ONTOLOGIE - KAUZALITA

Kdybych věděl, co všechno jsi do toho těsta dal, řekl bych ti všechno o tvé večeři

Neznám mnoho studentů filosofie, kteří by odpoledne přišli domů, začali se plácat s těstem, a potom si dokonce něco upekli. Zůstaneme-li u těsta kynutého, napadnou mne dvě oblíbená jídla - švestkové buchty a pizza. Buchty si asi raději každý koupí a pizzu si objedná nejlépe teplou až do domu.

Psát mám o kauzalitě, ale téma mi nahrává k tomu abych zůstal u gastronomie, což učiním velice rád, neboť vedle toho, že studuji ontologii, jsem též vyučený kuchař. Příprava večeře zahrnuje konečný počet kroků za použití konečného počtu potravin. Co všechno se k přípravě těsta a náplně použije, je opravdu podstatné, každý laik tuší, jak pokrm chutná při použití určitých základních surovin. Nemluvím teď o chudáku cizím pejskovi, který se stal obětí bezbřehé fantazie, které nechali volné pole působnosti pejsek s kočičkou.

Že je ta pohádka přitažená za vlasy, si všimnou i mnohé děti, nejen kapela Požár mlýna. Méně jasné je to s tím pořadím, ale technologický postup je opravdu nutné striktně dodržovat. A už jsme u nutnosti a kauzálního řetězce úkonů. I v recepturách teplých pokrmů narazí filosof na známé spojky: pak, potom, když-tak, jestliže-pak.... Pokud nevěříte, můžu na jednoduchých příkladech ukázat, jak na pořadí jednotlivých kroků závisí kvalita pokrmu.

Švestkové buchty. Umyté a vyloupané švestky smíchejte s prosátou moukou a cukrem, přidejte vlažné mléko s rozmíchanými vejci a nechejte odstát ( kynout to asi nenecháte, když jste do toho nevrazili droždí ). Vystálé ( rozuměj vykynuté ) těsto vypracujeme, naplníme cukrem a skořicí a pomažeme rozpuštěným máslem. Buchty klademe do vymaštěného pekáče, přidáme droždí rozdělané ve vlažném mléce s trochou cukru a pečeme dorůžova. Přibližně tušíte, co bych vám řekl o vaší večeři, kdybyste postupovali tímto způsobem.

Pizza. Připusťme, že jsme droždí včas zařadili do technologického postupu. Ale zkuste si zeleninu, sýr, olivy, kečup a já nevím co ještě zapracovat do těsta, místo kladení navrch. Věřte, nebude to ono.

No, a v tom je ta kauzalita. Provedeme-li kroky A, pak B, pak C atd., opravdu vám řeknu, co jste měli k večeři. Samozřejmě za podmínky, že to nepřipálíte. Neřeknu vám již, s kým jste večeřeli, kolik jste toho po večeři vypili, jestli jste se přecpali a bylo vám špatně, nebo jestli vám to chutnalo. Ale o to tu nejde. Podstatné je to, že události v přípravě pokrmu na sebe postupně navazují a plnění bodů v postupu nutně podmiňuje kvalitu inkriminovaného gastronomického velevýtvoru. Dobrou chuť!