Z válečného dění na filozofickou fakultu: Akademická obec vítá tři odbornice z Ukrajiny

Chybí jim rodina a na dálku prostřednictvím médií sledují, jak jejich rodnou zemi ničí Rusové. Přesto se díky nabídce Masarykovy univerzity rozhodly přijet do Brna a na filozofické fakultě pokračovat ve svých výzkumech i výuce. Od prvního dubnového dne na akademickou půdu nastupují Yana Dmyterchuk, Stefania Demchuk a Oksana Yuriyivna Stupak.

5. 4. 2022 Markéta Stulírová Události

Oksana Yuriyivna Stupak při setkání s profesorem Milanem Polem. Foto: Martin Indruch

Z Doněcké oblasti přijela se dvěma dětmi Oksana Stupak, která nyní nastupuje na Ústav pedagogických věd FF MU. „V roce 2014 jsem se kvůli sporům na východní Ukrajině musela přestěhovat do Charkova, ale vrátila jsem se, abych pokračovala v obnově svého města,“ vzpomíná Oksana Stupak. Poté, co Rusko napadlo Ukrajinu, svoji zemi s dětmi opustila. „Těžko se mi o tom mluví, protože moji rodiče zůstali ve Sloviansku v Doněcké oblasti. Myslím si, že současná situace na Ukrajině je velmi obtížná –⁠ pro naše obyvatele i ekonomiku. Mnoho mých kolegů a přátel muselo opustit své domovy a přestěhovat se do nových míst, ale mnoho z nich neodešlo a dobrovolně pomáhali armádě a lidem, kteří zůstali v těžkých podmínkách. Všichni doufáme, že válka brzy skončí,“ říká Ukrajinka. A dodává, že stále přemýšlí nad osudy svých příbuzných, kteří na Ukrajině zůstali.

Oksana Stupak nejprve působila na Státní pedagogické univerzitě v Donbasu a od září loňského roku začala pracovat na Katedře pedagogiky a psychologie předškolní výchovy Pedagogické fakulty Národní pedagogické univerzity Dragomanova. „Od října 2021 do února 2022 jsem realizovala projekt Modernizace vzdělávacích kurzů s interaktivními digitálními nástroji pro studenty pedagogických oborů, a to společně s Markétou Košatkovou, asistentkou Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. Na projekt jsme získali grant, a tak začala moje spolupráce s vaší univerzitou,“ přibližuje své dosavadní působení Stupak. Svůj výzkum vede v anglickém jazyce: „V práci vidím jediný problém, kterým je moje nedostatečná úroveň češtiny. Zatím tedy používám angličtinu a už jsem se začala učit česky. Jsem velmi vděčná české vládě, všem obyvatelům a Masarykově univerzitě za podporu ukrajinského lidu,“ dodává Ukrajinka.

„Pokouším se to brát jako šanci poznat nové lidi a vybudovat dobrou síť, která ukrajinským studentům ještě více přiblíží jejich evropské vrstevníky.“

Stefaniia Demchuk
Ukrajinka nově působící na FF MU

Mezi akademiky Semináře dějin umění FF MU nastupuje Stefaniia Demchuk. Ještě donedávna vyučovala na Katedře dějin umění na Kyjevské národní univerzitě Tarase Ševčenka. „Když Rusko 24. února napadlo Ukrajinu, jeden z mých kolegů, který pracuje na Masarykově univerzitě, profesor Matthew Rampley, navrhl, abych se stala vědeckým pracovníkem semináře –⁠ abych byla v bezpečí a mohla dokončit svůj výzkum. Vzhledem k našim společným zájmům a možnostem filozofické fakulty jsem toto velkorysé pozvání přijala a požádala o vědecké stipendium,“ upřesňuje Demchuk. Na Semináři dějin umění bude pokračovat ve výzkumu kultury paměti a jejích implikací pro umění raného novověku v Nizozemsku. „Chtěla bych sledovat, jak se kunsthistorici pokoušeli zkoumat obrazy, aby oživili vzpomínky, nebo jak analyzovali mechanismy formování národních vzpomínek do památníků a jiných forem připomínání. Zde se prolínají dva mé zájmy: nizozemské umění a umělecká historiografie včetně středoevropského a východoevropského umění, “ vysvětluje svůj záměr Demchuk.

Stefaniia Demchuk pochází z Kyjeva. „V Kyjevě se narodila moje maminka a babička, takže při pohledu na ruské jednotky, které ničí můj domov a domov milionů lidí, mi krvácí srdce. Ale věřím v naši armádu a jsem si jistá naším vítězstvím. Po staletí se Rusko snažilo přinutit Ukrajinu, aby zůstala jeho kolonií, a teď tomu bude konec.“

Z aktuální situace se Demchuk snaží vytěžit maximum. „Samozřejmě mi chybí rodné město a ještě víc mi chybí manžel, který musel zůstat na Ukrajině, ale pokouším se to brát jako šanci poznat nové lidi a vybudovat dobrou síť, která ukrajinským studentům ještě více přiblíží jejich evropské vrstevníky.“

Ukrajinka Yana Dmyterchuk bude působit při Kabinetu češtiny pro cizince FF MU. Společně s vedoucí pracoviště, Evou Rusínovou, se představí v doprovodném programu výstavy Na východ od Brna, kterou aktuálně hostí Čítárna FF MU.