- internet4U -

Hej Ty, uMíš htmL?

Párové a nepárové
příkazy

      V tomto díle se budeme zabývat prvními kroky v programování HTML stránek způsobem zápisu jednotlivých příkazů.

      Kapitola V. Způsob zápisu příkazů a atributy textu

      Každá HTML stránka se skládá ze sumy textu, který tvoří vzhled a obsah. V HTML se text píše běžným způsobem, jak jsme zvyklí, jen zde mají trochu jiný význam odstavce, konce řádků a vložené objekty.

      Vše co chcete vytvořit na webové stránce se v jazyku HTML zadává pomocí příkazů. Pokud je příkaz jednoduchý (například zalomení stránky, přechod na další řádku, atd.), je to příkaz jednoduchý, který prostě napíšete a prohlížeč jej provede. Pokud prohlížeč potřebuje znát více (například který text má být tučně), musíte jej uzavřít do párovaného příkazu, tj. první část příkazu napíšete před a druhou za potřebný parametr. Příkazy se vepisují do špičatých závorek (znaky je menší a je větší). Příklad uvádí text s nepárovaným příkazem
, který začne následující objekty (text, grafiku...) umisťovat na další řádku:

      Tento text je před zlomem.< BR > A tady ten je již na další řádce.< p >

      Výsledek

Tento text je před zlomem.
A tady ten je již na další řádce.

      Příkladem párovaného příkazu může být vypsání textu tučným fontem k tomu je užit symbol < B > a jeho uzavírací protějšek < /B >:

      Tento text není tučný, tento je tučný, a ten již zase není.

      Jednoduché, že?

      Mnoho párovaných příkazů má ještě další parametry, které můžete, ale nemusíte vždy uvádět. Parametry se píší k uvozovacímu symbolu následujícím způsobem:

     

      Jako příklad is uveďme symbol < H1 >, který změní velikost uzavřeného textu na nadpis a jako parametr

      mu předáme vodorovné zarovnání (ALIGN) textu do středu (CENTER) stránky:

     

Nadpis

      ve středu.

      Ukončovací příkaz ruší i všechny parametry, tedy další text již bude zarovnaný běžným způsobem.

      Zvláštním párovým příkazem je

      HEAD, do něhož byste měli vepisovat informace o dokumentu (například jeho název), o jeho dalším významu si povíme později.

      Pochopitelně můžete příkazy mezi sebou také kombinovat a vkládat jeden do druhého:

      Tučný text na další řádce je < B>< BR>toto< /B>.

      K dalším možnostem změny textu patří párované příkazy pro text psaný kurzívou < I>, se stejným rozestupem všech znaků < tt>, větší a menší font < BIG> a < SMALL>, horní a dolní index (< SUP> a < SUB>) a text blikající (< blink>). To jsou základní prostředky pro změnu stylu písma. V definici existují ještě další, které text formátují logicky (chybové hlášky, výpis proměnných...), které nejsou graficky odlišné a nelze u nich zaručit, jak budou pod daným prohlížečem vypadat. Používají se zřídka a tak se jimi nebudeme zabývat.

      U zobrazeného textu můžete měnit mnoho dalších parametrů detailněji pomocí příkazu FONT: patří sem volba velikosti písma (SIZE) zadaná číslem 1-7 nebo relativně vůči základnímu nastavení (+2, -1, atd) a možnost změnit barvu (COLOR) textu buď přímo názvem barvy (WHITE, DARKCYAN, ...), nebo jejím číselným vyjádřením (o barvách si více povíme později). Zde je příklad výpisu textu pětibodovým písmem modré barvy:

      < FONT SIZE="5" COLOR="BLUE"> Modrý text

Modrý text

      Kromě těchto prostředků je zde ještě možnost používat nadpisy, které se liší velikostí i oddělěním od ostatního textu. Jsou to příkazy párové < H1> až < H6>, které se mezi sebou liší velikostí (H1 je největší).

      Následuje výpis demonstrační

      HTML stránky, kde je uvedeno vše, co jsme se zatím naučili.

      Toto je ukázka normálního textu.

      Tento text je tučný,

      kurzívou,

      se stejným rozestupem,

      blikající,

      kurzívou

      a tento zase zelený a veliký

     

Toto je největší nadpis.

     

Tento je tak akorát.

     

Tento nadpis je úplně malinkatý.

     

     

      Tuto stránku si přepište do souboru a zobrazte webovským prohlížečem. Abyste správně pochopili význam všech příkazů, tak sledujte, které části textu mají nastavené atributy, a porovnejte s výpisem. Vyzkoušejte si je také změnit.

(pokračování příště)

BEDŘICH SMETANA