Filmové Brno
Dokumentace dějin uvadění filmů a diváckých preferencí v Brne v letech 1918-1945

 
  
Datum zveřejnění programu
pá 23.09.1921
 
Dny promítání (od)
pá 23.09.1921
 
Dny promítání (do)
pá 23.09.1921
 
Kino
Central; Zentral; Centrální kino
 
Složení programu (čísla)
Karel Havlíček-Borovský, Film dobře poslouží k říjnovým oslavám čelného našeho politika a novináře. Není to snad román ze života, jak si v nich libují Němci. Scény jsou to, význačné scény ze života Havlíčkova, dělané podle přírody, ale většinou podle historických obrazů a do nich vsunuto je vkusně několik podobizen i trochu jeho bibliografie, což je myšlenka šťastná. Divák uvidí tak věci, k nimž by na přednáškách nepřišel, tak titulní listy Národních Novin, Včely a j. Scénicky je proveden také první zpěv Křtu svatého Vladimíra, ač s prostředky nejskromnějšími, ve scéně u dvora přímo nemožně chudými.
Péče o zdravé pokolení, Film má nároky výchovné a chce dáti pokyny matkám kojenců. Leckde dal by se výhodně zkrátiti a také nové zredigování scén by prospělo jeho povážlivé jednotvárnosti.
Slovácký rok v Kyjově, Film vznikl za srpnových sokolských slavností. Zachycuje slovácké lidové zvyky, jízdu králů, svatbu, stínání berana, mlácení káčera a p. Fotografie jsou dobré a jasné. Ovšem barvy, živě jásavé barvy slováckých krojů budou obrazům vždy scházeti k dokonalému dojmu. Rozřešení problému barevné fotografie může tu přinésti film dokonalý.
Historické Brno, Ukázalo se (s trapně špatným českým doprovodem) několik pohledů celkových, pak Špilberk, kasematy, radnice s krokodílem a kolem, Zelný trh, Petrov, Dominikánské náměstí, Lužánky, Koliště. Znalci Brna by vedle těchto "historických" znamenitostí dovedli najíti v Brně několik koutků, nad jejichž zfilmováním otvírali by sami Brňané úžasem oči. Jsou neznámé, ale opravdu krásné, historicky krásné. Ty ve filmu Lloydfilmu nebyly. Nezbude, než se k nim ještě dodatečně vrátiti, neboť ony jsou vlastně Brno.
 
Popis programu (CZ)
Kulturní oddělení Lloydfilmu v Brně předvedlo včera dopoledne čtyři své novinky.
 
Obrazové přílohy

 
nahoru
 
 
 
 
 
© 2011 Ústav filmu a audiovizuální kultury na Filozofické fakultě, Masarykova Univerzita, Brno