Vojtěch Kadlec, PH – VN

e-mail: v.kadlec@atlas.cz

 

Co s tím uděláme? (To je jedno, všechno nějak dopadne?)

Nejprve nás asi napadne zeptat se, s čím to máme vlastně něco udělat? Ale to nejspíše není otázka, o kterou by tu mělo jít především. Tím hlavním by měl být problém, co lze s čímkoli udělat obecně, pokud vůbec něco s něčím dělat lze. Jinak řečeno, jde o to, zda je svět (a tím i všechny děje v něm probíhající) nutný nebo nahodilý.

Nejprve úvaha o světě nutném. Vše tu má své předurčené místo. Nic nemůže být jinak, než jak to být má. Všechno přesně zapadá do soukolí a nikdy nenastane nepředvídatelná událost. Proto tu nelze objevit nic podobného náhodě, ta je zcela nemyslitelná. Pokud bychom měli dostatek informací, šlo by prostě vypočítat jakýkoli stav světa v minulosti a samozřejmě i v budoucnosti. Lidské žití v takovémto prostoru není vůbec nic veselého. Kterákoli událost je předem naplánovaná, takže tu nezůstává ani malinké místečko pro svobodnou volbu. Jakékoli rozhodnutí, ačkoli se může zdát autonomním, je nutné, a tudíž to v podstatě žádná skutečná volba není.

A co svět nahodilý? Úplný opak. Nic není dáno, nic není jisté. Neexistuje žádný záchytný bod, ze kterého bychom mohli vycházet. Cokoli se stane, je čistě náhodné. Náhoda tu má vůbec velice důležité místo jakési královny nad veškerenstvem. Když si usmyslí, bude třebas voda téct vzhůru a kilogram železa bude těžší než kilogram peří. Cokoli jí přijde na mysl. A co člověk v tomto světě? Pokud to má vůbec smysl porovnávat, má ještě horší pozici, než ve světě nutném. Jakýkoli čin je tu zbytečný, poněvadž do děje může kdykoli zasáhnout rozverná náhoda a zničit tak dlouhé roky, či staletí snažení.

Pěkný svět. V prvním případě nic udělat nelze, protože vše už jaksi je, v případě druhém zase každý úkon tak trochu podléhá Murphyho zákonům. Takže, co uděláme, je tu jedno, jelikož všechno nějak dopadne, a to nezávisle na naší vůli. Podivná a hlavně smutná představa (obzvláště pokud by byla pravdivá, což nemám právo zcela vyloučit).

Existuje ale vůbec nějaké jiné přijatelné řešení? Myslím, že ano. Ve světě (a doufám že i ve většině vesmíru) přeci platí určité přírodní (fyzikální) zákony. Teď odhlédněme od problému, zda jsou všude naprosto stejné, za důležitější fakt považuji to, že si lze jen velmi obtížně představit oblast, která by byla naprosto bez jakýchkoli vlastností, bez (třeba i zcela zmatených) pravidel. (I když ve Star Treku se už něco podobného objevilo, byla znát autorova bezradnost v otázce zobrazení takovýchto podmínek. Nějaké podivné, valivé chuchvalce mraků nebo mlhy, či jak to nazvat, nepovažuji za adekvátní. A stejně jde zase jen o sci-fi.) Tyto (jakékoli) fyzikální zákony si pak určitě nelze představovat jako pana krále s paní královnou a oddanými pochopy, kteří všechno řídí a všemu rozkazují. Zákony nejsou nějakými řediteli vesmíru, ale spíše prostě jen pravidla dění. Žádný gravitační zákon například nemohl rozhodnout, zda a které jablko spadne Newtonovi na hlavu. Působí totiž jednoduše pouze jako podmínka: Když něco padá, padá to dolů, a ne nahoru (velmi hrubě řečeno). (A nic na tom také nezmění, že v jiném možném světě plody jabloní, jež opadají, nenávratně mizí v dalekém kosmu.)

Dle mého názoru tedy není svět nutný, protože jablka padají vždy dolů, ani nahodilý, jelikož obvykle nepadají nahoru. (Podivný argument, ale v kontextu snad přijatelný.) Řekl bych proto, že svět je možný, poněvadž v něm platí určitá pravidla, která ale ještě neříkají, co se stane. Dalo by se to snad připodobnit ke karmanovému zákonu. Ten totiž, chápáno dle buddhistického učení, není v podstatě ničím jiným, než jakousi stezkou, která nás přivádí k určitému rozcestí. Tu dojde nějakým způsobem k rozhodnutí kam jít dál a jedině díky této volbě, nás pak stezka zavede na další křižovatku. A tak to jde pořád dál a dále. Tím chci jen říct, že cokoli, co podléhá dění, prochází v každém okamžiku takovýmto uzlem. Vše se tedy může vyvíjet mnoha a mnoha směry, v rámci určitých pravidel samozřejmě, ale ve výsledku je vše takové, jaké to je.

Co s tím tedy uděláme? Rozhodně nelze popřít, že vše nějak dopadne. To platí, ať chceme nebo ne. Jistě však ale máme alespoň nějaké, ač velmi omezené právo mluvit do toho, jak to dopadne, a nemůžeme se tedy vymlouvat, že je to jedno. (Pokud nechceme být úplnými nihilisty a ani tím prstem už raději nehýbat.)

Toto řešení má samozřejmě své nedostatky, které nechci zastírat. Neumí například vysvětlit, jak dochází k rozhodování u jiných entit, než je člověk. Asi zde nelze uvažovat o vědomém rozmýšlení, ale snad by bylo možné najít přijatelné vysvětlení, jež by nebylo založeno pouze na determinismu. (Zatím ovšem takové bohužel neznám.)