Profesor Thomas Hylland Eriksen zavítá do Brna

25. 2. 2019

Přednáška se bude konat 20. března 2019 od 14:00 hod. v sále Univerzitního kina Scala a proběhne v anglickém jazyce. Na přednášku Thomase Hyllanda Eriksena vás srdečně zvou Katedra divadelních studií (FF) ve spolupráci s Katedrou sociologie (FSS).

Anotace:
The main political division in many parts of the world has shifted from class to identity politics. As a result, new political movements have entered the field, often successfully – from Modi's India to Trump's USA, from the Brexit chaos to the return of ethnic nationalism in Central Europe. This lecture argues that the shift towards "nativist" politics is a result of ungoverned accelerated change and neoliberal globalisation, that is to say, "overheating". This has alienated large segments of the population, who rightly feel that they are not being taken seriously by increasingly distant politicians. In order to counteract the tendency of xenophobic, polarising identity politics, it is necessary to recognise that the complaints are reasonable, but that the simple solutions offered by populists will not address the problems adequately.

Vstup je zdarma, místa je však nutné rezervovat prostřednictvím tohoto formuláře.

Informace pro studenty:
Veřejná přednáška prof. Eriksena je součástí kurzu DVE064 Overheated identities: Ideological frictions in the world of 2019. Pro úspěšné absolvování kurzu a získání 2 kreditů je nutná účast na přednášce v Univerzitním kině Scala a odevzdání krátké eseje (reflexe přednášky v anglickém jazyce).

Veřejná přednáška je dále součástí mezifakultního celosemestrálního semináře DVE062 Nationalism – A Rephrased Problem? Přednáška je také součástí fakultního projektu HUMANITIES 3 000.

Více článků

Přehled všech článků