Cinematic Brno
Documentation of movie exhibition history and cinema-goers’ preferences in Brno, 1918-1945

 
  
First name
Adina
 
Surname
Mandlová
 
Quotes
Dagmar_(1929).txt
DB: já sem měla velice tolerantní rodiče, a ta maminka od mé kamarádky, no ta byla kinařka ta odebírala kinoreví ((Kinorevue)), ten časopis. tam byly vždycky ty hvězdy všecky, ty americký, naše, prostě co byly tehdy v kurzu. LR: mhm DB: to byla bárová ((Lída Baarová)), že, mandlová ((Adina Mandlová)), Zita Kabátová, to byly ty nejstarší vlastně,
Helena_(1927).txt
pak e ta em já sem- safra (.) Mandlová ((Adina Mandlová)),
Edita_(1926).txt
sem šla s tou Blankou ta byla vo rok starší než já a šly sme do Lucerny, byl to nějak film ne nepřístupný, ale možná vod patnácti šestnácti let a <Blanku tam pustili a mě ne>. LG: <vás ne?> EB: <vím, že sem přišla, já sem teda byla vychovaná taky u babičky hodně a že sem brečela> ((smích)) LG: ((smích)) EB: <nepustili mě, ne> ((smích)) LG: a vyprávěla vám potom ta kamarádka [o tom filmu]? EB: [to víte], že jo! to vite a <smála se>! ((smích)) LG: a jak to tam teda f- fungovalo, tak že ste že ste si chtěla koupit ten lístek a on... EB: já myslím dokonce, že sem měla koupenej, ale nepamatuju se, že by mě vrátili nebo ne-, nevím o tom, jak to bylo, já sem byla LG: jo. EB: strašně <něšťastná> LG: jo, takže ( ) EB: a šla sem dom. LG: a náhodou se nepamatujete, co to bylo za film? EB: ne, ne, ne. ale určitě českej film. LG: českej. EB: určitě českej, to byla z- Zita Kabátová a Mandlová ((Adina Mandlová)) a tototo- že ty [herečky]
Edita_(1926).txt
českejch filmech, [co ste viděla...] EB: [nó] hodně sem viděla českých. s Ferbasovou ((Věra Ferbasová)), s Mandlovou ((Adina Mandlová)), s Bušovou ((Helena Bušová)), s Nedošinskou ((Antonie Nedošínská)), Korbelář ((Otomar Korbelář)), Boháč ((Ladislav Boháč)), no hrozně moc filmů a pěkných, hezkých. co teď i dávají v televizi.
Vera_(1923).txt
tak když vidím ty staré filmy s tou adynou mandlovou ((Adina Mandlová)) a tam s tou, Věrou Ferbasovou ((Věra Ferbasová)) a s takovými SM: mhm VB: herečkami starými a těmi herci, Hrušinskýho ((Rudolf Hrušínský)) sme milovali.
Eva_(1928).txt
ES: vaše oblíbené, povídejte. ((smích)) LS: Jiří Dohnal a (...) no tak Hana Vítová, Adina Mandlová, eh (...) Boháč ((Ladislav Boháč)), Saša Rašilov.
Miroslav_(1931).txt
MH: třeba adyna mandlová ((Adina Mandlová)) hrála v jednom, v jednom jediném německém filmu Svěřuji ti svou ženou, tam hrála, hajnz rýman ((Heinz Rühmann)), to nebudete znát, to byl komik, a tu scénu... on ji furt sledoval a hlídal, AV: hm, hm. MH: a vona mu nemohla uniknout, takže já se vás zbavím, podržte mně ak- kabelku a von ju vzal a vona začala křičet pomóc, von mně <ukradl kabelku>. ((smích))
Marie_(1921).txt
ale vím, že, že sme to už sme mohli vlastně to už sem mohla, to už sem vlastně mohla jít aj, aj protože to už mně bylo kolik, devatenáct, že, no tak to už sem mohla jít i prostě na večerní, jo. to už... LČ: takže se to změnilo spíš v tom, [když ste mohla] MD: [že, že už sem] mohla jít třeba na, ná na to hrála em, co já vím tenkrát kdysi jestli Mandlová? ((Adina Mandlová)) no a takový Pešek ((Ladislav Pešek)) a takový to už že jo jako na takový ty filmy už sme mohli, mohli jit, že.
Marie_(1921).txt
LČ: a bylo pro vás při tom výběru filmu důležité, kdo v něm hrál a měla ste své oblíbené herce nebo herečky, na které ste chodila třeba schválně? MD: ale no tak, to asi si jéžiš asi nepamatuju tenkrát. ale tak nó, někdo, někoho myslím jo. někoho jo, ale teď už si nepamatuju koho. ale pak sem měla ráda, pozdějš sem měla ráda Pešek ((Ladislav Pešek)) když hrál, jo, když hrál, nebo aj mand- Adina Mandlová, když hrála a všechny ty herečky tak, to bévalo vždycky hezkej film.
