Pět tipů, jak se co nejlépe připravit na přijímačky

Kostky jsou vrženy, přihlášky jsou podány. Teď je čas se co nejlépe připravit na přijímačky. V tomto článku se přehledně dozvíte, jaké podoby může mít přijímací zkouška na FF MU a jak se na ně co nejlépe připravit.

6. 4. 2022

Podali jste přihlášku do některého z široké nabídky studijních programů na naší fakultě? Věříme, že jste učinili dobrý krok, a vážíme si vašeho zájmu o studium u nás. Teď vás čekají přijímací zkoušky, ze kterých možná mnozí máte větší či menší respekt. Proto vám chceme při přípravě co nejvíce pomoct a přinášíme vám pět užitečných tipů, jak se na ně co nejlépe připravit.

1. Pročtěte si podmínky přijetí

Nabídka studijních programů na FF MU je opravdu velice bohatá a každý z nich má své specifické podmínky přijetí. Některé programy zvolily Test studijních předpokladů (TSP), některé mají oborové ústní nebo písemné zkoušky, někam stačí dodat motivační dopis. Vše se přesně dočtete v detailu jednotlivých programů zde na webu vždy v záložce Podmínky přijetí.

TIP: Pokud budete cokoliv googlit, dejte si pozor, aby vás nezmátly informace z loňského roku. Mohou být někde ještě uveřejněné a mohou se od letošních podmínek a termínů výrazně lišit. Vždy proto pečlivě sledujte datum vydání.

2. Sledujte svoji e-přihlášku

Již nyní tam naleznete podrobné požadavky studijních programů a postupně se tam dozvíte konkrétní termíny konání TSP či oborových zkoušek. Přímo do e-přihlášky se také vkládá většina dalších podkladů k přijímacímu řízení. V e-přihlášce zjistíte rovněž, zda vám byla prominuta přijímací zkouška, pokud jste o to požádali, a nakonec se tam dozvíte také výsledek celého přijímacího řízení.

3. Nepromeškejte důležité termíny

Předem dodané podklady

Některé studijní programy požadují, abyste ještě před přijímacími zkouškami dodali elektronické podklady pro posouzení. Mohou to být např. písemné práce na zadané téma, motivační dopis, úvaha, anotace literatury a další. Někde budou přijímat uchazeče pouze na základě těchto podkladů, někde je využívají jako předvýběr pro další ústní pohovory nebo písemné zkoušky. Přesné pokyny k vypracování a způsobu a termínu dodání podkladů naleznete opět v detailu jednotlivých programů zde na webu vždy v záložce Podmínky přijetí. Ale pozor! Termíny dodání podkladů se u jednotlivých programů liší. Některé už uplynuly, jiné vyprší na začátku dubna.

Test studijních předpokladů (TSP)

Pokud se vás týká Test studijních předpokladů, budete ho skládat v sobotu 23., nebo v neděli 24. dubna v Brně, nebo v jiných městech podle svých preferencí, které jste uvedli při podávání přihlášky. Přesný čas a místo konání TSP naleznete už nyní ve své e-přihlášce včetně detailních pokynů, co si s sebou máte přinést, co máte předem prostudovat atd.

TIP: Nenechte se zmást tím, že pozvánka na TSP vám přišla pouze k jedné konkrétní přihlášce, i když jste se hlásili do více programů s TSP. Test budete skládat pouze jednou a jeho výsledek se započítá ke všem přihláškám, jichž se týká.

Oborové zkoušky

Jestliže se hlásíte do studijního programu, který vyžaduje složení oborové zkoušky, budete ji skládat někdy od pátku 22. do pondělí 25. dubna. Výjimkou jsou studijní programy Anglický jazyk a literatura a Teorie a provozovací praxe staré hudby, jejichž oborová zkouška se koná až 7. května. U anglistiky je to proto, že k oborové zkoušce budou uchazeči pozvání podle výsledku TSP.

Přesný čas a místo konání nalezneze již brzy přímo ve své e-přihlášce, rámcové termíny zkoušek pro jednotlivé programy shrnujeme níže. Snažíme se je plánovat tak, abyste měli ideálně možnost skládat oborovou zkoušku i TSP najednou a aby se vám nekryly přijímačky do různých oborů na naší fakultě. V případě že to nevyšlo, můžete požádat o náhradní termín

Přehled oborových zkoušek

Prezenční písemný test
Online písemný test
Prezenční ústní pohovor
Online ústní pohovor

4. Připravte se na přijímačky

Test studijních předpokladů (TSP)

Část studijních programů na FF MU požaduje, abyste se zúčastnili Testu studijních předpokladů. Ten proběhne letos opět prezenčně a je společný pro všechny fakulty. Skládat ho budete pouze jednou a výsledek se započítá pro všechny studijní programy, do kterých se hlásíte a které TSP vyžadují.

Test bude rozdělen do šesti oddílů s celkem 60 otázkami, celkem na něj budete mít 100 minut. Za špatnou odpověď se odečítá čtvrt bodu, nevyplatí se tedy tipovat. Doporučujeme vyzkoušet si předem některou ze starších verzí testu, abyste měli představu, jaké otázky čekat.

Všechny potřebné informace k TSP naleznete zde. Nebo se podívejte na záznam z naší Dílny (nejen) TSP.

Oborové zkoušky

Některé studijní programy požadují, abyste se zúčastnili oborové zkoušky. Ta může mít podobu písemného testu, nebo ústní zkoušky. Obojí může být případně online.

Podrobné informace o náplni a průběhu zkoušek naleznete opět v detailu jednotlivých programů zde na webu vždy v záložce Podmínky přijetí a v pozvánce k přijímací zkoušce, kterou obdržíte do své e-přihlášky.

Některé obory dávají k dispozici své starší oborové testy, které můžete využít k přípravě. Doporučujeme také projít si weby jednotlivých kateder a ústavů – někde nabízejí ke svým přijímačkám další podklady, nebo dokonce přípravné kurzy.

5. Nebojte se zeptat

Pokud by vám bylo cokoliv nejasného a nepovedlo by se vám vyčíst odpověď na našem webu (například v sekci Často kladené dotazy), určitě se na nás neváhejte obrátit. Jestliže vás budou zajímat detaily ohledně náplně a průběhu oborových přijímacích zkoušek, doporučujeme kontaktovat konzultanta daného programu. E-mail na něj naleznete v detailu každého programu zde na webu vždy dole v zápatí stránky. Obecnější dotazy ohledně organizace přijímacího řízení směřujte na e-mailovou adresu prijimaci.rizeni@phil.muni.cz.

Držíme vám palce!


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.