V roce 1919 byla v Brně zřízena Masarykova univerzita, mezi jejíž čtyři zakládající fakulty patřila i fakulta filozofická. Ta se studentům otevřela dva roky po založení univerzity, v roce 1921.
Kniha Sto tváří, sto příběhů. Vybrané osobnosti v dějinách Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, kterou nově najdete v nabídce knihkupectví, představuje fakultní příspěvek ke zmíněným dvěma jubileím. Autorský kolektiv pod vedením prof. Lukáše Fasory rekapituluje dějiny fakulty prostřednictvím biografické metody, tedy s pomocí krátkých životopisů věnovaných profilovým, významným nebo zajímavým osobnostem spojeným svým osudem a dílem s fakultou. „V dosavadním bádání nad dějinami školy zajisté nechyběl ani biografický pohled, takto komplexní soubor biogramů ale dosud shromážděn nebyl,“ vysvětluje přínos nové publikace prof. Fasora.
Čtenáři však v knize najdou mnohem víc – autoři využívají rozsáhlý soubor životopisných dat k interpretaci dějin fakulty z pohledu střídání akademických generací, zamýšlejí se nad formativním generačním prožitkem a nad jevy, které v uplynulých sto letech ovlivňovaly život akademiků a studentů. Jde pochopitelně o jevy pozitivní i negativní; publikace proto není pouze přehledem zasloužilých osobností, respektovaných vědců a charismatických pedagogů, ale otevřeně pojednává i o životních osudech akademiků kontroverzních. Soubor biogramů tak podává věrohodné svědectví o stoleté práci fakulty, v níž se trvale prolínají studium, věda a politika.
Knihu vydalo univerzitní nakladatelství MUNIPRESS, kde ji lze také zakoupit. Elektronickou verzi najdou zájemci ve fakultní knihovně Digilib.