Přejít na obsah Přejít na navigaci

HIU

Nacházíte se zde: HIU Události
Navigace

Fakultní služby


Univerzitní služby

 
Akce dokumentů

EXKURZE 2016: DEMOGRAFICKÉ, KULTURNÍ A EKOLOGICKÉ NÁKLADY MODERNIZACE V KRUŠNOHOŘÍ 2.–7. května 2016

co jiná akce
kdy Pondělí 02.05.2016 07:50 do
Sobota 07.05.2016 18:50
Přidat událost do kalendáře vCal
iCal

Další z exkurzí Historického ústavu FFMU z cyklu mapování území Sudet, tedy českého moravského a slezského pohraničí, které bylo postiženo výměnou obyvatelstva.

 

Dovolujeme si Vás pozvat na další exkurzi z cyklu mapování území Sudet, tedy českého moravského a slezského pohraničí, které bylo postiženo výměnou obyvatelstva. Po výpravách na slezskou stranu Jeseníku a na severní Moravu, se tentokrát pod titulem „Demografické, kulturní a ekologické náklady modernizace v Krušnohoří“ vypravíme do jediných českých hor, kde se žilo a žije nejen pod horami, ale také přímo na horách. Příčinou je zřejmě zdejší náhorní planina a rudné bohatství, které zde bylo od nepaměti dobýváno.


I když se při letošním zájezdu budeme pohybovat v blízkosti destinací, jako jsou Karlovy Vary, Loket, Bečov a jiné stejně významné, necháme tyto atraktivity s výjimkou Chebu stranou naší pozornosti a budeme na ně povýšeně shlížet z výšky zmíněné náhorní planiny. Náš zájem, jak je na našich výpravách po pohraničí zvykem, bude patřit místům, kde „dávají lišky dobrou noc“, kde v minulosti bývalo něco, co už není, zkrátka stopám zmizelého a mizejícího kulturního dědictví. Místo nablýskaných lázeňských měst uvidíme místa spíše rozbitá a ponurá. Budeme se pohybovat na paradoxním pomezí krásné divočiny a nejzohavenější krajiny. I v jejím srdci však spatříme kulturní klenoty a technické zajímavosti a setkáme se se zajímavými lidmi.


Obraz Krušných hor nebo jejich částí je stále spojován především s úpadkem osídlení, utrpením politických vězňů, intenzivní důlní činností a ekologickými škodami. Skutečnost je ovšem mnohem barevnější. Ne náhodou celá rozsáhlá oblast saského a českého Krušnohoří kandiduje na zápis do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.


Exkurzi připravujeme v rámci kurzu Multikulturní dědictví českých zemí. 

Exkurze navazuje na aktivity projektu OPVK Moderní dějiny a multikulturní společnost (www.multikulturalita.cz).

Účast je otevřena všem zájemcům.

Exkurze proběhne formou zájezdu pronajatým autobusem ve dnech 2.–7. května 2016.

 

Program exkurze (.pdf)


Osobní nástroje