Marie_(1928).txt
LH: a kdybyste si měla vzpomenout třeba na ňákou oblíbenou herečku z té doby? ((ticho 13 vteřin)) MB: no tu tu Zitu Kabátovů ((Zita Kabátová)). (...) pak Adina Mandlová byla. (...) možná si ještě vzpomenu. ((smích))
Peter_(1922).txt
PD: no, z protektorátu znám nazpaměť všecky. Adina Mandlová, nejvíc se mi dycky zamlouvala golová, ((Nataša Gollová))
Emilie_(1922).txt
Přítelkyně pana ministra, Adina Mandlová, to dokonce se dávalo už ned- eh teď jako po roce osmdesát devět, se to mám dojem dávalo Přítelkyně pana ministra.
Jarmila_(1925).txt
do dospívání vás ovlivňovalo, že ste snila vo krásným životě <já vám to řeknu, protože> když hrála třeba Lída bárová ((Lída Baarová)) a hrála Mandlová ((Adina Mandlová)), to bylo z krásný interiéry k- kde se to odehrávalo, no tak to děcko sní, že tak jednou třeba se taky bude mít no (.) asi tak to přidává takovýho optimismu do života jo? [a]
Jarmila_(1925).txt
a potom adyna mandlová ((Adina Mandlová)), Věra Ferbasová taky byla výborná, Věra Ferbasová, no vite, vony ee to byste je nepoznala jak vony ve stáří vypadaly, třeba adyna mandlová ((Adina Mandlová)) ne, ta byla furt pěkná s- já tady mám celou knížku vo adyně mandlové ((Adina Mandlová)),
Borivoj_(1927).txt
LH: jasně. em měl ste své oblíbené herce? BH: [ano.] LH: [nebo] herečky? BH: [měl.] LH: [a] (.) kteří to byli třeba? BH: tak eem (..) v tom (.) období v, tom období prostě do toho do těch deseti let, no tak to byl (..) Vlasta Burian, ano, Karel Hégr ((Karel Höger)), to už byl, ten už byl později, že. (...) no (.) teď si nevzpomenu na ména. ten Ferenc Futurista, ale ten ten hrál teda velmi málo a, že. kdo tam kdo tam byl ještě do těch hugo hás ((Hugo Haas)). LH: ehm. (..) BH: (Adyna) Mandlová ((Adina Mandlová)) (..), že. (..) lída bárová ((Lída Baarová)) (.) hlavně teda ženy.
Marie_(1915).txt
LS: a před tím rokem čtyřicet pět? když byste měla říct ňáké herce, které ste měla oblíbené? MH: no tak bárová ((Lída Baarová)), man- Mandlová ((Adina Mandlová)), že, to byly takový vůdčí,
Marie_(1915).txt
stejně jako se nebralo na vědomí, že Adina Mandlová pomohla spoustě lidí. jo? a eem prostě tu historku vám nemusím opakovat, Mandlové historka je známá celkem, vyšly její paměti, četl ste je? LS: ano. MH: no, takže víte, vo co de. kdo kdo se za ní zaručil pak. LS: eem já nevim už komu [komu vona to] MH: [Šmeral.] LS: jo Šmeral, Vladimír Šmeral. MH: to se, to byla em Šmeral, ona zachránila Šmerala za války, LS: to je pravda. MH: že ho skrývala, LS: von se jí pak nezastal. MH: taky pěkná odvaha. a von se pak na ní vykašlal, když už byl na výši. LS: hm MH: a bratr Adiny Mandlové zakročil. šel za ním a šel tak koukej hochu, Adina ti byla dobrá, kdyžs to potřeboval, a teď ji tam necháš hnít. ale Adina mi byla sympatická tím, že v té době se nepoddala. že když jí bylo zle, musela chodit na práce, tak ty lidi, kteří ji ee se k ní chovali škaradě v té době na ulici na ní pokřikovali a tak, ti sou u mě v opovržení.
Irena_(1922).txt
IK: no za protektorátu to byli hlavně ty Němci, no a a český herečky, Ferbasová ((Věra Ferbasová)), em Nedošinská ((Antonie Nedošinská)) Pištěk ((Theodor Pištěk)), em Raul Schránil, Beneš ((pravděpodobně Svatopluk Beneš)), šlermová, ((pravděpodobně Růžena Šlemová)) Svozilová ((Světla Svozilová)), Nataša golová ((Nataša Gollová)), Vítová ((Hana Vítová)), em Mandlová Adina ((Adina Mandlová)),
