Nevíte, co pod stromeček? Darujte knihu z produkce filozofické fakulty
Přemýšlíte, čím letos o Vánocích obdarovat své blízké? Co takhle nějakou zajímavou knihou od autorů a autorek z Filozofické...
Mezi badateli z celého světa a před porotou zahraničních expertů uspěli odborníci z Filozofické fakulty MU David Kalhous a Matthew Rampley. V soutěži EXPRO, kterou pořádá Grantová agentura České republiky (GAČR), získali podporu svých výzkumných projektů – jako jediní ze všech ostatních filozofických fakult. Masarykova univerzita uspěla také s projekty Marka Mráze (CEITEC MU) a Martina Marka (PřF MU).
David Kalhous z Ústavu pomocných věd historických a archivnictví FF MU získá finanční podporu na svůj pětiletý projekt Příhraničí a říše. Příklad mojmírovské Moravy. „Nad tématem jsme s přáteli archeology dlouho přemýšleli, chtěli jsme ho pojmout nově ve snaze zmapovat zejména vnitřní strukturu, s využitím přírodovědných analýz, a komparativně,” říká šestačtyřicetiletý historik.
Matthew Rampley působící na Semináři dějin umění FF MU porotu zaujal projektem Češi a koloniální svět: Design a vizuální kultura od roku 1848. I tento excelentní výzkum je pětiletý, potrvá od ledna 2025 do konce roku 2029.
Grantová agentura České republiky podpoří celkem patnáct projektů EXPRO, v nichž badatelům nabídne nadstandardní podmínky. „Záměrem grantů EXPRO je vytvářet podmínky pro rozvoj excelentního výzkumu, nastavit standardy excelentní vědy a také napomoci překonat bariéry, které snižují úspěch projektových návrhů do vysoce prestižní evropské grantové soutěže ERC. Jednou z povinností řešitelů je podat žádost o grant ERC. Náklady na projekty EXPRO, které jsou určeny především pro zkušené badatele, mohou dosáhnout až 50 milionů Kč na pět let,” uvádí grantová agentura na svém webu.
Přemýšlíte, čím letos o Vánocích obdarovat své blízké? Co takhle nějakou zajímavou knihou od autorů a autorek z Filozofické...
Oslavili jsme Světový den filozofie UNESCO týdnem plným přednášek, workshopů a dalších zajímavých akcí. Podívejte se!