Filmové Brno
Dokumentace dějin uvadění filmů a diváckých preferencí v Brne v letech 1918-1945

 
  
Název
Noční motýl
 
Originální název
Noční motýl
 
Země
protektorát Čechy a Morava
 
Jazyk
česky
 
Číslo
Noční motýl, Nachtfalter
Český velkofilm
Vítová; Největší český film. H. Vítová, A. Mandlová, G. Nezval. Der größte tschechische, preisgekrönte Film! Rauschende Musik! Millionenausstattung! Packende Handlung! H. Vítová G. Nezval - A. Mandlová
Noční motýl, Nachtfalter
Český film; Český velkofilm; Austattungsfilm
Vítová, Mandlová, Nezval, Beneš.; Vítová, Mandlová, Beneš, Glásrová, Hrušínský; H. Vítová, A. Mandlová, Sv. Beneš; Premiéra českého filmu: Noční motýl. Vítová, Mandlová, Nezval; 134141; 70823; Stejně jako ve filmu Noční motýl zpívá Míla Spazierová písně Romana Blahníka a K. M. Walló Zdá se mi a Noční motýl Míla Spazierová-Hezká zpívá ve filmu Noční motýl obě písně za Hanu Vítovou a právě tak je zpívá s doprovodem orchestru F. O. K. na desce Esta 8024 Naleznete tedy původní podání melodií z filmu Noční motýl; H. Vítová, S. Beneš, G. Nezval, M. Glázrová, A. Mandlová, R. Hrušínský; Vynikající český film Hana Vítová - Adina Mandlová in dem großen Ausstattungsfilm der Spielleitens F. Čáp:; Ein reizender Film von Liebe Hana Vitová, G. Nezval, Sv. Beneš.; H. Vítová, G. Nezval.
Noční motýl, Nachtfalter, Der
tragedie lásky
tragedie lásky v 5 dílech; Claudete Colbertová: Noční motýl; Claudeta Robbertová. Ausstattungss.
 