Svatava_(1924).txt
LS: Adina Mandlová tam hrála taky. SM: jo hrála tam aj [Mandlová?] LS: [myslím]. SM: protože Mandlová em mě sem měla, že ta měla spíš takový ty e humorný role ale né třeba ee Kristián a tak, to nebyly moc humorný teda, no, takže ano a to sem viděla teda taky ty Sobota. (
Miloslava_(1925).txt
ale já si vzpomínám, ale to už bylo teda později, potom si vzpomínám na ty filmy s Adinou Mandlovou ((Adina Mandlová)), se Zitou Kabátovou ((Zita Kabátová)), Věrou Ferbasovou ((Věra Ferbasová)), em Lídou bárovou ((Lída Baarová)) no s Novým ((Oldřich Nový))
Libuse_(1928).txt
KH: hm. a třeba bylo pro vás důležitý, kdo v tom filmu hraje? nebo vybírala ste si podle toho ten film? LN: nó, určitě. tak oni tam, to byli za té, to bylo potom už za té války, tak to byli Adina Mandlová, Hana Vítová, Raoul Schránil, pak Novotný ((pravděpodobně Antonín Novotný)), herec. potom Jiřina Štěpničková, tak to byli moji oblíbení. ono to totiž za té války moc těch KH: hm. LN: herců jako nebylo.
Libuse_(1928).txt
to bylo třeba Noční motýl, že. tam hrála Adina ((Adina Mandlová)) a Hana Vítová, a to bylo od osmnácti let!
Libuse_(1928).txt
KH: a které filmy ste teda měla ráda? LN: já sem měla ráda hrozně s Adinou Mandlovou ((Adina Mandlová)), Hanou Vítovou, že, toho Nočního motýla.
Libuse_(1928).txt
já už si to tak nevzpomínám, ale vím, že s tou Adinou Mandlovou ((Adina Mandlová)), jo, to sem viděla. jak hrála Adina Mandlová, tak sem šla.
Libuse_(1928).txt
takže tam se točilo ostošest, jo. jenomže potom Adina Mandlová, Lída bárová ((Lída Baarová)), že jo, ta točila i v Německu, takže potom Adina Mandlová, ta byla zavřená, že. tu prostě poplivali jak naši lidi, že jo. KH: hm. LN: jak ju vedli do koncentr-, do toho vězení, tak na ni plivali naši lidi a všechno ji sebrali, veškerý byty zabavili. a Lída barová ((Lída Baarová)) taky že jo, to...
Libuse_(1928).txt
LN: to byl herec známej prostě milovník. Roztomilý člověk, ten to [hrál s Adinou Mandlovou] ((Adina Mandlová)) KH: [nebyl to Oldřich Nový?] LN: Oldřich Nový! vidíte, na toho sem si,
Zdenek_(1927).txt
ZP: ne, ne. můžu říct, že na nás teda em v tom do toho pětaštyrycátýho roku ty em filmy em ty filmy byly em dvojího druhu, em ty český filmy znáte, jo, em s Adinou Mandlovou ((Adina Mandlová)), s Lídou bárovou ((Lída Baarová)), Eduard Kohout, Rudolf Hrušínský, jako mladej, jo, Dohnal ((Jiří Dohnal)), herec, em kdo tam ještě hrál, no Plachta ((Jindřich Plachta)), že, tak em to byly spíš takový nechcu říct komerční filmy, ale spíš teda filmy ne vážnějšího obsahu, spíš tak jak se to dneska ( ) ještě když ( ) něco vysílá, tak to sou tyhlety filmy.
Zdenek_(1927).txt
dyš mi bylo těch patnáct let, tak to sem chodil aj na ty mládeži nepřístupný, s tou Mandlovou ((Adina Mandlová)) a, turbína ((Turbina)). viděla ste ho?
Zdenek_(1927).txt
JV: ehm, em a bylo při výběru filmů důležitý, jaký v tom filmu hraje herec? ZP: o jo, to sme si vybírali, protože sme měli em jaksi oblíbený herce, že. dodneška můžu teda menovat ty v ženský roli, golovou ((Nataša Gollová)), Adinu Mandlovou ((Adina Mandlová)), Lídu bárovou ((Lída Baarová)), Glázrovou ((Marie Glázrová)), em, no bylo jich hodně.
Zdenek_(1927).txt
už sme tehdy dokázali vocenit špatnýho herce vod lepšího herce. musím říct, že ta Mandlová ((Adina Mandlová)) žádná velká herka nebyla, jo. kdežto ta Zita Kabátová jo.
Zdenek_(1927).txt
Roztomilý člověk. no je Nový ((Oldřich Nový)) s Adinou Mandlovou ((Adina Mandlová)), jesi se nemej- a Natašou golovou ((Nataša Gollová)), že?
