account the remarks and recommendations of the reviewers (if any).

Paper submissions and editorial correspondence should be sent by e-mail to: neograecabohemica@gmail.com.

Paper submissions for possible publication are accepted throughout the whole year. The deadline for the paper submission which should be included in the Neograeca Bohemica, vol. 18, is 30th June 2018.

Formal guidelines for contributors

 • Neograeca Bohemica 17 (2017)
 • Contents

  Contributors

  9−29 Maria Iatrou, Human Apes and the Dual Self: Notes on the Intertext of Ο Πίθηκος Ξουθ (Xouth the Αpe) by Iakovos Pitsipios

  31−48 Χριστίνα Παλαιολόγου, Τα παραμυθοδράματα του Ιωάννη Πολέμη: Ο ρόλος της λαϊκής παράδοσης και η επίδραση του ρομαντισμού

  49−61 Kristýna Knapková, Počátky řeckého tisku

  63−85 Ondřej Cikán – Markéta Kulhánková, K novému českému překladu byzantské epické basně Digenis Akritis

  87−91 Reports

  92−109 Reviews

 • Neograeca Bohemica 16 (2016)
 • Contents

  Contributors

  9-30 Vladimir Boskovic, On Fire, Light, and Volcanoes: Tracing a ‘Forgotten Ethics’ in Elytis and Camus

  31-48 Walter Puchner, Parastatika fainomena tou ellinikou laikou politismou

  49–72 Manolis Seiragakis, I Trisevgeni tou Kosti Palama sto KThVE

  73–98 Nikola Karasová, Lidový svaz – Zlatý úsvit: Řecká krajní pravice v době krize

  99–138 Lilia Diamantopoulou, Stichoi yfantoi. Vyzantina ar-istourgimata

  139-153 Reports

  154-169 Reviews

 • Neograeca Bohemica 15 (2015)
 • 11–12 Editorial

  13–31 Ioannis Zelepos, Redefining the “Great Idea”: The impact of the Macedonian Struggle 1904–1908 on the formation of Athanasios Souliotis-Nikolaidis’ “Oriental Ideal”

  33–45 Emmanouil Varvounis, Georgios A. Megas (1893–1976) and his contribution to the academic organization and development of Greek Folklore: a review of evaluations of his work

  47–64 Γεωργία Σαρικούδη, «Όταν πεθάνω να με θάψετε στο χωριό»: Η μετακομιδή οστών ως μορφή επαναπατρισμού των Ελλήνων πολιτικών προσφύγων από την Τσεχοσλοβακία

  65–87 Konstantinos Tsivos, The Greek Civil War in the Czech Press

  89–103 Nicole Votavová Sumelidisová, Μορφές του χιούμορ στην υπερρεαλιστική ποίηση του Νίκου Εγγονόπουλου και του Ανδρέα Εμπειρίκου

  105–117 Vladimíra Zítková, Sherlock Holmes s loutnou a císařskou pečetí

  119–124 Reports

  125–134 Reviews

  Masthead

 • Neograeca Bohemica 14 (2014)
 • Neograeca Bohemica 13 (2013)
 • Neograeca Bohemica 12 (2012)
 • Neograeca Bohemica 11 (2011)
 • Neograeca Bohemica 10 (2010)
 • Neograeca Bohemica 9 (2009)
 • Neograeca Bohemica 8 (2008)
 • Přednášky České společnosti novořeckých studií 7 (2007)
 • Přednášky České společnosti novořeckých studií 6 (2006)
 • Přednášky České společnosti novořeckých studií 5 (2005)
 • Přednášky České společnosti novořeckých studií 4 (2004)
 • Přednášky České společnosti novořeckých studií 3 (2003)
 • Přednášky České společnosti novořeckých studií 2 (2002)
 • Přednášky České společnosti novořeckých studií 1 (2001)

Překlady

Překladatelská soutěž 2014

Ústav klasických studií a Česká společnost novořeckých studií vyhlásily v jarním semestru 2014 překladatelskou soutěž pro studenty oboru Novořecký jazyk a literatura, a to ve dvou kategoriích: překlad básně a překlad prozaického textu .

K překladu byla vybrána povídka představitele detektivního žánru Petrose Markarise s názvem Σουΐτα για βιολί και φλάουτο ze sbírky Αθήνα, πρωτεύουσα των Βαλκανίων (2004) a z poezie báseň surrealisty Nikose Engonopulose O Ατλαντικός (1954).

Vítězné překlady:

Próza:

překlad Vladimíry Zítkové.

Poezie:

S překladem básně se zúčastnila pouze Jana Zetíková, vítězný překlad tedy nebyl vyhlášen.

Vladimíra Zítková i Jana Zetíková své překlady upravily pro měsíčník Plav, číslo 10/2014, které je věnováno řecké literatuře 20. století (http://www.svetovka.cz/aktualni-cislo.htm). Zde uveřejňujeme původní verze překladů, jež byly zaslány do soutěže.

Přihláška

Souhlasím s podmínkami
Vyplněním této přihlášky dávám výslovný souhlas s použitím uvedených osobních údajů pro potřeby České společnosti novořeckých studií v souladu se zákonem 101/2000 Sb., v platném znění.

Kontakty


Nicole Votavová Sumelidisová, předsedkyně:

nicolesumelidu@seznam.cz


Martin Surovčák, pokladník:

martin.surovcak@mail.muni.cz


+420549495387

Česká společnost novořeckých studií, o.s.

Ústav klasických studií

Filozofická fakulta Masarykovy univerzity

Arne Nováka 1

602 00 Brno