Nacházíte se zde: KAA O pracovišti Historie digitalizace katalogu knihovny

Univerzitní služby

Partners

Logo Star

The Fall 2012 Computer-aided Translation intensive course is supported by MemSource Cloud

Akce dokumentů

Historie digitalizace katalogu knihovny

spravuje: Jiří RambousekPoslední změna: Pátek 12.11.2010 10:45

Jak se digitalizoval katalog knihovny KAA; návaznost na katalog Ústřední knihovny.
(Autorka: PhDr. Hana Nováková; doplněno o pozdější události.)

1992

Únor

• zahájen výběr vhodného knihovního systému pro MU

Červen

• vybrán knihovní systém TINLIB britské firmy IME

Červenec

• podepsána smlouva o prodeji a instalaci TINLIBu - modul Katalog (MS-DOS, síťová verze pro čtyři současně pracující uživatele)

Listopad

• vytvořena pracovní skupina za účelem vypracování projektu automatizace knihoven na FF MU ve složení:

RNDr. Bronislava Benešovská (Laboratoř výpočetní techniky)
ing. Jiří Rambousek (Laboratoř výpočetní techniky)
PhDr. Don Sparling (Katedra anglistiky a amerikanistiky)
PhDr. Zbyněk Sviták (Ústav PVH, archívnictví a knihovnictví)
PhDr. Hana Nováková (Ústřední knihovna FF)

• kontaktována americká firma OCLC, zabývající se prodejem hotových katalogizačních záznamů; projekt počítal s využitím jejích služeb pro potřeby retrospektivní konverze katalogu na Katedře anglistiky a amerikanistiky

• instalován modul Katalog
  • vypracován projekt automatizace knihoven na FF MU

1993

Leden

• projekt automatizace knihoven na FF MU odeslán nadaci HESP (později Open Society Fund)
  • projekt automatizace knihoven na FF MU odeslán Fondu dynamického rozvoje VŠ na rok 1993 (projekt nebyl přijat)
  • další jednání s OCLC -- odeslán kontrolní vzorek 100 katalogizačních lístků (dosažená úspěšnost vyhledání 75%)

• nástup Mgr. Petra Poledni na místo vedoucího Ústřední knihovny FF MU
  • vytvořeno oddělení automatizace v ÚK (PhDr. Hana Nováková)

Březen

• projekt automatizace knihoven na FF MU odeslán nadaci IREX (American Library Association - Library FellowsProgram 1994/1995) s žádostí o úhradu šestiměsíčního pobytu zahraničního knihovníka, který by pomohl při stanovování koncepce a zahájení automatizace jak na Katedře anglistiky amerikanistiky, tak i v ÚK

Červenec

• projekt automatizace knihoven na FF MU odeslán The Andrew Mellon Foundation (projekt nebyl přijat - důvod: nadace nepodporuje jednotlivé knihovny, ale pouze konsorcia knihoven)

• projekt automatizace knihoven na FF MU odeslán Fondu rozvoje VŠ na rok 1994

1994

Červen

• přiděleny prostředky z Fondu rozvoje VŠ na rok 1994 (přiděleno 120.000 Kč - původně požadováno 322.000)
  • schválen projekt podaný nadaci IREX (American Library Association - Library Fellows Program 1994/1995)
  • odchod PhDr. Hany Novákové na ÚVT MU , kde se podílí na koordinaci automatizaci knihoven na MU
  • nástup Hany Barvínkové (Metyšové) do oddělní automatizace v ÚK

Červenec

• přijetí a zaškolení pracovníků na Katedře anglistiky a amerikanistiky (náklady hrazeny z FRVŠ 1994)

???

• zakoupení 1 počítače do knihovny na Katedře anglistiky a amerikanistiky (náklady hrazeny z FRVŠ 1994)
  • zakoupen program MICROCON a první dávka záznamů od firmy OCLC (náklady hrazeny z FRVŠ 1994)
  • zahájen zápis vyhledávacích klíčů (= minimálních informací o knize umožňujících jejich jednoznačnou identifikaci - ISBN, příp. část jména autora a názvu) do programu MICROCON

Říjen

• zahájen pobyt Marie Bednar, M.A. (Pennsylvania State University, USA; hrazeno programem IREX - American Library Association - Library Fellows Program 1994/1995)

• přiděleny prostředky z Open Society Fund ve výši 17.600 $

1995

Leden

• dodání prvních záznamů z OCLC
  • na ÚVT MU upraven konverzní modul OCLC MARC-TINLIB

Únor

• nástup Mgr. Zdeny Dohnálkové (nástupkyně Marie Bednar)
  • nákup 1 počítače (prostředky ve výši 11.000 $ získala pí Marie Bednar, M.A. od Hamer Foundation)

Březen

• nahrání prvních záznamů z OCLC do databáze na Katedře anglistiky a amerikanistiky
  • ukončen pobyt Marie Bednar, M.A.

Srpen

• nástup PhDr. Pavly Kánské do funkce vedoucí Ústřední knihovny FF MU

Listopad

• přechod na verzi programu TINLIB pro OS UNIX (v Ústřední knihovně FF)

1996

• ÚK zahajuje elektronickou katalogizaci přírůstků v systému TINLIB

Srpen

• ukončen pracovní poměr Mgr. Zdenky Dohnálkové, která nastupuje na místo vedoucí knihovny na Pedagogické fakultě MU

1997

Leden

• ukončen projekt retrokatalogizace knižního fondu dílčí knihovny na Katedře anglistiky a amerikanistiky

Květen

• sloučení samostatné databáze elektronického katalogu Katedry anglistiky a amerikanistky s elektronickým katalogem ÚK FF

1998

Únor

• Uvedena do provozu nová studovna (Self Access Centre, S.A.C.) spojená s půjčovním provozem katederní knihovny, umístěná ve větší místnosti a s každodenním pravidelným provozem (10 - 13 hod.)

1999

Říjen

• Počet osobních počítačů v SAC zvýšen ze 2 na 4.

Leden

• Počet osobních počítačů v SAC zvýšen na 5.
  • Podstatně prodloužena provozní doba SAC (pondělí a čtvrtek do 20 hod, úterý a středa do 16 hod.)

2002

• S otevřením nové budovy Ústřední knihovny FF MU byly všechny knihovní jednotky s výjimkou příruční knihovny v SAC předány do ÚK, velká část je k dispozici ve volném výběru.

Tento soubor (stav k 29. 5. 1997) ukazuje, jaká byla situace, dokud byly knihy rozmístěny po pracovnách učitelů a v zamčených skříních na chodbách.

Soubor také ilustruje promyšlený systém signatur na KAA, jehož autorem byl dlouholetý správce knihovny dr. Don Sparling; tento systém bohužel zanikl při předávání knih do ÚK v důsledku sjednocování signatur s celofakultním systémem na bázi MDT.

Osobní nástroje