Lidé nahlédli do života herce Oldřicha Nového

Jak se proměnila herecká tvorba Oldřicha Nového po únorových událostech roku 1948? Proč socialistický režim potřeboval svého Kristiána? A jak se na tomto zadání podílel sám Nový? Odpovědi přinesla další přednáška z cyklu Otevřený svět humanitních věd, jejímž hostem byla filmová historička Šárka Gmiterková.

22. 11. 2022 Patrik Švec Fotogalerie Události

Seznámení s dosud jen málo reflektovanou částí kariéry zřejmě všem generacím známé filmové hvězdy si nenechalo ujít několik desítek posluchačů. Ocenili zejména ukázky písňových čísel či dobových filmových plakátů. „Přednášku jsem strukturovala do tří bloků, které představily metodologii výzkumu hvězd a hvězdných systémů, dále hvězdnou osobnost Oldřicha Nového v letech 1936–1955 a nakonec jsem se zaměřila na snímek Slovo dělá ženu z roku 1952,“ uvedla Gmiterková.

Vyzdvihla také některé dotazy, které na setkání zazněly. „Lidé se zajímali třeba o srovnání Oldřicha Nového s dalšími prvorepublikovými hvězdami ve službách zestátněné kinematografie či o filmové distribuční nabídky v československých kinech první poloviny 50. let,“ dodala s tím, že posluchači byli velmi pozorní a vstřícní.

Svět humanitních věd se na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity otevře také v prosinci. Tomáš Weissar z Ústavu klasických studií představí latinský překlad zřejmě nejslavnější české básnické sbírky Kytice. „V 80. letech minulého století ho vytvořil brněnský klasický filolog a propagátor živé latiny Jan Šprincl, knižního vydání se však dočkal až na podzim 2018,“ přiblížil Weissar. Posluchače chce také seznámit třeba s problematikou latinského překladu české poezie v širším kontextu.

Cyklus přednášek Otevřený svět humanitních věd je volně přístupný široké veřejnosti. Setkání se zpravidla konají každou třetí středu v měsíci od 14 hodin v aule FF MU.

Fotogalerie


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.