Užití informačních technologií ve vzdělávání má své limity, upozorňuje Libor Juhaňák
Za své doktorské studium, v němž se věnoval užití informačních technologií ve vzdělávání, obdržel také Cenu rektora.
Z hlubin vesmíru a daleké budoucnosti až na plátno vašeho oblíbeného kina! Ústav filmu a audiovizuální kultury Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a Univerzitní kino Scala představuje Studentské kino Kosmos, cyklus východoevropského sci-fi filmu.
Na podzim 2020 vám v osmi večerech přineseme na plátno tematický výběr vědecko-fantastických filmů bývalého východního bloku. Projekce budou probíhat vždy v úterý večer od 20:30 hod. V rámci doprovodného programu nabídneme besedy s tvůrci a odborníky, dále prodejní výstavu dobových materiálů, tematických knih a komiksů.
Naše výprava do filmového vesmíru zahrne jak kultovní československé sci-fi, kterými jsou Ikarie XB 1 (r. Jindřich Polák, 1963) či Vynález Zkázy (1958) Karla Zemana, tak zahraniční festivalové snímky jako Terč (r. Alexander Zeldovič, 2011) nebo Je těžké býti bohem (r. Alexej German, 2013). Václav Mergl a Jiří Trnka ve svých krátkých filmech představí utopické vize o nebezpečí technologického pokroku, a zažijeme i proletářskou revoluci na Marsu v prvním sovětském sci-fi filmu Aelita (r. Jakov Protazanov, 1924), jehož projekci doprovodí živá hudba v podání kapely Šamanovo zboží. V neposlední řadě promítneme ojedinělý mix hororu a sci-fi v podání Věry Chytilové Vlčí bouda (1986), a cyklus uzavřeme českou expedicí na Měsíc – maratonem seriálu Kosmo (2016, r. Jan Bártek).
Za své doktorské studium, v němž se věnoval užití informačních technologií ve vzdělávání, obdržel také Cenu rektora.
3. dubna 2021 odešel ve věku nedožitých 92 let emeritní profesor Ústavu českého jazyka FF MU prof. PhDr. Miroslav Grepl, CSc., vynikající a respektovaný lingvista a mimořádně oblíbený pedagog.