Softwarový modem

Výrobci hardwaru si v poslední době šetří práci, když vyrábí zařízení ve zjednodušené podobě a funkčnost zajišťují až softwarem. Dalo by se to považovat za koncepční změnu, v zásadě však zřejmě jde hlavně o peníze za ušetřený hardware a o přesun odpovědnosti na programátory; dají se tak i později snáze napravovat chyby.

Softwarový modem je takový druh modemu, který část komunikačního protokolu V.34 implementuje pomocí softwaru počítače, tedy užírá čas hlavnímu procesoru. Jde o neplnohodnotný modem.

Na kartě z modemu zbydou pouze linkové obvody, A/D a D/A převodník a nejnutnější logika. Ušetří se nějaké peníze při výrobě, ale modem zbytečně zatěžuje počítač a obvykle má podporu pouze pro Windows.

Externí modemy nejsou nikdy softwarové. Mají v sobě navíc procesor s implementovanými protokoly buď hardwarově (Rockwell) nebo softwarově pomocí DSP (US Robotics), dále obvody pro komunikaci přes sériový port a zdroj.

Interní modemy se dělají buď jako externí bez zdroje, ale rovnou s čipem UART 16550A (čip sériového portu), nebo softwarové, kdy software pracuje za hardware v menší nebo větší míře.

Softwarový modem se také dá použít jako jednoduchá zvuková karta.

Chcete-li si ušetřit starosti, pořiďte si externí modem. Vzhledem k tomu, že se nedá věřit ani USB modemům, měl by to být modem pro sériový port.

Další nová možnost: napište si vlastní ovladač a ještě vyinkasujete 20000 dolarů! Přečtěte si ohlášení výzvy na LinuxToday.

Odkazy


Chtěl bych vidět plnohodnotný modem a letadlo couvat...