Léto v Čítárně skončilo: Nejvíce zaujal Miloš Štědroň

Zájemcům o muzikálové divadlo, historii piva a texty českých žen ze 40. a 50. let 19. století se na tři letní podvečery otevřela Čítárna Filozofické fakulty MU. Cyklus nazvaný Ženy, pivo, zpěv nabídl přednášky pro veřejnost, a to včetně generačně starších posluchačů.

26. 9. 2022 Markéta Stulírová Události Fotogalerie

Prvním hostem byl 23. srpna hudební skladatel a muzikolog Miloš Štědroň z Ústavu hudební vědy FF MU, který pohovořil o tom, co je musical, jak vznikl a jak se tento žánr oddělil od opery a operety. Zavzpomínal také na svá spoluautorství v rámci různých brněnských divadelních scén a mimo jiné i na to, jak Theodor W. Adorno navštívil filozofickou fakultu v Brně.

V úterý 30. srpna v Čítárně vystoupila Zdeňka JastrzembskáKatedry filozofie FF MU, spoluautorka knihy Jen mít dosti sil! Ženy v dějinách české filozofie a vědy. Detailněji přiblížila přírodovědná hesla nedokončeného encyklopedického slovníku pro dámy, který vznikal ve skupině kolem Bohuslavy Rajské či studii Věk člověka od Viktorie Paulové.

Přednáškový cyklus uzavřel historik Libor Zajíc. Ten 14. září vysvětlil, proč právě pivo patří po staletí k atraktivním nápojům. Zaměřil se přitom na historii výroby piva v Evropě a Severní Americe a představil různé pivní styly, jejich počátky a důvody celosvětového rozšíření.