Čas na sebepéči je při léčbě rakoviny zásadní. Pomůže nová aplikace

Jíst, meditovat, milovat. Za hledáním životní rovnováhy není jen fyzická či psychická odolnost, ale celistvé propojení péče o sebe sama. Jídlo s dostatkem vlákniny, vhodný pohyb i pitný režim, kvalitní spánek a dostatek odpočinku. Obzvláště důležitá je tato komplexní podpora pro onkologické pacienty. Upozorňují na to studentky Filozofické fakulty MU Jesika Konečná a Anna Kolářová, které spolu s dalšími členy týmu vyvíjejí novou aplikaci nazvanou Time to Self-care.

3. 6. 2025 Markéta Stulírová Věda a výzkum

Zleva Jesika Konečná a Anna Kolářová na slavnostním vyhlášení vítězů soutěže Start Your Business 2025. Foto: CTT MU

Obě iniciátorky projektu studují psychologii a soustředí se na oblast sebepéče a prevence chronických onemocnění. „Time to Self-care je nová aplikace pro onkologické pacienty. Je to nástroj, který jim pomůže cítit se lépe při i po léčbě a aspoň z části vzít zdraví do svých rukou,“ uvedly Jesika Konečná a Anna Kolářová. Bude se jednat o první aplikaci tohoto typu v České republice. „Nic podobného zatím není, a i to nás motivovalo ji vytvořit. Nejvíce se tomu podobají různé preventivní onkologické programy, ty však nejsou zaměřeny na konkrétní podporu při určitém onemocnění ani na následnou péči,“ doplnila Kolářová.

Inspiraci ke vzniku aplikace studentky čerpaly ve svém okolí i v rodině. „Uvědomuji si, jak důležité je pečovat o sebe a svoje zdraví. Člověk by měl vzít zodpovědnost za své zdraví do svých rukou a nespoléhat se pouze na to, že až bude nejhůř, tak nás zdravotní systém zachrání a vyřeší to,“ uvedla Konečná.

Soutěž Start Your Business, v níž Konečná a Kolářová uspěly, podporuje studenty v rozvoji podnikání. Soutěž organizuje Centrum pro transfer technologií MU. Díky výhře se účastníkům daří proměnit nápad v reálnou službu nebo produkt. Letos se soutěže zúčastnilo 27 týmů, vyhlášení připadlo na závěr května. Finanční podporu získaly na základě vyhodnocení odborné komise čtyři týmy. Projekt Time to Self-care získal podporu 70 000 korun. Z filozofické fakulty se soutěže účastnil ještě Jonáš Boroš, studující Teorie a dějin filmu a audiovizuální kultury. Boroš se umístil sedmý a jeho projekt CLUBKA propagoval vznik předplacené karty motivující k návštěvám nezávislých kin.

K tomu, aby studentky mohly aplikaci spustit, však potřebují další finanční zdroje. Vypsaly proto dobrovolnou sbírku na platformě Donio. „Do konce letošního roku nás čeká ještě administrativa a dořešení finančních náležitostí, poté už se spolu s vývojářem pustíme do spuštění aplikace,“ upřesnila časový harmonogram Konečná.

„Lékaři často dělají vše, co je v jejich silách, přesto zdravotní systém nenabízí onkologickým pacientům takové množství podpory a informací, kolik by potřebovali.“

Jesika Konečná
spoluautorka aplikace Time to Self-care

Projekt s názvem Time to Self-care propojuje oblasti psychologické a onkologické péče. Podle Konečné a Kolářové lékaři často dělají vše, co je v jejich silách, přesto zdravotní systém nenabízí onkologickým pacientům takové množství podpory a informací, kolik by ke každodennímu boji s nemocí potřebovali. Spolu s odbornou lékařskou pomocí jde také o podporu psychologa, nutričního terapeuta nebo fyzioterapeuta „Vyvážená strava s dostatkem vlákniny či lehké tréninkové aktivity, jako pilates nebo jóga, dokážou celý proces úspěšné léčby velmi podpořit. Mnoho lidí o tom, bohužel neví. Nebo tyto informace mají, ale nedaří se jim kvůli dlouhým čekacím termínům objednat tak, jak by potřebovali. I v tomto může naše aplikace pomoci: nabídne konkrétní informace od odborníků, zprostředkuje online konzultace, navede zájemce v oblastech, kde se mohou cítit nejistí, protože nemají dostatek informací,“ upřesnila Konečná.

Součástí aplikace budou například i aktualizované recepty vhodné pro onkologicky nemocné, harmonogramy cvičebních plánů či samostatná sekce věnovaná spánku. „Naše aplikace pomůže osvojit si potřebné spánkové rituály, ale i návyky ohledně jídla či pohybové aktivity. Zavede je jako rutinu, kterou si bude pacient hlídat,“ podotkla Konečná.

Aplikace pacientům mj. pomůže pečovat o sebe i během náročné léčby, aktivně se podílet na své léčbě a zotavování, zlepšit kvalitu života podle svých možností a potřeb nebo bezpečně zavádět zdravé návyky do běžného života. Foto: autorky aplikace

Při vývoji aplikace plánuje autorský tým zčásti využít i umělou inteligenci. „Konkrétně by mohly jednotlivé nástroje AI pomoci v přesměrovávání na webové stránky, při online konzultacích nebo například při správné interpretaci lékařských zpráv. Ty jsou pro mnoho lidí nesrozumitelné, ale jejich správná čitelnost je přitom zásadní,“ dodala Konečná.

Garantkami studentského projektu jsou lékaři a lékařky specializující se na léčbu onkologických pacientů, dále docentka Iva Burešová z Psychologického ústavu FF MU. První verze aplikace Time to Self-care vznikne už příští rok ve verzi prototypu, poté bude tým aplikaci rozvíjet dále. „Abychom mohli zajistit vysokou kvalitu obsahu a dlouhodobou udržitelnost aplikace, počítáme s tím, že bude částečně zpoplatněná. Naším cílem však je, aby byla v budoucnu plně hrazena zdravotními pojišťovnami – podobně jako jiné ověřené digitální terapeutické nástroje. Věříme, že když aplikace prokáže svůj přínos pro zdravotní stav pacientů i zdravotní systém, stane se dostupnou pro všechny, bez ohledu na jejich finanční možnosti,“ dodala Konečná.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.