Cinematic Brno
Documentation of movie exhibition history and cinema-goers’ preferences in Brno, 1918-1945

 
  
Title
Tajemství Macochy
 
Original Title
Tajemství Macochy
 
Country
Československo
 
Language
česky
 
Year
1934
 
Premiere (CR)
1942
 
Directed by
Josef Lachmann
 
Note
Německý název: DAS GEHEIMNIS DER MAZOCHA
http://www.terryhoponozky.cz/images/product/image/7888/n-2609-oww.jpg

Snímek natočil podle Absolonova scénáře v roce 1934 režisér Josef Lachmann. Premiéru měl až v roce 1942. Podařilo se ji prosadit, přestože v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava byl v podstatě reklamou na československou vědu. Po válce byl Absolon obviněn z kolaborace s Němci, ale úspěšně se uhájil.

Film ale na pokyn komunistů skončil po roce 1948 v trezoru. Až příliš prý zachycoval nežádaného ducha první republiky. Muzeum získalo snímek z Absolonovy pozůstalosti. Nyní jej uvede při příležitosti 50. výročí úmrtí slavného badatele.

Přestože je snímek nejstarším zvukovým filmovým dokumentem, v žádném případě nejde o nudnou podívanou. Absolon totiž podle odborníků bravurně zvládal medializaci své vědecké činnosti. Pořídil pro své přednášky tisíce atraktivních fotografií.

Ve filmu je vidět slaňování do Macochy i tábor, který si v něm objevitelé postavili. Zinscenované scénky vysvětlují činnost v podzemí. Jsou na nich potápěči ve verneovsky vypadajících skafandrech. Film podrobně mapuje práce v Punkevních jeskyních, kde byla prostřílena 500 metrů dlouhá chodba snižující hladinu podzemní říčky Punkvy. Šlo o unikátní projekt, který umožnil zavedení podzemní plavby. Tajemství Macochy je také dokumentem o tom, jak byly zpřístupněny Punkevní jeskyně. Dnes jsou atrakcí, kterou ročně navštíví 200.000 turistů z celého světa.

Anthropos připravil k 50. výročí úmrtí svého zakladatele výstavu jeho historických fotografií a cyklus přednášek o jeho vědeckém výzkumu . Absolon se proslavil nejen jako zakladatel moderní speleologie, ale i objevem paleolitické Věstonické venuše v sídlišti lovců mamutů v Dolních Věstonicích.
 
up
 
 
 
 
 
© 2011 Department of Film and Audiovisual Culture at Faculty of Philosophy, Masaryk University, Brno