Zkušenosti z pobytu 2008/09
V roce 2008/2009 jsem strávila jedenáct měsíců v Nizozemí na University of Groningen. I když od mého návratu domů ze studijního pobytu uplynulo již 15 měsíců, ráda na to vzpomínám a myslím, že z toho těžím ještě dnes.
Z České republiky jsem odjížděla se strachem z neznáma, nedostatečné jazykové vybavenosti, nedostatkem financí apod. Všechny moje obavy se ale rychle rozplynuly. Ze začátku jsem potkala i studenty, co uměli anglicky jen pár vět a za několik měsíců se jejich angličtina o moc zlepšila.
V Nizozemí jsou velmi přátelští lidé, nezvyklá krajina, životní styl. Školství je na vysoké úrovni, důraz je ve vysokém školství kladen zejména na výzkum. Škoda je, že v Groningenu jsme neměly coby studenti Ústavu pedagogických věd možnost navštěvovat kurzy v angličtině z našeho oboru. Převážnou část předmětů jsem absolvovala z oborů psychologie a sociologie. Ale Nizozemí je pro pedagogiku zajímavé už tím, že tam je velké množství alternativních škol. I když jsem tedy nemohla studovat pedagogiku samotnou, zúčastnila jsem se exkurzí do dvou školských zařízení.
Kromě studia jsem také cestovala po celém Nizozemí. Jsem ráda, že jsem byla přítomna skoro celý rok. Skoro všichni, kdo byli v Groningenu jen na semestr, litovali, že musí jet domů. Strávit někde jen tři měsíce je určitě obohacující, ale jestli můžete jeďte rozhodně na delší dobu.
Na chodníku nepotkáte žádné chodce, ale zato cyklostezky, které jsou všude, jsou plné cyklistů. Aut ve městě v Nizozemí jezdí mnohem méně než u nás. Dlouho jsem přemýšlela čím to je, že Groningen na mě působí velmi klidně a nestresově. Po čase mi došlo, že je to tím, že ač se jedná o město o velikosti Brna, jezdí tam velmi málo aut, tudíž je celková atmosféra velmi poklidná.
Na University of Groningen je velkou výhodou, že studenti tamější univerzity mohou navštěvovat velké množství sportovních kurzů od squashe, baseballu až po golf. Stačí jen, když zaplatíte na rok 47 euro, a pak máte vše přístupné. V tomto by se mohla naše univerzita ještě hodně učit.
Bylo to jedno z nejkrásnějších období mého života. Zůstalo mi mnoho krásných vzpomínek, zkušeností, zážitků a kamarádů. Je zajímavé, že se člověk po delším pobytu v zahraničí rozšíří obzory a „roztáhne křídla“. Najednou vnímám okolí, ostatní národy a země úplně jinak než dříve. Řekla bych, že jsem více multikulturní.
Erasmus program je nejsnadnější možnost, jak studovat v zahraničí a zlepšit si jazyk bez toho, aniž byste musely chodit na složitá výběrová řízení a utratily jmění.
Lenka Kamanová