Jak obnovit smazaný soubor na ext2

Obecně vzato je to v Linuxu na oblastech se souborovým systémem ext2 problém, který se řeší až v nových návrzích souborových systémů. Koncepčně pojaté obnovení by totiž musel podporovat přímo systém - nějaká úprava volání unlink (2). Vyhledávání ve volném místě na disku je problematické kvůli víceúlohovosti Linuxu a úspěšnost rychle klesá s větším množstvím současně pracujících uživatelů, i když principiálně možné je. Kdysi býval k dispozici neoficiální patch do jádra, který undelete fuknci realizoval. Jméno souboru není dostupné nikdy. Žurnálování v tomto případě nemůže pomoci (naopak!). Zálohování na externí médium je první krok, jak aspoň nepřijít o práci za více dnů!

Náhradní řešení mohou zahrnovat tyto postupy:

 1. undelfs v Midnight Commanderu
  přepněte se to virtuálního adresáře /#undel:hda1, kde hda1 je disková oblast, o kterou máte zájem, a vyberte si i-uzly smazaných souborů. Funguje dobře pro jádra 2.2 a vyšší. Tento postup je ze všeho nejspolehlivější a dává nejlepší výsledky - pochopitelně ne vždy se podaří soubor vrátit.
 2. Ext2fs-Undeletion mini HOWTO
  Ext2fs Undeletion mini HOWTO
 3. Program recover, který mírně automatizuje postup v HOWTO
 4. Prevence: alias rm="vasprikaz"
  Pouze pro mazání příkazem rm. Uděláte si vlastní příkaz, který místo mazání bude soubory přesouvat do předem definované oblasti. Náročné na rozmyšlení práv, které bude nutné příkazu udělit.
 5. Program safedelete, který řeší předchozí bod systémověji jako odpadkový koš i s hlídáním automatickým "úplným" mazáním prošlých souborů.
 6. Okamžitě po nechtěném smazání vypnout počítač (bez řádného shutdownu) a doufat, že se ještě neprovedl sync. (Pouze pro drsné nátury!!!)
 7. Vyhledat si na oblíbených vyhledávačích (google, freshmeat) informace o aktuálním stavu programů; zkuste např. klíčová slova delete, undelete, recover.
 8. Sledovat aktuální vývoj okolo jádra a knihoven a včas přejít na jiný souborový systém, jako např. reiserfs, který se snaží o implementaci koše.
 9. program lde (Linux Disk Editor)
  Je značně problematicky (neintuitivně) ovládaný, ale obsahuje popis undelete.
  domovská stránka, v Debianu v sekci utils
 10. Pokud je to textovy soubor a pokud budete mit stesti muzete jej zkusit
  najit primo na disku. Ja jsem jiz takto nekolik svych souboru zachranil.
  strings < /dev/hd?? > soubor 
  Device samozrejme pouzijte ten na jehoz filesystemu jste jej mel. Vystup si pustte asi do souboru. Potom v tomto souboru zkuste vyhledat retezec, jenz byl ve vasem souboru. Pokud jej tam najdete, tak jste vyhral. Pokud tam neni, tak misto na disku kde byl vas soubor je jiz nenavratne prepsane.
 11. ReiserFS:
  1. zazálohovat
  2. odmountovat
  3. A. reiserfsck --rebuild-tree -S -l recovery.log /dev/hda3
   případně
   B. udělat kopii a operaci provést na ní:
   cat /dev/hda3 > zaloha.reiserfs
   reiserfsck --rebuild-tree -S -l recovery.log zaloha.reiserfs
    
  Smazané soubory a adresáře jsou v /lost+found.

Ke všem akcím, s výjimkou uživatelských implementacích Koše, musíte pochopitelně mít práva superuživatele.