- internet4U -

HEJ TY, UMÍŠ HTML?

Návrh a design internetových sídel

      Říká se, že kolik umíš jazyků, tolikrát jsi člověkem. Nevím, zdali totéž platí i o programovacích jazycích, ale myslím, že ano. I přesto mezi mnoha "běžnými" uživateli panuje jakási obdivná nenávist k lidem, kteří dokáží ovládat onu programátorskou hatmatilku. Přitom jeden z nejvyužitelnějších programovacích skriptů je dost jednoduchý na to, aby se jej naučil každý. A kde jej využijete? No přece všude tj. na Internetu tedy síti, která celosvětově nutí koukat na obrazovky více lidí než americké televizní seriály.

      Kapitola I.Úvod

      V tomto seriálu vás chceme naučit, jak vytvářet zajímavé a originální internetové stránky, i když dnes HTML jazyku ani trochu nerozumíte. Dozvíte se, co to HTML je, jak vhodně vytvořit celou strukturu www serveru, jak zařadit aplikace JAVA a další rozšíření, jak pracovat s CGI-skripty, atd. Tedy vše, co jste kdy chtěli o webové problematice vědět.

      Kapitola II. Pojmy

      Předem si vysvětlíme pár pojmů, abychom si v dalším textu rozuměli. Webové stránky, které si stahujete prostřednictvím prohlížeče z Internetu, jsou obvykle (o jiných případech si povíme později) běžné počítačové soubory obdobné jako například texty z WinWordu. Tyto soubory jsou uloženy na serveru (jeho jméno je vždy uvedeno na začátku URL adresy, z níž stránku stahujete), který vám je na požádání vydá. Obsah těchto souborů (obvykle přípona htm, html, atp.) je holý text což je výpis zdrojového kódu stránky v jazyce HTML.

      Pro tvorbu stránek budete potřebovat úplně obyčejný textový editor (například poznámkový blok z Windows). Nepoužívejte žádné lepší (WinWord, T602...), neboť ty zanechávají v textu nepřístojné znaky a kombinace. Rovněž pro práci s tímto seriálem nedoporučuji používat žádný ze specializovaných HTML editorů (HoTMetaL...), neboť mnohé z nich nezobrazí zcela korektně HTML kód a tak vám nad ním berou kontrolu (zejména ve složitějších případech).

      Soubory si ukládejte do samostatného adresáře, ať neztrácíte později přehled. Zda budete ukládat obrázky do jednoho společného adresáře, nebo k HTML souborům, nechám čistě na vás obé má své výhody i nevýhody.

      Kapitola III. Prohlížeče a kompatibilita

      Nejrozšířenější platformou na Internetu je kombinace kódování Windows s prohlížečem Netscape Navigator, my se ale budeme zabývat i dalšími platformami, aby vaše výtvory byly příjemné pro všechny. Na rozdíly budete upozorněni. Pro kompatibilitu s většinou nových standardů však doporučuji obstarat si Netscape Navigator 3.x. Některé funkce budou obdobné i pro Microsoft Internet Explorer, v němž si je pak můžete vyzkoušet.

      Kapitola IV. Struktura HTML souboru

      Každý HTML soubor by měl obsahovat několik základních prvků, podle nichž všechny prohlížeče poznají, o který soubor jde. Zde je výpis toho nejzákladnějšího, co musí obsahovat (budeme nadále rozvíjet v kulatých závorkách jsou uvedeny vysvětlivky, ty do svého souboru nepište):

      < HTML > (zde začíná soubor)

      < BODY > (tělo stránky)

      (Sem budete psát obsah stránky.)

      < /BODY > (konec stránky)

      < /HTML > (konec souboru)

      Vytvořte si tedy nový soubor v editoru. Pojmenujte ho například Test1.html a vepište do něj výše uvedené údaje. Soubor uložte.

      (pokračování příště)

Bedřich Smetana@