Robert Mečkovský 

Prostředí

Máme-li si odpovědět na otázku kdy se z prostoru stává prostředí, první myšlenka, která nás napadne je distinkce daná představou možné prázdnoty prostoru a naopak prostředí, které si prázdné představit nedovedeme. Zde je však na místě námitka upozorňující na překonanost a neobhajitelnost historického konceptu absolutního prostoru I. Newtona. Už G. W. Leibniz svým relačním pojetím prostoru připravil půdu teorii relativity podle které existují pouze konkrétní prostory s vlastnostmi danými v nich se nacházejícími tělesy.

Termín "prostředí" vyjadřuje souhrn všech biotických a abiotických složek hmotného světa. Prostředí je prostor, kde jsou všechna tělesa zůčastněná na vzájemných interakcích a tvoří tak jeden systém.

Tento pojem je často užíván ve spojení "životní prostředí", kde má ekologický podtext. Toto pojetí zdůrazňuje, že prostředí umožňuje základní projevy a funkce organismů a zároveň zahrnuje působení všech složek hmotného světa na organismus. V této souvislosti se také používá pojem biosféra, která je otevřeným globálním ekosystémem Země. Pozoruhodná je například Teorie Gaia J. Lovelocka, která postuluje ovlivňování a postupné utváření neživé části zemského ekosystému jeho biotickou složkou.