Pravidla citování

 

  1. Gramatika
  2. Nezbytné součásti
  3. Formální úprava

 

 

  1. Text musí být gramatický správný samozřejmě nejen v bibliografických odkazech, ale v citacích se objevují častěji některé chyby:

     

     

     

                                                               i.      Sdělení, že jde o 5-ti stránkový sylabus není korektní. Psáno slovy, asi by málokdo napsal pěti stránkový, tedy s mezerou, ale jedině pětistránkový. Když nahradíme část pěti- číslovkou 5 není důvod tam ještě vkládat jakési –ti a psát to jako dvě slova. Jakpak by se asi takto nesmyslně psal sylabus o dvou stranách? (I když lidová tvořivost nezná asi mezí, viděl jsem i 7-mi a 40-cátý.)  

                                                             ii.      Jiná chyba souvisí s uvádění stran. S. 42-50, na první pohled nepobouří. Ale máme tři druhy „pomlček"

1.      nejkratší - to je spojovník (rozdělovník), který se používá ve výrazech těsného spojení, např. Rakousko-Uhersko, společensko-ekonomický, píše se bez mezer, vyjadřuje neoddělitelnost částí výrazu, současně je to stejný znak, který se používá k dělení slov na konci řádku (ale vlastně je to stále spojovník, protože těsně spojuje dvě části slova, která neoddělitelně patří k sobě)

2.      střední toto je delší spojovník, který spojuje číslice
1970–1996, z klávesnice (ve Windows) se dá vyloudit kombinací ALT+0150, píše se bez mezer

3.      a — nejdelší, pomlčka odděluje do věty vložené vsuvky apod. Kód z klávesnice je ALT+0151 — píše se s mezerou z obou stran (Tato nejdelší pomlčka bývá nahrazována střední, je většinou rozhodnutí grafika v případě úzké sazby, kdy by dlouhá pomlčka přinesla příliš světla do textu. Pravidlo mezer se ovšem nemění.) V oblasti webového publikování technické potíže se zobrazováním těchto znaků v různých OS a prohlížečích vedly k naprostému ignorování tohoto pravidla.  

 

  1. Mezi bibliografickýmí údaji nesmí chybět jméno, titul citované publikace, v případě článku též titul periodika či sborníku, rok a místo vydání, volitelně se uvádí  vydavatel, počet stran a v případě několika vydání i jejich pořadí. Podle specifických potřeb mohou být údaje doplněny editorem, vedoucím autorského kolektivu, překladatelem apod. U zdrojů z Internetu je rok vydání nahrazován přesným datem, ke kterému se váže citace.
    Namísto, abych vymýšlel vlastní příklady, myslím, že bude užitečnější nasměrovat vás k profesionálům, kde najdete řadu ukázek včetně citací Internetových publikací. Pouze s tou výhradu, že i v těchto ukázkách najdete některé z chyb zmiňovaných výše, typicky chybějící mezeru mezi iniciálami autorů (nemluvě o spojovníku a pomlčce).

                                                               i.      Bibliografické odkazy pro seznamy a citace: http://www.cuni.cz/~brt/bibref/bibref.html

                                                             ii.      Citace dokumentů podle norem ISO 690 a ISO 690-2e http://www.boldis.cz/citace/citace.html

 

  1. Pro formální úpravu příliš velký prostor není, záleží na tom, který způsob uvádění citací autor zvolí – zda to budou poznámky pod čarou nebo odkazy v textu se seznamem kompletních údajů na konci článku či knihy. Ve jménu grafické úpravy bývá nejčastěji porušováno pravidlo již zmíněné pomlčky a rovněž psaní příjmení kapitálkami, kdy – zejména v poznámkách pod čarou – se může zdát, že kapitálky v odkazech přece jen příliš vyčnívají. Otázkou formální úpravy může být i způsob uvádění nepovinných údajů, ale ani zde se nedoporučuje příliš experimentovat, pořadí je dáno normou a i typy písma mají svůj význam – kurzíva je vyhrazena pro tituly časopisů nebo pro názvy citovaných zdrojů, kapitálky pro příjmení a tučné písmo či jiná zvýrazňování jsou již bezpředmětná.
  2. Pokud citujete text v doslovném znění, musí být označen uvozovkami a v odkazu pak musí být uvedeno přesné místo, odkud text pochází. Pokud text jen volně parafrázujete, není text v uvozovkách, ale v odkazu musí být jasné, že jde o převyprávěný text. K tomu slouží formule Viz Autor, B. Kniha, s. 10.
  3. Nezapomeňte, že i bibliografický odkaz je gramatická věta, začíná velkým písmenem, končí tečkou (případně ekvivalentním interpunkční znaménkem).

     Autor, B. Kniha,  Praha 2010, s. 8.  

    Viz tamtéž. s. 20.

 

 

Přesné podoby citací a celkovou úpravu písemné práce najdete ve vzoru písemných prací platném pro FF.