Cinematic Brno
Documentation of movie exhibition history and cinema-goers’ preferences in Brno, 1918-1945

 
  
Title
Prstýnek
 
Original Title
Prstýnek
 
Country
protektorát Čechy a Morava
 
Language
česky
 
Number
Prstýnek, V poslední době jsme viděli celou řadu českých filmů, které nás rozhodně naladit optimisticky v ožehavé otázce našeho filmu. S jistými obavami jsme tudíž očekávali i nový film z produkce Nationalfilmu "Prstýnek" v režii Martina Friče. Napsali jsme však svého času, že jsme se naučili brát na české filmy jiné měřítko než na současný film evropský, reprezentovaný říšskou filmovou výrobou. S toho hlediska vzato můžeme říci, že "Prstýnek" v nás zanechal zprvu trochu zmatený dojem. Zatím co do své poloviny se krystalisoval jako velmi dobrý český film, srazila nás druhá polovina filmu zpátky a konečné metry filmu pak úplně setřely počáteční potěšitelný dojem. Těžko říci, zda to byla vina scénáře, který jednak hereckou nezkušeností, jednak částečným přeháněním nemohli přidat filmu na opravdové hodnotě. Ústřední námět "Prstýnku" není v pravém slova smyslu ničím původním, neboť zpracování podobného thematu jsme viděli už před lety v německém filmu s R. Romanowskim v hlavní roli. Jak jsme řekli již úvodem, byl scénář do první poloviny vypracován poměrně velmi dobře, ale pak zašel příliš daleko a zařadil do děje scény, které chvílemi vzbuzovaly až trapný dojem. Na některých místech by byl dobrý náznak vykonal daleko lepší službu, než přílišně detailní rozpitvávání. Jinak byla dějová struktura postavena dobře a i spád filmu vyhovoval požadavkům dnešní filmové tvorby. Hlavní úlohu v "Prstýnku" vytvořil Otomar Korbelář, jehož si velmi ceníme jako divadelního i jako filmového herce. Stal-li se Korbelář dnes jedním z našich nejlepších herců, pak za to vděčí jistě svému ušlechtilému, dokonale mužskému zjevu, nádhernému hlasovému zbarvení a výborné dikci, v prvé řadě ovšem svému hereckému umění. Věčná škoda, že právě v "Prstýnku" předepsal.... (nenafoceno)
 
Year
1944
 
Quotes
Svatava_(1924).txt
no pak Prstýnek s Vlastou Fabiánovou ((Vlasta Fabianová)) a s Gustavem Nezvalem ((Gustav Nezval)). no tak to sou, to člověk ale em víte, když si em ten film e starej, třeba Prstýnek je strašně starej film, vybavím, tak hned vím, kdo tam hrál, protože se mně líbil ten film zřejmě a a na ty herce sem jako nezapomněla.
Jiri_(1924).txt
JN: ten Prstýnek, to bylo taky už po válce. LS: Prstýnek, to byl rok štyrycet pět, nejsem si jistý, jestli šel do distribuce po válce, ale eště spadá tou výrobou do té protektorátní... JN: já nevím jak to... LS: a ten se vám líbil prstý- JN: ten se nám líbil taky, no, to bylo vtipně udělaný (..)
Marie_2_(1921).txt
ale to bylo tolik těch k histo- Hus ((Jan Hus)), (..) Prstýnek (.) s Fabiánovou ((Vlasta Fabiánová)),
 
Producer
Nationalfilm
 
Directed by
Martin Frič
 
Cast
Vlasta Fabiánová
Otomar Korbelář
 
CFN
www.kinobox.cz/cfn/film/17156-prstynek
 
Note
Informace zkontrolovány v on-line verzi katalogu Český hraný film
 
Resources
 
up
 
 
 
 
 
© 2011 Department of Film and Audiovisual Culture at Faculty of Philosophy, Masaryk University, Brno