Akce dokumentů

2017 srpen

spravuje: Michaela SochorováPoslední změna: Úterý 17.10.2017 09:09

Nabídka postdoktorandských stipendií The Matsumae International Foundation - Japonsko

Nadace nabízí každoročně stipendia pro cca 20 zahraničních výzkumných pracovníků.

Uzávěrka: 31.8.2017 /termín doručení do nadace/

 

Speciální grant na krátkodobé mobilty do 28 dnů studentů MU do zahraničí v r. 2017

podmínkou je získání min. 1 ECTS kreditu za krátkodobý pobyt;

více informací ZDE

uzávěrka přihlášek: 31. 8. 2017

 

AKTUÁLNĚ:

Grantové a stipendijní programy pro česko-bavorskou spolupráci VŠ

1. Studenti, vyučující a vědečtí pracovníci českých veřejných vysokých škol a univezit mohou u BTHA žádat o stipendia na jazykové kurzy a letní školy v Bavorsku. Více informací zde.

 

2. MŠMT ČR ve spolupráci s Česko-bavorskou vysokoškolskou agenturou připravují výzvu k podávání návrhů společných česko-bavorských výzkumných projektů s dobou řešení 2018-2020. Výzva bude otevřena pro všechny vědecké obory. Více informací zde Uzávěrka: 31. srpen 2017

3. Česko-bavorská vysokoškolská agentura a Východobavorská technická vysoká škola (OTH Amberg-Weiden) zvou na 2. česko-bavorské vysokoškolské fórum pro pedagogy, vědecké pracovníky a management vysokých škol z celé ČR a Bavorska od 30. 11. – 1. 12. 2017 ve Weidenu na téma "Česko-bavorské studijní nabídky: od letní školy po doktorát". Program a příhlášky budou k dispozici v průběhu léta na stránkách www.btha.de

 

Studium na partnerských univerzitách MU - JS 2018

Je možné se hlásit na cca třicet univerzit v USA, Kanadě, Austrálii, Mexiku, Brazílii, Izraeli, Japonsku, Jižní Koreji, Gruzii, JAR, Tchaj-wanu a Číně a dalších zemích.

Podmínky:

  • určeno studentům, kteří v době výjezdu do zahraničí mají ukončené minimálně dva semestry studia na MU (úroveň bakalář), což neplatí pro navazující magisterské studium. Mohou se účastnit i studenti kombinované formy.
  • ač je většina univerzit v nabídce otevřená studentům bakalářských a magisterských programů, několik možností je nabízená i doktorandům
  • vynikající znalost angličtiny, případně jazyka, ve kterém bude výuka probíhat (španělština, portugalština, japonština, čínština)
  • délka pobytu od jednoho semestru po celý akademický rok (pro instituce na jižní polokouli)
  • student může požádat o měsíční stipendium pravděpodobně ve výši 10 000 Kč /měsíc

Více informací na stránkách CZS.

Uzávěrka: 31. srpna 2017 ve 23:59 hod. onlineSummer University 2017 in Petrozavodsk

This programme is specially designed for students who would like to:

  • start studying the Russian language

  • improve the Russian language

  • prepare to study in Russia

  • know more about Russian history, culture and traditions.

With 20 lessons per week, our intensive Russian language programme enables our students to achieve a working command of the Russian language in a fast and efficient manner. The class size is limited to four students and lessons are normally Monday through Friday.
There are various terms of classes - check the web page for exact dates. Deadline is 2 months before the beginning of the program.

 

SUMMER COURSES OF RUSSIAN LANGUAGE

Dostoevsky OmSU offers 2 summer courses with fixed start dates in July and August for international students who are interested in learning Russian language and would like to delve into Russian traditional culture.

Russian Language Summer School in July (Intensive General Russian) is a 3-week intensive program that aims to provide students with the opportunity to practice all main skills in Russian, reinforce and enrich their knowledge of Russian and includes 102 academic hours of tuition

Course Fees: 45 000 RUB (approx. 700 €/750 USD)

Upon the completion of the program, students will get the Russian Language School Certificate (6-7 ETCS).

Russian Language Summer School in August is a 2-week program that covers a balance of language skills (speaking, listening, reading, and writing), grammar at an appropriate level from beginner to advanced and includes 72 academic hours of tuition.

Course Fees: 30 000 RUB (approx. 470 €/500 USD)
 

Upon the completion of the program, students will get the Russian Language School Certificate (3 ETCS).

Please check out our Gallery to see what we got up to in 2016, read our Testimonials page to find out what our participants said about us!

NOTE: In your application, please specify the program (July or August) you are interested in participating.

Deadline for applications:

June, 10 2017 (for all applicants)

July, 10 2017 (for EU citizens)


 

 

 

 

Summer School Univerza v Ljublani 2017

The most traditional research and other activites are the summer school programmes organised by the Faculty of Arts: the 53rd Seminar of Slovenian Language, Literature and Culture, and the 36th Summer School of Slovenian Language, attracting more Slovenian language enthusiasts from all over the world each year. Other summer school programmes from a wide variety of areas hold interest as well: from economic and business sciences and law to chemisty, mathematics and physics, from social work to pharmacy and technical sciences.

For more details, visit the Summer School 2017 web page.

 


Osobní nástroje