Direkt zum Inhalt Direkt zur Navigation

Dienstleistungen der Fakultät

Dienstleistungen der Universität

Artikelaktionen

EXKURZE 2016: DEMOGRAFICKÉ, KULTURNÍ A EKOLOGICKÉ NÁKLADY MODERNIZACE V KRUŠNOHOŘÍ 2.–7. května 2016

Was andere Veranstaltungen
Wann 02.05.2016 07:50 bis
07.05.2016 18:50
Termin zu Ihrem Kalender hinzufügen vCal
iCal

Další z exkurzí Historického ústavu FFMU z cyklu mapování území Sudet, tedy českého moravského a slezského pohraničí, které bylo postiženo výměnou obyvatelstva.

Dovolujeme si Vás pozvat na další exkurzi z cyklu mapování území Sudet, tedy českého moravského a slezského pohraničí, které bylo postiženo výměnou obyvatelstva. Po výpravách na slezskou stranu Jeseníku a na severní Moravu, se tentokrát pod titulem „Demografické, kulturní a ekologické náklady modernizace v Krušnohoří“ vypravíme do jediných českých hor, kde se žilo a žije nejen pod horami, ale také přímo na horách. Příčinou je zřejmě zdejší náhorní planina a rudné bohatství, které zde bylo od nepaměti dobýváno.

I když se při letošním zájezdu budeme pohybovat v blízkosti destinací, jako jsou Karlovy Vary, Loket, Bečov a jiné stejně významné, necháme tyto atraktivity s výjimkou Chebu stranou naší pozornosti a budeme na ně povýšeně shlížet z výšky zmíněné náhorní planiny. Náš zájem, jak je na našich výpravách po pohraničí zvykem, bude patřit místům, kde „dávají lišky dobrou noc“, kde v minulosti bývalo něco, co už není, zkrátka stopám zmizelého a mizejícího kulturního dědictví. Místo nablýskaných lázeňských měst uvidíme místa spíše rozbitá a ponurá. Budeme se pohybovat na paradoxním pomezí krásné divočiny a nejzohavenější krajiny. I v jejím srdci však spatříme kulturní klenoty a technické zajímavosti a setkáme se se zajímavými lidmi.

Obraz Krušných hor nebo jejich částí je stále spojován především s úpadkem osídlení, utrpením politických vězňů, intenzivní důlní činností a ekologickými škodami. Skutečnost je ovšem mnohem barevnější. Ne náhodou celá rozsáhlá oblast saského a českého Krušnohoří kandiduje na zápis do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Exkurzi připravujeme v rámci kurzu Multikulturní dědictví českých zemí.

Exkurze navazuje na aktivity projektu OPVK Moderní dějiny a multikulturní společnost (www.multikulturalita.cz).

Účast je otevřena všem zájemcům.

Exkurze proběhne formou zájezdu pronajatým autobusem ve dnech 2.–7. května 2016.

Program exkurze (.pdf)

Benutzerspezifische Werkzeuge