Samočinná aktivita systému po startu

Krátce po startu začne počítač sám od sebe vyvíjet aktivitu, disk viditelně i slyšitelně delší dobu nepřetržitě pracuje. Na slabším hardwaru dokonce vázne veškerá činnost, rozumně se pracovat dá až po dokončení této neznámé akce.

Zatížení má na svědomí program anacron. Tento program slouží k provádění naplánovaných akcí, ale na rozdíl od cronu "měří ve dnech" a nepředpokládá, že by počítač běžel nepřetržitě. To je situace typická pro domácí počítač, který se zapíná až po příchodu z práce nebo o víkendech.

Jedním z úkolů anacronu je (nebo aspoň může být) spustit všechny programy, které nemohl spustit cron v době, kdy byl počítač vypnutý - tyto akce se právě nejčastěji plánují na noc až časné ráno, kdy domácí počítače už zase bývají vypnuté. Podíváte-li se v kritické době na výpis běžících procesů (nejlépe top, ale i ps aux, pstree), uvidíte nejspíše ve stavu running proces updatedb, který aktualizuje databázi souborů na disku kvůli operativnější lokalizaci hledaných souborů příkazem locate. Jistou dobu může také zabrat zpracování dalších úloh (rotace logů atd. podle vaší konfigurace).

Co se s tím dá dělat:

  1. Zvyknout si na to - není to nic hrozného.
  2. Zrušit z tabulky pro cron nejnáročnější úlohy nebo prodloužit interval mezi jejich spouštěním. V tom případě na to myslet a spouštět příslušné úlohy ručně po větší změně softwaru, jinak zrovna locate, ten největší hříšník, začne dávat nesmyslné výsledky, i když by za to protentokrát nemohl.
  3. Zapracovat na vyladění hardwaru, pokud je to možné - při nastavení maximální propustnosti práce s diskem (dma) se i za stálého vrzání disku dá normálně pracovat.
  4. Spouštět počítač 5 minut před skutečnou prací a pokud vás ta aktivita příliš znervózňuje, po nabootování pro jistotu na chvíli odejít do jiné mistnosti.

Odkazy: