Film Culture: Brno 1945-1970

The History of Distribution, Exhibition and Reception

 
 
  
Name
Veveří: Dagmar (*1937)
 
Home
Bydliště v poválečném období: Žabovřesky.
 
Passages from interview
V období obecné školy jsem moc často do kina nechodila, mám jednu vzpomínku, jak nás maminka pustila s kamarádkou na Hybešovu do kina, protože jsme měli doprovod, staršího kamaráda. Chodila jsem angličtiny, do Sokola a do krasobruslení, k tomu balet a nácviky na revue, takže to zabíralo hodně času, takže do kina jsme moc nechodili. Učitelka angličtiny nás vzala tak ve třetí, čtvrté nebo páté třídě, to už nevím přesně, na Robina Hooda, který byl anglicky mluvený.
Od šesté třídy jsme chodili pravidelně na na filmová představení, pravidelně nás vyváděli celou školu. Chodili jsme do Kina mladých, taky do Lucerny, no a to byly spíš takové ty sovětské filmy. Nebo vojenské a Příběh opravdového člověka a Meresjev nebo české historické filmy podle Jiráska.
Pamatuji si na kino Čas u nádraží. Tam jsme taky občas zaskočili. Říkali jsme tomu blechárna. To byla vždycky taková výplň, vždycky tam člověk šel, když měl chvilku čas nebo na něco čekal, tak šel na chvilku si sednout do kina, bylo tam teplo. Tam kdokoliv kdykoliv přišel, kdykoliv vstal a odešel, takové průchozí to bylo. V tomto kině, ale i třeba v Lucerně se osvěžoval sprejem vzduch. Vim, že uprostřed filmu na nás paní tu vůni rozprašovala.
 
nahoru