Akce dokumentů

Knihovna a studovna

Odpovědná osoba, otevírací hodiny, výpůjční řád

 

Základní informace

Součástí oddělení Pravěké archeologie Předního Východu je malá, ale dynamicky a efektivně se rozvíjející knihovna. Naleznete tady fyzické i elektronické publikace potřebné pro studium tohoto oboru. O její rozšiřování a správný chod pečují členové týmu PAPV library (Lucia Miškolciová, Hana Kubelková) za pomoci vyučujících, zaměstnanců a studentů oddělení.

Naším cílem je zlepšit přístup k jinak těžce dostupné literatuře tohoto oboru a ulehčit tak studium na oddělení Pravěké archeologie Předního východu. Knihovna se nachází v prostorech kanceláře oddělení PAPV.

Knihy i časopisy jsou k dispozici prezenčně v otvíracích hodinách knihovny. Fyzické knihy jsou řazeny tématicky, časopisy podle krajiny, které se týkají nebo místa vydání. V určitých případech je možno se domluvit na vypůjčení knihy.

Uvítáme u nás všechny studenty, kteří mají zájem o obor předovýchodní archeologie. Jsme otevřeni vaším návrhům, námětům a připomínkám. Stačí se u nás stavit a načerpat nové vědomosti.

Kolektiv PAPV knihovny

Statistiky

Naše knihovna se neustále rozrůstá co do početnosti i pěstrosti. Ke konci roku 2015 čítala 1434 fyzických položek, a v rámci toho 64 různých řad časopisů. Podstatnou mírou do toho přispěl štědrý dar Institutu pro předovýchodní archeologii berlínské Svobodné univerzity, kterého si velice vážíme.

Naše oddělení také spolupracuje s Ústřední knihovnou Filozofické fakulty. Díky tomu mohou naši studenti také v ní nalézt užitečné a aktuální publikace. Seznam nejnovějších přírůstků s tematikou předovýchodní archeologie, které Ústřední knihovna zakoupila, naleznete zde.

Studovna

Podstatnou část prostoru naší kanceláře tvoří studovna. Naši studenti zde mohou trávit volný čas, pomáhat s během oddělení nebo knihovny anebo si číst. Starší studenti, kteří už mají zadané bakalářské a magisterské práce, mohou svůj výzkum kreativně odprezentovat na společné nástěnce. K dispozici jsou k nahlédnutí také už odevzdané a obhájené diplomové práce.

Knihovna a studovna Oddělení pravěké archeologie Předního východu se nachází na ulici Veveří 28 v 1. patře vlevo. Odpovědná osoba: Mgr. Lucia Miškolciová

Otvírací doba: od pondělí do čtvrtka 10:00 - 16:00 hodin.

Kniha týdne

Každý týden pro Vás vybíráme z naší rozrůstající se knihovny zajímavé kousky, které rozhodně stojí za přečtení!

Knižní dary

Všem dárcům bychom rádi srdečně poděkovali za jejich dary do naší knihovny, která se rozšiřuje i díky nim.

 • přibližně 880 výtisků časopisů od Der Institute fůr Vorderasiatische Archaologie, FU, Berlin
 • kniha The Neolithic in Turkey III. IV. V. od Prof. Dr. Sevil Gülçur (İstanbul Üniversitesi)
 • publikace 8 ICAANE I, II, III, a další knihy (6 ks) od Zuzanna Wygnańska, Ph.D. (Uniwersytet Warszawski)
 • kniha Pleistocene and Holocene Hunter-gathers in Iberia od Francesca Romagnoli, Ph.D. (Institut Català de Paleoecologia Humana i Evolució Social)
 • kniha Stone tools in Transition od Doc. Ferran Borrell Tena, Ph.D. (Le Centre de recherche français à Jérusalem - CRFJ)
 • kniha Archeologie des Reumes od Maria Theresia Starzmann, Ph.D. (Binghamton University)
 • kniha Tradition in Transition od Prof. Dipl. Ing. Dr. phil. Andrea Riedl-Jandl (Technische Universität Wien)
 • 18 knih, různé od mag. Dr. Karina Grömer (Naturhistorisches museum, Wien)
 • 12 knih od Dr. Barbara Helwing (Universität Tübingen)
 • 3 knihy od Prof. Dr. Ricardo Eichmann (Deutsches Archäologisches Institut)
 • všechny výtisky časopisu Neo-Lithics a knihy z nakladatelství ex-oriente e.V. od Dr. Hans Georg K. Gebel (Free University of Berlin)
 • kniha Archaeology on the Three Continents od Dr. Drahoslav Hulínek (Slovenský Archeologický a Historický Inštitút - SAHI)
 • kniha La Transition Neolithique en Mediterranee od Eric Coqueugniot (Laboratoire Archéorient)

Katalog knihoven

Elektronické zdroje

Research Gate

Jstor

 • http://www.jstor.org/

  Jstor je digitální knihovna, kde najdete akademické časopisy, knihy, články a další primární zdroje.  Masarykova univerzita nemá přístup ke všem textům, ale některé omezené články si je možné uložit na virtuální „polici“ a tímto způsobem si je přečíst (po několika dnech pak můžete článek z police odstranit a zvolit si například jiný, zároveň tak můžete získat přístup do tří článků).

Academia

 • https://www.academia.edu/

  Většina významných archeologů má vytvořený profil na Academia.edu – můžete se přihlásit jako jejich odběratelé a sledovat, jaké články aktuálně publikují (případně si je přímo stáhnout, pokud jej autor nahraje do svého profilu).

Science Direct

 • http://www.sciencedirect.com/

  Science Direct je full-textová vědecká databáze článků a kapitol z více než 3500 časopisů a 34000 knih.

Persee

 • http://www.persee.fr/

  Spíše vedlejší zdroj, ale dají se zde zdarma vyhledávat a stahovat různé články nejen ve francouzštině.


Osobní nástroje