Zuzana Šturcová

2. ročník

Fj - Ph

 

 

Co je příroda, vesmír, svět?

 

Opravdu je namístě otázka, co je to příroda, vesmír a svět. Jaký je mezi nimi rozdíl? V běžné komunikaci používáme tyto pojmy v různém významu, velice často je zaměňujeme a v některých případech je klademe vedle sebe jako synonyma. Pokud řekneme příroda, běžně si představíme kytky, stromy, zvířata, kameny, řeky . . . Nebo to v nás evokuje představu uceleného systému, ve kterém existují určité vazby a ve kterém probíhá jistý vývoj. Člověk jako by byl, ale zároveň i nebyl jeho součástí. Můžeme si položit otázku, zda duch (duše) patří do přírody? Je jisté, že do přírody nezařazujeme techniku, umění, kulturu . . ., i když právě v té se nejlépe odráží lidský duch.

Co se týče vesmíru, tento pojem je komplexnější a vztahuje se nejenom na planetu Zemi, ale zahrnuje všechno, co existuje na ní i mimo ní. Samozřejmě, že o přírodě také můžeme mluvit ve smyslu nepozemské přírody, ale takovéto pojetí nám přichází na mysl vždy až na druhém místě. Příroda je tedy součástí vesmíru, ve kterém platí určité prostorové, časové a kauzální vztahy.

Zbývá nám tedy objasnit už jenom pojem svět, který je ale, jak se zdá, nejsložitější, protože se užívá v nejrůznějších významech. Mluvíme totiž o našem vnitřním světě, o světě kolem nás, o světě fantazie, o světě živočichů, rostlin, duchů, o současném světě, atd. Co tedy toto slovo skutečně vyjádřuje? Zdá se totiž, že pojmová pole slov svět a vesmír se vzájemně ve velké míře překrývají. Jediný rozdíl je v tom, že když mluvíme o světě, není nám bez bližšího upřesnění jasné, jestli máme na mysli pozemský nebo mimozemský svět. Svět je nám jaksi bližší než vesmír a zahrnuje — na rozdíl od přírody — i duchovní oblast a kulturu.