Nacházíte se zde: CIT Internet Počítačová síť Připojování notebooků
Akce dokumentů

Připojování notebooků

spravuje: Lukáš NavrátilPoslední změna: Čtvrtek 22.10.2015 13:13

Připojování přenosných počítačů do počítačové sítě FF MU kabelem i bezdrátovým způsobem

V Ústřední knihovně FF MU jsou uživatelům, kteří si přinesou vlastní přenosný počítač a kabel, k dispozici datové zásuvky pro připojení do počítačové sítě FF MU. Kromě toho je většina míst na fakultě pokryta signálem pro bezdrátové připojení do fakultní počítačové sítě. Jak pevné, tak bezdrátové připojení do počítačové sítě FF MU zajišťuje plnohodnotné připojení do internetu.

Připojení prostřednictvím datové zásuvky

Pro připojení do počítačové sítě prostřednictvím datové zásuvky musí mít notebook vestavěnou síťovou kartu nebo přídavnou kartu pro připojení do ethernetové sítě.

Síťová karta notebooku musí mít zásuvku pro připojení konektoru RJ 45, což je na všech dnešních noteboocích již standardem. Pozor na záměnu se zásuvkou pro připojení modemu – telefonní konektor (RJ 11) je menší a k připojení do počítačové sítě se nepoužívá. Viz následující obrázek – zásuvka RJ45 vpravo (větší a s dvěma kontrolkami).

Většina síťových karet má dvě kontrolky: zelenou, která indikuje, že kabel je zapojen do živé zásuvky, a žlutou, která bliká v rytmu určeném prací v síti. Podle toho můžete diagnostikovat příčinu problému, když se vám nepodaří připojit do sítě.

Na notebooku musí být aktivována možnost získání adresy IP ze serveru DHCP automaticky (včetně síťových parametrů) a možnost získání adresy serveru DNS automaticky. Takové nastavení je však na noteboocích už standardní a s největší pravděpodobností je takto také máte.

K připojení do pevné datové sítě budete potřebovat i vlastní kabel typu kroucená dvoulinka (TP, twisted pair). koncovka s kabelemKabel koupíte za přibližně 20 Kč v každém obchodě s počítačovým příslušenstvím, žádejte „síťový kabel UTP“ s délkou 1 až 2 metry (pokud se nepřipojujete i jinde, kde byste využili větší délku kabelu). Kabel musí být na obou koncích opatřen konektorem RJ 45 – vypadá jako malá kostička, ve které je 8 různobarevných drátků. Pak už jen stačí kabelem propojit síťovou zásuvku na notebooku a datovou zásuvku.

V Ústřední knihovně FF MU je na všech skupinách stolů ve studovně v každé řadě 5 dvojzásuvek počítačové sítě. „Živá“, tedy zapojená přímo do sítě, je však vždy pouze dvojice u okna – vyhledávejte proto pracovní místo u okna nebo používejte delší datový kabel. Napájecí kabel k notebooku můžete zapojit do libovolné zásuvky.


Datové zásuvky
mohou být nastaveny ve dvou režimech „drátěný eduroam“ a „volná síť“.

Drátěný eduroam

Eduroam je mezinárodní projekt podporující mobilitu uživatelů v akademických sítích – uživatel tak má možnost připojit se k zabezpečené síti v mnoha akademických institucích na celém světě.
Eduroam je primárně bezdrátová síť, v tomto případě se však jedná o připojení k eduroamu na vyčleněných pevných portech ethernetových zásuvek. Návody na připojení pro operační systémy Window 7, Windows XP a Linux najdete na stránce Ústavu výpočetní techniky MU: Wi-Fi – Návody – Eduroam – Drátěný eduroam

Volná síť

Při připojení do volné sítě váš notebook získá volnou adresu bez nutnosti dalšího nastavování; je ale nutné se připojit k VPN serverům MU. Návody na připojení pro různé operační systémy najdete na stránce Ústavu výpočetní techniky MU: VPN – Návody

Připojení prostřednictvím bezdrátové sítě

Pro připojení k bezdrátové počítačové síti musí mít notebook vestavěnou síťovou kartu nebo přídavnou kartu pro přístup do bezdrátové sítě (Wireless LAN) a případně anténu pro lepší příjem signálu.
Bezdrátová síťová karta musí splňovat aspoň jeden ze standardů IEEE 802.11b, 802.11g nebo 802.11n – toto označení nebo značku WiFi musíte najít na kartě samotné, na krabičce nebo v dokumentaci.

Nejdříve aktivujte kartu (adaptér) pro připojení do bezdrátové sítě. Obvykle je nutné adaptér nejdříve zapnout mechanickým přepínačem na šasi notebooku a poté jej ještě aktivovat softwarově – nejčastěji pomocí funkční klávesy s ikonou bezdrátové sítě. U většiny notebooků je zapnutí adaptéru bezdrátové sítě indikováno samostatnou kontrolkou umístěnou na těle přístroje.

Notebook můžete připojit k síti eduroam nebo MUNI. Upřednostňujte eduroam, který je univerzálnější a lépe zabezpečený. Síť MUNI použijte pouze v případě, že se do sítě eduroam v daném okamžiku nelze připojit. Veškeré informace o připojení k univerzitním bezdrátovým sítím najdete na samostatné stránce Bezdrátová síť.
 


Důrazně doporučujeme jako první krok na síti provést všechny doporučované aktualizace softwaru, zejména operačního systému Windows z adresy www.windowsupdate.com. Při detekci nakažení počítače virem hrozí úplné zablokování počítače v síti, a tím tím i zablokování přístupu ke službě Windows Update. Pak by bylo nutné najít jiné místo, kde vás do sítě pustí, a odtamtud počítač odvirovat a aktualizovat.

 


Osobní nástroje