Den frankofonie bude studentům připomínat knižní dar

K letošnímu Mezinárodnímu dni frankofonie, který pravidelně připadá na 20. března, věnovalo kanadské velvyslanectví do fakultní knihovny větší množství knih.

22. 4. 2021 Ondřej Krajtl

Foto: Alina Zaidullina

V uplynulém týdnu dorazila na Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity zásilka knih, kterou jí darovalo Velvyslanectví Kanady v České republice při příležitosti letošního Mezinárodního dne frankofonie.

„Jedná se o 20 nedávno vydaných knih, z toho 5 je literárněkritických a teoretických. Beletrie je zaměřena jednak na apokalyptickou tematiku, jednak se jedná o nové autory z řad původních indiánských národů,“ představil knižní novinky prof. Petr Kyloušek, do jehož rukou byla zásilka knih určena.

Mezinárodní organizace frankofonie (OIF), která sdružuje 70 členských států z celého světa a spojuje více než 220 milionů mluvčích francouzského jazyka, slaví každý rok Mezinárodní den frankofonie jako připomínku společného jazyka a nejrozmanitějších kulturních projevů.  Datum 20. března zároveň prohlásila Organizace spojených národů dnem francouzského jazyka – podobně si připomíná všechny své oficiální jazyky.

„Každý přírůstek je vítaným obohacením fondu quebecké literatury, který se v naší fakultní knihovně blíží dvěma tisícům položek. Dar kanadské ambasády je cenný především výše zmíněným tematickým zaměřením. Seznam vychází z přání doktorandů a pomůže jim v jejich bádání,“ těší se z rozšíření knihovního fondu prof. Kyloušek.

Knižní dar kanadské ambasády rozmnoží již tak bohatou fakultní nabídku frankofonní literatury pro studenty i badatele.