Rok výroby
1941
 
Citáty
Jarmila_(1926).txt
JC: no, abych vám řekla pravdu, já nevím, kdy ten film byl, to už sem měla kamarádku tu Božku, a byly sme na nočním, motýlu ((Noční motýl)). šestnáct mně bylo. to už sem rok pracovala, JV: hm JC: a to sem to sem proplakala, protože sem strašně těžko nesla, jak von se k tej, ten Svatopluk Beneš k té Haně Vítové ((Hana Vítová)) zachoval, jo? vona vlastně ee si, vona pak kvůli němu měla, si myslím život vzala nebo ně- nebo něco. to zas ten Hrušínský ((Rudolf Hrušínský)) v té Humoresce ((Humoreska)) nebo, to mám možná popletený, JV: hm JC: ale v tom, měla sem ho za takovýho em lotra, toho, ale pak sem ho měla hrozně toho Svatopluka Beneše ((Svatopluk Beneš)) ráda, protože to byl, to byl herec teda, to se musí nechat. a von uměl ty lordy, a a takový to anglický zahrát krásně, že. ale to sem byla nešťastná tenkrát, tak to na mě, takže dá se říct, že ten film ee vlastně člověka tak ňák us- usměrňoval nebo, nemůžu říct, že by mě zkazil, ale ukázal mi trochu ten, a to sem z toho byla nešťastná teda. to sem byla, to mně bylo šestnáct, to už se,
Jarmila_(1926).txt
V: to bylo v jakém kině? tenkrát? ten Noční motýl, jak ste říkala. JC: já si myslím, že na té sokolovně ((Kino Sokol v Líšni)). no někde to muselo, to být protože to ještě sem o Brně neměla ani tušení, že budu, že se budu stěhovat.
Irena_(1922).txt
LČ: takže ten rozhlas vám ty filmy taky nějak připomínal. IK: ano, ano, v mnohém. LČ: a bylo to [časté?] IK: [no a] teď třeba s Hanou Vítovou ((Hana Vítová)), že byl ten film, jak se to menovalo, ježiš počkejte, já si vzpomenu, Hana Vítová tam zpívala, em počkejte, tady mám Tulák Macoun z českých mlýnů a hájů ((pravděpodobně Z českých mlýnů)), Pohádka máje, Dívka v modrém, Kristián, že jo, Otec Kondelík, ženich Vejvara, Noční motýl se to s Hanou Vítovou menovalo. Hotel Modrá hvězda, no a třeba s Anton Špelec, ostrostřelec, tam byly písničky, který zpíval Burian ((Vlasta Burian)), takže to se taky zpívávalo.
Ctirad_(1931).txt
asi teda tematika, například taková ta, ta národní, nebo nebo taková ta rodinně sentimentální, ale to sem byl nekritickej a líbily se mně takový kýčovitý filmy, který by asi dnes vyvolávaly úsměv. Světlo jeho očí třeba. JV: hm CN: em nebo Noční motýl, že, to taky byl protektorát, to byly takový, takový sentimentálně operetní skoro kusy, ale byly nastaveny na co největší působivost citovou, a to sem teda si dal líbit, to myslím že sem v tom viděl hodnotu,
Ctirad_(1931).txt
a myslím, že ještě by se i em no jo, tak Noční motýl, že jo, třeba. to byly, to byly všecko filmy tohoto typu, takový zaměřený teda spíš na intimní scénu, na, všecko se to jaksi odstřihlo od té veřejné zkušenosti, která nás obklopovala, a byly to takový jako únikový, útěšný em nabídky JV: hm CN: který se přijímaly v té době jako určitá relaxace.
Jiri_(1924).txt
JN: tak sme tam šli a a potom byly pamatuju si, pak byly ty filmy někerý byly slušný třeba sluš- Noční motýl, esi ste to byla taková em jako že do toho dalo více více více prachů se do toho dalo, jo. LS: to se vám líbilo? JN: bylo to nákladnější, jo, bylo to bylo to docela pěkný no, taky tam bylo vo těch prostitutkách, tak se mi to líbilo, no a to to byly to to různý to byly některý, tak já už si to nepamatuju, vite.
Libuse_(1928).txt
ale jinak to bylo všechno černobílé ty filmy a jako. no a to taky sme museli chodit na ty filmy. to bylo třeba Noční motýl, že. tam hrála Adina ((Adina Mandlová)) a Hana Vítová, a to bylo od osmnácti let! takže on ten uvaděč to poznal. to kolikrát <nás vyhodil, že> sme se tam tajně nějak tohle, ale to bylo do šestnácti a do osmnácti let nepřístupné některý filmy. tak sme nemohli na ně ani jít. KH: hm. LN: dneska vidíte v televizi a ve filmu vůbec nepřichází, ale tam stal pořadač, trhal lístky a zrovna vyhazoval, že. i když sem měla lístek, tak mě tam nepustil
Libuse_(1928).txt
KH: a které filmy ste teda měla ráda? LN: já sem měla ráda hrozně s Adinou Mandlovou ((Adina Mandlová)), Hanou Vítovou, že, toho Nočního motýla. to sem viděla, když sem byla na prázdninách, tam sem proklouzla, ještě mně nebylo osmnáct, ale proklouzla sem tam do kina. jako tam můj strýc, jako, to <natáčel, jo> nahoře, takže sem se tam dostala. no, to sem měla ráda všechny ty známý filmy. KH: a viděla ste nějakej film vícekrát? LN: Nočního motýla ((Noční motýl)) sem viděla vícekrát. no, to sem, ten se mně moc líbil.
Jarmila_2_(1925).txt
JJ: [no] to všechno všechno člověk zná (.) ee Noční motýl (.) jo (.) to tam bylo taky pěkné film ten (.) ten jak se to přesně, jak se to přesně vlastně menovalo
Josef_(1929).rtf.txt
LG: a tam ste teda chodil s těma se spolužáky na ty nepřístupné filmy JU: no s těma staršíma LG: [jo s těma staršíma] JU: [ti to nepotřebovali] a ty jak se starej úkol klepl tož se to tady ze sportovního klubu to sme si napsali ročník že sme starší to byl českej film my sme na to všeci chtěli jít ten vám něco řekne poněvadž to je klasika Noční motýl LG: mhm jo to znám JU: to hrála ta Hana Vítová a Svatopluk Beneš víte a no a tam byl taková ee no von jako ju znásilnil no taková jako nic tam nebylo vidno že by nějak toto ale ale bylo to takový mládež mládež jako nepustili to všecko ta hudba kolem toho Nočního motýla ((Noční motýl)) to byl všecko štraus ((Johann Strauss)) noční motýl v lásce znamená že je marná že je ztracená ((zpívá)) že no a tak to jako to jako byla.
Libuse_2_(1928).txt
no, tam bysme se šli podívat, Noční motýl, jé, to bysme se šli podívat. no ale to je nepřístupný <to bylo až potom později,> nebo takový.
Libuse_2_(1928).txt
no, to už spíš bylo pozďéš ten Noční motýl. a to (damals), to bylo německy, ale bylo to taky strašně hezký, mám dojem že tam hrál ten Rolf Wanka, to byl taky jako náš idol tenkrát,
Libuse_2_(1928).txt
no, takový ty zamilovaný filmy, no, Hana Vítová, no, když to byl Noční motýl, nebo to byly, nebo ta Uličnice nebo em Adina Mandlová, to byly všecko takový ty herečky našich, méch mladéch let, no, teda.
 
Výrobce
Lucernafilm
 
Režie
František Čáp
 
Hrají
Hana Vítová
Svatopluk Beneš
 
CFN
http://www.kinobox.cz/cfn/film/14429-nocni-motyl
 
Poznámka
Informace zkontrolovány v on-line verzi katalogu Český hraný film
 
Prameny
http://web.nfa.cz/CeskyHranyFilm/cz/obsah/filmy/72804.html
 
nahoru
 
 
 
 
 
© 2011 Ústav filmu a audiovizuální kultury na Filozofické fakultě, Masarykova Univerzita, Brno