Jazykový kurz v portugalštině přibližuje různé vědní obory
Studující vybaví znalostmi tak, aby dokázali efektivně řešit každodenní situace v portugalském univerzitním prostředí.
Zjistit víc
Jaký význam měla latinskoamerická literatura v zemích za železnou oponou? A je možné kulturu využít jako zbraň v globálním konfliktu? Takové otázky si klade tým vědců a vědkyň ze Španělska a mnoha postsovětských států. Mezi řešiteli mezinárodního projektu je i Daniel Vázquez Touriño z Ústavu románských jazyků a literatur FF MU.
Podle Daniela Vázqueze představovala kultura na pozadí socialismu prvotní cestu k upevnění mezinárodních vztahů. „Řešitelský tým už v období 2020–2024, kdy se realizoval první běh tohoto projektu, dokázal, jak docházelo k podpoře kulturních organizací a k utváření kolektivní imaginace, a to v období obrovského geopolitického napětí na celosvětové úrovni. Zároveň byla kultura využívána jako další zbraň k řešení globálního konfliktu. S pomocí tohoto politického odhodlání našla latinskoamerická literatura v evropských socialistických zemích velké pole působnosti a uznání,“ uvedl.
Mezinárodní projekt ELASOC II chce téma detailně prozkoumat a zvýšit obecné povědomí o důležitosti latinskoamerické literatury v kultuře v období studené války. „Rádi bychom upevnili pozici literárních studií coby disciplíny představující nedílnou součást iniciativ, které chtějí revidovat studie o studené válce primárně na základě historického výzkumu,“ doplnil Daniel Vázquez Touriño.
Studující vybaví znalostmi tak, aby dokázali efektivně řešit každodenní situace v portugalském univerzitním prostředí.
Zjistit víc
Brněnský romanista se konkrétně zaměří na divadlo – mimo jiné plánuje prozkoumat, co z latinskoamerické dramatické produkce bylo v daném období uvedeno v divadlech socialistického Československa, kdo a jak o tom rozhodoval i jaká byla divácká a kritická recepce tohoto divadla. „Rovněž se budu zabývat kolumbijským divadelním režisérem Santiagem Garciou, v kontinentálním měřítku velmi vlivnou osobností, který na konci padesátých let studoval v Praze na DAMU a na Karlově univerzitě na základě studentských výměnných programů pro spřátelené země,“ dodal Daniel Vázquez.
Čtyřletý projekt financuje španělské Ministerstvo vědy, inovací a univerzit a jeho hlavní řešitelé jsou Emilio Gallardo Saborido z Vysoké rady vědeckého výzkumu Španělska (CSIC) a Jesús Gómez de Tejada z Universidad de Sevilla. Ke španělským instuticím se vedle Masarykovy univerzity a Metropolitní univerity Praha zapojí rovněž vědci a vědkyně z dalších postsovětských zemí – Rumunska, Srbska, Albánie, Bulharska a Maďarska.
Vysnili jste si studium na filozofické fakultě, ale bojíte se, že později neobstojíte na trhu práce? Lukrativní pozici v mezinárodní...
S Jiřím Skoupým o Četnické pátrací stanici v Brně, veliteli Františku Muzikářovi a také o nové knize Deset let po stopách...