Filmové Brno
Dokumentace dějin uvadění filmů a diváckých preferencí v Brne v letech 1918-1945

 
  
Žánr
monumentální film
 
Film
Baptiste Ling, 1920
Anna Bolegna; Anna Boleynová, 1920
 
Číslo
Anna Bolegna; Anna Boleynová; Anna Boleyn, historický film
Henny Portenová ve skvostném historickém filmu.; Monumentální film z anglických dějin. Jediný film této sezony s Hanou Portenovou.; Anglický monumentální film.
Lidové noviny, 253, st 23.03.1921
Hrabě Monte Kristo. II. epocha.; Hrabě Monte Christo. II. epocha, Monumentální film o 5 epochách.
Matyáš Sandorf II.; Matyáš Šandorf II., Mathias Sandorf u. d. b. R. Jules Verne II.
Ode dneška II. epocha monumantálního filmu >>Matyáš Sandorf<<. dalekém Orientě objevil se tajemný muž, jenž prochází kraji s jediným cílem: nalézti svého zrádce - aby byl pomstěn. Jeho pátrání pokračuje za neuvěřitelných překážek, jež napětí stále stupňuje. Der Monumentalfilm Mathias Sandorf u. d. b. R. Jules Verne. 2. Ep.
Lidové noviny, 35, pá 20.01.1922
Königsmark I., Königsmark I.
úchvatné dílo
Nejnádhernější tento monumetální dvouepochový francouzský film od Pierrea Benoita, jehož první epocha promítati se bude ode dneška až včetně do 6. března, ukazuje vpravdě geniální režii, scény dosud nikdy nevídané krásy, úchvatný děj, nedostižné výkony nejslavnějších francouzských kinoherců a nejmodernější výpravu. V Brně jistě nebude nikoho, kdo by se na film tento nepřišel podívati.; Úchvatné dílo o 6 dílech. I. děj. Monumentalfilm in 2 Epochen.; Der schönste Film der französischen Filmkunst, Spannender Roman eines Königsgeschlechtes in der modernen Zeit.; Grandioser Film in 6 Abteilungen.
Lidové noviny, 108, pá 29.02.1924
Hrabě Monte Christo III, Graf von Monte Christo III., Der.
Monumentální film o 5 epochách.; Nádherný francouzský snímek.
Rovnost, 10, út 10.01.1922
Hrabě Monte Christo IV, Graf von Monte Christo IV, Der.
Monumentální film o 5 epochách.; Velkolepý francouzský film, jenž tvoří samostatný celek.; dle proslulého románu staršího Dumasa. Vrchol filmového umění, francouzské veledílo, jež předčí provedením svým vše, co vyskytlo se na mezinárodním trhu filmovém. IV. Epoche.
Rovnost, 17, út 17.01.1922
Hrabě Monte Christo V, Graf von Monte Christo V., Der.
drama
ukončení, Monumentální film o 5 epochách.; V. (poslední) díl; nádherné francouzské drama V. Epoche.
Rovnost, 24, út 24.01.1922
Žena Faraonova, drama
Největší monumentální film letošní sezony, nejmohutnější dílo, které kdy bylo vyrobeno. Egyptské drama lásky a nenávisti, předstihuje známý loňský výpravný film "Indický Hrob".; Nejkrásnější film letošní sezony. Nádherná výprava. Monumentální film s proslulými herci, Emil Jannings, Harry Lidtke, Albert Bassermann, Paul Wegener a Kühne v hlavních úlohách.
Den, 271, pá 06.10.1922
President Barrada, ... slavný pěvec Michael Bohnen v monumentálním filmu P r e s i d e n t B a r r a d a.
Jan Baptista Lingg, Monumentální film z doby Napoleona I.
Lidové noviny, 108, st 01.03.1922
Spiknutí v Janově
Lidové noviny, 245, st 17.05.1922
Indický hrob I., indisches Grabmal I., Das
velkolepé výpravné drama; mysterium
Největší film světa! Dle stejnojmenného románu z pera They šl. Harbonové. Do Indie, této tajuplné země divů a záhad, zavádí nás tento film, jenž každého ihned cele zaujme svými velkorysými krásami. Je to velkolepý zázrak moderní filmové techniky s úchvatným dějem a lze bez nadsázky říci, že díla takového Brno ještě nevidělo. Nádherné kraje, sídla indických maharadžů, divoké šelmy na souši i na vodě, cizí lidé a jejich zvyky - vše to objevuje se v dramatickém ději na plátně před zraky žasnoucích diváků, kteří jistě film tento pozorují s nadšením.; ... tohoto nádherného snímku, který svou úchvatnou a strhující dramatičností budí rozruch. Nevídaná dosud výprava, nejpřednější umělci.; Největší filmové dílo Indický hrob v nové kopii podle stejnojmenného románu They von Harbonové. Děj se odehrává částečně v Evropě, částečně v Indii na dvoře knížete z Esnapuru. Olaf Fönes, Mia Mayová, Konrád Veidt a Erna Morena v hlavních úlohách.; Velkolepé výpravné drama o 2 dílech.; 199078
