Lidé si mohou vyřídit účty s uhlobarony, v Galerii Edikula

Magnáti velkých těžařských společností ve studentské Galerii Edikula na FF MU? Proč ne? Odkazovat na ně bude výstava postav bez jasných rysů a proporcí, jež vyzdvihuje téma ekologie a etiky vztahu člověka k životnímu prostředí. Autorkou je Kateřina Molišová z Ateliéru tělového designu Fakulty výtvarných umění VUT v Brně.

22. 9. 2021 Patrik Švec

Bez popisku

Je pro dnešního člověka proveditelné a představitelné vzdát se neekologických paliv, materiálů a produktů, které mu usnadňují život a jejichž škodlivost si ani nepřiznává? A je tato závislost a nevědomost či instinktivní hromadění opravdu vinou pouze každého z nás? Anebo jsme nevědomky pod diktátem několika vyvolených, kteří stojí v čele těžařských společností? Takovým otázkám vztahujícím se k ekologii a etice vztahu člověka k životnímu prostředí se věnuje výstava Uhlobaroni ve studentské Galerii Edikula na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Vernisáž je plánována na 5. října 2020.

Autorka, studentka Ateliéru tělového designu na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně Kateřina Molišová, vytvořila textilní sousoší postav bez přesných rysů a proporcí, vyplněné nerostným bohatstvím. Pokusila se vyobrazit magnáty velkých těžařských společností, jejichž služeb lidé využívají, přestože neznají jejich tváře. Výstava tak kromě osvětové narace může naplňovat potřebu se s těmito anonymními uhlobarony setkat tváří v tvář. Molišová divákům umožní mentální i fyzickou interakci, díky čemuž mohou nechat volný průchod emocím a názorům, a to až do 10. listopadu.

Galerie Edikula se pro návštěvníky poprvé otevřela v říjnu 2019. Její tvůrci se tak pokusili vytvořit prostor k setkávání a komunikaci studentů různých oborů. Vedle toho je jejich cílem umožnit dialog mezi současnou uměleckou scénou, studenty vysokých uměleckých škol a také širokou veřejností. Vystavuje především site-specific instalace a sochařská díla menších rozměrů, jejichž autory jsou studenti vysokých uměleckých škol a začínající umělci. Galerie aktuálně sbírá přihlášky do 5. ročníku výstavního bloku – zájemci se do Open Callu mohou hlásit do 15. října.

Ukázky z další tvorby autorky