Jiří Skoupý: Nejčastějším vražedným nástrojem třicátých let byla sekera
S Jiřím Skoupým o Četnické pátrací stanici v Brně, veliteli Františku Muzikářovi a také o nové knize Deset let po stopách...
Jak se proměnila herecká tvorba Oldřicha Nového po únorových událostech roku 1948? Proč socialistický režim potřeboval svého Kristiána? A jak se na tomto zadání podílel sám Nový? Odpovědi přinesla další přednáška z cyklu Otevřený svět humanitních věd, jejímž hostem byla filmová historička Šárka Gmiterková.
Seznámení s dosud jen málo reflektovanou částí kariéry zřejmě všem generacím známé filmové hvězdy si nenechalo ujít několik desítek posluchačů. Ocenili zejména ukázky písňových čísel či dobových filmových plakátů. „Přednášku jsem strukturovala do tří bloků, které představily metodologii výzkumu hvězd a hvězdných systémů, dále hvězdnou osobnost Oldřicha Nového v letech 1936–1955 a nakonec jsem se zaměřila na snímek Slovo dělá ženu z roku 1952,“ uvedla Gmiterková.
Vyzdvihla také některé dotazy, které na setkání zazněly. „Lidé se zajímali třeba o srovnání Oldřicha Nového s dalšími prvorepublikovými hvězdami ve službách zestátněné kinematografie či o filmové distribuční nabídky v československých kinech první poloviny 50. let,“ dodala s tím, že posluchači byli velmi pozorní a vstřícní.
Svět humanitních věd se na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity otevře také v prosinci. Tomáš Weissar z Ústavu klasických studií představí latinský překlad zřejmě nejslavnější české básnické sbírky Kytice. „V 80. letech minulého století ho vytvořil brněnský klasický filolog a propagátor živé latiny Jan Šprincl, knižního vydání se však dočkal až na podzim 2018,“ přiblížil Weissar. Posluchače chce také seznámit třeba s problematikou latinského překladu české poezie v širším kontextu.
Cyklus přednášek Otevřený svět humanitních věd je volně přístupný široké veřejnosti. Setkání se zpravidla konají každou třetí středu v měsíci od 14 hodin v aule FF MU.
S Jiřím Skoupým o Četnické pátrací stanici v Brně, veliteli Františku Muzikářovi a také o nové knize Deset let po stopách...
Stříbrné medaile MU i ocenění brněnské primátorky Markéty Vaňkové míří také na Filozofickou fakultu MU.