Kateřina Blahníková

2.ročník, AJ-PH

Jak se z prostoru stane prostředí

 

Prostor ve svém nejobecnějším určení je vlastně podmínkou bytí. Člověk a zvířata mohou vznikat, vyvíjet se a vůbec existovat jen pokud k tomu mají dostatečný prostor. Dnešní moderní fyzika však tuto abstraktní představu prostoru doplňuje o koncepci prostoru jako látkově- energetického složení a silových vazeb daného celku, systému. Je třeba si uvědomit, že výraz prostor bude vždy jen obecným pojmenováním něčeho, co nás obklopuje a my jsme jeho součástí. Konkrétním synonymem prostoru je pak právě prostředí. Každý organismus potřebuje ke svému životu specifický prostor s určitými vlastnostmi, chemickými vazbami a látkami nezbytné pro jejich přežití. Tak různí živočichové existují jen ve velmi malých, jim specifických oblastech nebo-li prostředích.

Pod pojmem prostor si můžeme představit prakticky cokoliv, prostor může být jakýkoliv, vesmír je neskutečně rozsáhlý a ne vždy vhodný pro vznik života (tedy v takové formě, která je vlastní Zemi). V okamžiku, kdy podmínky prostoru jsou uzpůsobeny natolik (ať už zásahem člověka nebo přírodními silami), že nic nebrání tomu, aby se struktury mohly rozvíjet, tehdy právě dochází ke záměně prostoru prostředím. Prostředí “zaplněné” živočichy, jejich projevy, činností a výsledky.

V případě prostoru je pro běžné chápání světa složité si představit, co je prostor, avšak každý si dokáže udělat obrázek o konkrétním prostředí na Zemi. V dějinách se filozofie, od atomistů až po moderní filosofii, zabývala především představou prázdného prostoru, absolutního prostoru, konečností či nekonečností. Myslím si, že teprve až problémy životního prostředí nás přinutily se pozastavit a uvědomit si, jaký je prostor, který využíváme a znečišťujeme. I když nemůžeme pojem životní prostředí zaměňovat s prostředím obecně, mají jedno společné- živé organismy.