Marie_2_(1921).txt
a ještě jedna, já měla ráda Mandlovou ((Adina Mandlová)), Hanu Vítovou ((Hana Vítová)), ee bárovů ((Lída Baarová)), to byly výborný herečky. sme ee o Mandlové ((Adina Mandlová)) sme říkali no, to je materialistka, ta netouží po kině, ale ta punčochy a nebo peníze a a potom sem dostala takový její životopis tajně vy- otisknutej, tak si ona prožila. velice. velice v té Anglii, na té Maltě. no, nakonec (...) sem četla o ní, jak to, jak ona začla a,
Jarmila_2_(1925).txt
JV: [bylo třeba] pro vás ee v tom protektorátu důležité, kdo v tom filmu hrál za herce nebo za herečku? vybírala ste si i na základě toho? JJ: no tak (.) pokuď tam hrávali (.) já si pamatuju hrávala Adina Mandlová, Ferbasová ((Věra Ferbasová)), ee ta (...) ee ježiš JV: bárová ((Lída Baarová))? JJ: Mandlová ((Adina Mandlová)) hrála, tako- všechny ty JV: mhm JJ: takový ty starý herečky t- hrávaly tenkrát [hodně v tym]...
Alzbeta_(1930).txt
to byla tehdy taky lída bárová ((míněno Lída Baarová)) a a e já si ani všechny ty herečky nevzpomenu, co byly. (..) ádyna mandlová ((míněno Adina Mandlová)) že? (...) já nevím kdo ještě no, (to si)
Libuse_2_(1928).txt
LZ: Lída Baarová, Adina Mandlová, em Ferbasová ((Věra Ferbasová)), Štěpničková ((Jiřina Štěpničková)), takový všechno ty, Nataša Gollová. ta se mně myslím nejvíc líbila jaksi, nevim. ona byla taková veselá, taková rošťácká, taková. a říkám, Nataša Gollová no, a potom aj, to aj ty vlasy, říkám, to sem si tak česala, tu vl- ty vlny, a to... SM: hm [a kdy] LZ: [Adinu] Mandlovu ((Adina Mandlová)) nemusím teda zrovna, sem nemusela mít, no ale přes to teda když hrála, Hanu Vítovu ((Hana Vítová)) sem měla ráda. Lída Baarová sem měla ráda, Natašu Gollovou ((Nataša Gollová)). ani m- ani moc ne Štěpničkovu ((Jiřina Štěpničková)).
Libuse_2_(1928).txt
no, takový ty zamilovaný filmy, no, Hana Vítová, no, když to byl Noční motýl, nebo to byly, nebo ta Uličnice nebo em Adina Mandlová, to byly všecko takový ty herečky našich, méch mladéch let, no, teda.
Libuse_2_(1928).txt
Lída Baarová. Kristián ((Kristian)) Oldřich Nový, Mandlová ((Adina Mandlová)), no
Libuse_2_(1928).txt
říkám, ty herečky Vítová ((Hana Vítová)), Mandlová ((Adina Mandlová)), Ferbasová ((Věra Ferbasová)), ee bárová ((Lída Baarová)) Nedošinská ((Antonie Nedošinská)), ježiš to byly filmy,
Libuse_(1922).txt
hrál tam film m- měl název ee takovej vo lásce nebo něco, no tak, se tam teda normálně, ale kd- mož- hrála tam ňáká třeba e e ta herečka, jo, hraje jo tadle, Hana Vítová, nebo e e to až potom šla Adina Mandlová a jako LG: mhm LV: jo? a ji- e (a ti tydle) tak de se na ni, že ee ne na ten film, ale na tu ha- herečku teda, že?
Ludmila_(1920).txt
LŠ: Glázrovou ((Marie Glázrová)) sem taky že to taky, ferbasku ((Věra Ferbasová)), že, to taky Mandlovou ((Adina Mandlová)), no aj Hermanova ((Ljuba Hermanová)) Vítova ((Hana Vítová)), ta any ondráková ((Anny Ondráková))
 
Film — Cast
Panenství, 1937
Mazlíček, 1934
Pacientka doktora Hegla, 1940
Ať žije nebožtík, 1935
1933
Moravské slovo, 132, Tu 24.07.1934
Dva týdny štěstí, 1940
Svěřuji Ti svou ženu, 1942; 1943
Přítelkyně pana ministra, 1940
Diagnose X, 1933
Děvčata, nedejte se, 1937
Druhé mládí, 1938

Krok do tmy; Krok do tmy, 1938
1937
Život je pes; So ein Hundeleben, 1933
Nevinná, 1939
1938
Bláhový sen, 1943
Kouzelný dům, 1939
Bílá vrána, 1938
Šťastnou cestu, 1943
,
Z českých mlýnů, 1941
Vyděrač
 
up
 
 
 
 
 
© 2011 Department of Film and Audiovisual Culture at Faculty of Philosophy, Masaryk University, Brno