Lidové noviny, 306, st 21.06.1922
Tragedie lásky II, Prvotřídní umělecký film s nezapomenutelnou představitelkou Vládkyně světa Mia May, Janningsem, Glässnerovou a Gajdarovem v hlavních úlohách.
Lidové noviny, 499, pá 05.10.1923
Hrabě Monte Christo II., Graf Monte Christo II.
sensační drama
Monumentální film o 5 epochách.; Sensační román dle proslulého románu Dumasova. Francouzský snímek.
Mährisches Tagblatt, 2, st 04.01.1922
Hrabě Monte Kristo I.; Hrabě z Monte Christo I., Graf von Monte Christo I., Der
drama
První epocha skvělého franc. veledíla. Proslulý román Alex. Dumasa staršího, sfilmovaný v pěti epochách a 25 dílech. V hlavní úloze L. MATHOT.; Největší film, jenž dosud vůbec byl vytvořen. Slavný román Dumasův, který vyjde v pěti epochách. O tomto arcidíle bude se s obdivem mluviti a věhlas továrny "Pathé Fréres" utvrdí se jím navždy.; Monumentální film o 5 epochách. grossartiger Kunstfilm, Sensationsdrama nach dem berühmten Roman von Dumas. Dieses Monumentalwerk zergliedert sich in acht Epochen, von denen die erste zwei ab heute zur Vorführung gelangen; Drama in 5 Akten.
Rovnost, 356, út 27.12.1921
Jan Baptista Lingg, Baptiste Lingg. Zur Zeit Napoleons.
Monumentální film o 7 jedn.
Moravské noviny, 30, st 08.02.1922
Desatero přikázání, zehn Gebote, Die
Monumentální dílo. V hlavní úlose MITTA WALDI.; Paramountův filmový zázrak, geniální výtvor americké kinematografie, kterému není rovno.; (The ten commandments.) Dvouepochový orbaz podivného osudu moderního podvodníka, jenž holduje jen penězům a požitkářství. Geniální režisér Cecil B. de Mille překonal tímto monumentálním dílem vše dosud vyrobené a premiéry v Novém Yorku, Londýně a v Paříži vyvolaly neobyčený rozruch a nezměrný obdiv všech tříd obyvatelstva. das Filmwunder aus der Produktion "Paramount". Die allergewaltigste Schöpfung der amerik. Kinematographie.
Moravské noviny, 297, st 29.12.1926
Sodoma a Gomora I.; Sodoma a Gommorha I.; Sodoma a Gomorrha I. Hřích, Sodom und Gomorrha I.
Nejslavnější filmové dílo.; Film předvádí současný život, ukazuje dnešní smyslnou zvrácenost a chtivost peněz, tyto hrozné živly, hrozící otráviti lidstvo. Osou děje jest moderní žena s veškerou rafinovaností dekadentní doby, žena, budící chtíče a žádající si oběti. V úchvatném vidění objevují se biblická města Sodoma a Gomora a před námi vyvstává ona doba se všemi svými neřestmi. Právě jako tehdy, vládne i dnes lidstvem zlo a marnost i touha po nemírných radovánkách, a ubíjí v člověku vše, co ušlechtilé jestl V hlavní úloze Lucy Dorainová. Beide Epochen auf einmal bei gewöhnlichen Eintrittspreisen. (Zweistündige Vorstellung.)
Rovnost, 108, pá 18.04.1924
Sodoma Gomorrha II. (Trest.), Sodom und Gomorrha II.
Druhá a poslední epocha. Sodoma a Gomorrha. (Trest.); II. díl: Trest. - Monumentální film z biblické a moderní doby. (Ukončení.) II. Teil: Die Strafe. Monumentalfilm aus den biblischen und modernen Zeit. (Schluss).
Rovnost, 111, út 22.04.1924
Mladý Medardus, junge Metardus, Der
dramatická hra
Dramatická historie od Artura Schnitzlera (básník Kola). V hlavních úlohách Mich. Varkonyi, Anežka D'Ester. Evžen Neufeld, Josef König, a Frant. Glawatsch.; Schnitzlerův Mladý Medardus.; Monumentální film o 6 dějstvích dle románu Artura Schnitzera. - V hlavních úlohách Clavatsch a Neufeld. Monumentalfilm in 6 Abteilungen. Nach dem Roman von Arthur Schnitzler. In der Hauptrollen Clavatsch und Neufeld.
Rovnost, 139, út 20.05.1924
Zvoník u Matky Boží, Glöckner von Notre Dame
velkofilm; výpravné drama
Monumentální dílo podle slavného románu Viktora Huga. V hlavní úloze Leon Chaney.; LON CHANEY [...] Mistrovské dílo, zfilmováno podle světoznámého románu Viktora Huga, 10 dílů.; Zvukový. Lon Chaney.; Nové vydání nejkrásnějšího monumentálního filmu, který kdy byl vytvořen. Osmidílné výpravné drama podle známého románu Viktora Huga. V roli zvoníka Quasimoda Lon Chaney, jenž tímto filmem se proslavil v celém světě.
Rovnost, 186, so 07.07.1928
 
nahoru
 
 
 
 
 
© 2011 Ústav filmu a audiovizuální kultury na Filozofické fakultě, Masarykova Univerzita, Brno