Lilo a velký disk

Na většině počítačů je zavaděčem systému program lilo (LInux LOader). Tento zavaděč využívá pouze informací z BIOSu počítače, a pro omezení daná kdysi dávno nelze přistupovat k částem disku umístěným za 1024. cylindrem. To je případ všech disků větších než 8 GiB i v případě zapnuté volby LBA, bez volby LBA je tento limit dokonce jen 512 MiB.

Řešení:

 1. Použít novou verzi programu (0.21), která umí přistupovat i za hranici 1024 cylindrů. Nová verze má omezení až od velikosti disků 2 TiB. Vzhledem k tomu, že nová verze je běžně dostupná od března 2000, je u starších distribucí nutný vlastní zásah nebo některý jiný z níže uvedených postupů.
  Zpráva o nové verzi programu ze 4. března 2000
  Archív patchů pro lilo
  Nezapomeňte: do lilo.conf je třeba přidat volbu lba32 nebo program lilo spustit s přepínačem -L
  Volbu lba32 musí podporovat také BIOS vašeho počítače
 2. Zajistit, aby celý kořenový svazek nebo přinejmenším adresář, kde je umístěno jádro a další soubory nutné ke startu systému (/boot), byl v části disku do 1024. cylindru. Například samostatný svazek /boot (stačí velikost v jednotkách megabajtů), zbytek systému umístit do jiné oblasti, která už hranici 1024 cylindrů může překročit.
 3. Místo lila použít grub nebo solo, tyto programy omezení nemají.
 4. Bootovat z dosu pomocí programu loadlin.
 5. Zavádět linux z diskety (nouzové řešení)
 6. Připojit windowsovskou oblast ze začátku disku a adresář /boot umístit (symbolický odkaz) do této oblasti - nestandardní řešení.

Doporučená literatura

Odkazy na další zavaděče

Další odkazy

Z historie

Tabulka rozdělení disku může mít dvě podoby:

BIOS ovšem k disku přistupuje první metodou, a proto zavaděče, které se na BIOS spoléhají, na vzdálenější části nemohou dosáhnout.