Nacházíte se zde: CIT E-learning První kroky ve fakultním systému pro podporu e-learningu – učitelé
Akce dokumentů

První kroky ve fakultním systému pro podporu e-learningu – učitelé

spravuje: Petr SudickýPoslední změna: Středa 16.09.2015 09:21

Úvodní terminologická poznámka – ELF a Moodle

Fakultní e-learningový systém se jmenuje ELF (ELearning Filozofický); jedná se o instalaci otevřeného systému Moodle, v němž jsou vytvářeny online kurzy/elektronické kurzy/e-kurzy.

Doporučený postup

1. Přihlaste se do ELFu pomocí svého UČO (nebo přezdívky nastavené v IS MU) a sekundárního hesla. Pokud po přihlášení vidíte na hlavní stránce vlevo v panelu Správa odkaz „Přidat nový kurz“ (viz obr.), pokračujte k bodu 5. Pokud se vám odkaz „Přidat nový kurz“ nezobrazuje, pokračujte k bodu 4.
  2. Seznamte se s prostředím a možnostmi ELFu nahlédnutím do veřejně přístupného kurzu Vitrína a přečtěte si zkrácený návod , jak začít s ELFem.
  3. Podívejte se do kurzu ELF pro pedagogy , kde najdete návody na používání ELFu z pohledu učitele, ve stejném kurzu jsou k dispozici i často kladené dotazy a aktuální zprávy e-learningové podpory ELFu.
  4. Pokud vyučujete předmět zapsaný v IS MU, měl by vám ELF automaticky přidělit právo vytvářet nové kurzy. Klikněte na hlavní stránce ELFu na odkaz "Přidat nový kurz" (blok Nastavení/Správa stránek). Zobrazí se vám formulář pro nastavení základních informací o kurzu. U všech polí formuláře jsou malé žluté otazníky – kliknutím na otazník zobrazíte kontextovou nápovědu (stejně jako kdekoliv jinde v ELFu).
  5. Pokud se při práci v ELFu setkáte s problémem, který není popsán a vyřešen v kurzu ELF pro pedagogy nebo v uživatelské dokumentaci ELFu, obraťte se na správce ELFu .

Vztah ELFu a IS MU

• Z důvodů popsaných v samostatném dokumentu jsou na FF používány dva systémy pro elektronickou podporu výuky: ELF a IS MU.
  • Vztah mezi kurzy založenými v ELFu a předměty vedenými v IS MU je volný. Chce-li vyučující založit pro svůj předmět podpůrný kurs v ELFu, musí to udělat ručně (postup viz výše nebo též podrobně zde).
  • ELF obsahuje několik nástrojů provazujících jej s administrativní částí IS MU:
    • Do ELFu jsou každý den přebírány údaje a učitelích a studentech FF, FSS, FSpS a PrF. Každý učitel a student na těchto fakultách tak má v ELFu automaticky zřízen účet, učitelům je navíc přiděleno právo vytvářet v ELFu kurzy.
    • Po založení a odpovídajícím nastavení kurzu je ELF schopen automaticky synchronizovat údaje o studentech zapsaných do kurzu podle údajů v IS MU; viz samostatný návod v ELFu.
    • Do stránky kurzu v ELFu lze vložit postranní blok s několika základními odkazy do IS MU (např. sylabus kurzu nebo záznamník učitele, odlišenými podle role v kurzu (učitele vs. student).

Osobní nástroje