F.A.Q.

Děti (do 15let)

1. Jak se mohu přihlásit?

Dětem do 15 let musí přihlášku podepsat rodiče. Poprvé, ale můžeš přijít sám, například s kamarády. Přihlášku dostaneš domů a příště ji doneseš podepsanou od rodičů. Musíš je také poprosit, aby ti dali 50 Kč na registrační poplatek. Pak si budeš moci celý rok půjčovat knížky a časopisy. Průkazku dostaneš při jedné z dalších návštěv. Je to malá kartička, tak pozor ať ji neztratíš. Kdyby se tak náhodou stalo, neboj se přiznat. Za novou však budeš muset zaplatit nějaké penízky.

 

2.Jak jsou knížky v knihovně seřazeny?

 

Knížky pro tebe se nachází především v přední části naší knihovny.

Knihy jsou na regálech uspořádány podle toho, jestli jde o beletrii nebo naučnou literaturu.

Pro lepší orientaci je beletrie ještě označena barevným proužkem na hřbetě knížky, podle kterého poznáš, zda je pro tebe knížka vhodná a mohla by se ti líbit. Menším dětem se budou líbit spíše ty s červeným proužkem, starším je určena modrá a zelená barvička. To ale neznamená, že nemůžeš toto „pravidlo“ porušit. Je tu jen pro tvou orientaci. Sám, nebo s pomocí paní knihovnice, brzy odhadneš, co si půjčit.


Další naučné knížky najdeš v zadní místnosti seřazené podle Mezinárodního desetinného třídění a kromě toho také v příruční knihovně, kde jsou encyklopedie a základní knížky z různých oborů, které se však nepůjčují domů. Slouží ke studiu nebo prohlížení v knihovně. Můžeš z nich také kopírovat..


3. Jak se hledá na online katalogu?

Vyhledávat můžeš na dvou počítačích s online katalogy. Do kolonek zadáš buď jméno autora, název knížky a  nebo pokud neznáš ani jedno, tak klíčové slovo. To je slovo, které vystihuje nejlépe knížku, kterou hledáš. Budeš-li tedy potřebovat „něco na referát o dubu lesním“, zadáš jako klíčové slovo např. stromy J

 

4. Když neumím knížku v knihovně najít….

Pokud hledáš dobře, pak máš smůlu. Momentálně jí má půjčenou někdo jiný. Můžeš si ji, ale zamluvit u paní knihovnice. Až ji čtenář vrátí, odloží ti ji a při příští návštěvě půjčí.

 

5. Můžu jít na internet?

Pokud u počítačů zrovna nikdo nesedí, pak zřejmě ano. Každopádně se ještě zeptej paní knihovnice. Řekneš jí jak dlouho chceš u počítače sedět a podle toho jí dáš peníze, o které si řekne.

 

6. Co když ztratím knížku nebo časopis?

Tak se odvážně přiznáš. Budeš ji ale muset zaplatit, nebo pokud jde například o časopis, tak donést za Čtyřlístek, který si ztratil, jiný. (nemusí být to stejné číslo)

 

7. Jak postupovat, když potřebuji „něco o něčem“ na referát?

Nikdy nespoléhejte jen na to, že si stáhnete referát hotový z internetu. Většinou mají hroznou kvalitu. Raději si vyberte aspoň jednu knížku. Na internet se podívejte nejlépe až po jejím přečtení a snažte se najít už jen něco navíc o tom, co vás například zaujalo, nebo o tom, co jste v knížkách nenašli. Když už referáty stahujete . dobrá rada: stáhněte jich několik a zdravým rozumem sestavte svůj. Nebojte se požádat o pomoc s výběrem knížky nebo hledáním na internetu paní knihovnici. 

                                                                                  Home