Cinematic Brno
Documentation of movie exhibition history and cinema-goers’ preferences in Brno, 1918-1945

 
  
Title
Škola základ života
 
Original Title
Škola základ života
 
Genre
komedie
 
Country
Československo
 
Language
česky
 
Number
Škola základ života, Česká veselohra
Pištěk, Pešek, Baldová, Kreuzmann.; T. Pištěk, L. Pešek, V. Gabrielová, L. Boháč, V. Trégl; Baldová, Pištěk, Marvan, Kreuzman; T. Pištěk, L. Pešek, V. Gabrielová, L. Boháč.
Škola, základ života, Schule ist d. Grundstein d. Lebens, Die
Pištěk, Pešek, Baldová, Marvan. Pištěk, Pešek.
 
Year
1938
 
Premiere (CR)
Fr 11.11.1938
 
Quotes
Miroslav_(1923).txt
MJ: ale ví- vím, že sem některé viděl víckrát. JV: a vzpo[menul] MJ: [a s ]chutí JV: vzpomněl byste si třeba, které to byly? jaké filmy? MJ: no všechny Burianovy ((Vlasta Burian)), všechny Voskovce a Werich- cha ((Jiří Voskovec a Jan Werich)) o těch ee š- Škola, základ života a Študáci a kantoři, to byly ty filmy, to bych se díval furt. JV: mhm á proč myslíte, že vás právě tyto filmy zaujaly? proč si myslíte že MJ: to bylo něco zvláštního. to měly to (...) no protože e e to byl e opravdu uměleckej výkon,
Miroslav_(1923).txt
JV: mhm a takže myslíte, že třeba na vás ty studentské filmy působily právě kvůli tomu, nebo MJ: a- atmosférou aj myšlenkou. JV: mhm MJ: dyť ten ten závěr je jednoznačný. jak ten profesor ee nakonec řekne em ti š- ti študenti mají svou duši. JV: mhm MJ: a to prokazuje celým, napřed je nepochopil, ale nakonec řekl, oni mají (jít) svou duši, že jo. on rozuměl té mládeži, to člověk zná nazpaměť pomalu, ale rád se na to dívám, protože to je hodnota. jako rád poslouchám hudbu nebo básně, čtu jednu báseň pořád až ee pořád v ní hledám ně- ee nacházím něco hezkýho, v opakování, to je, podle mě kvalita hraje jedině ee roli tím, že si to člověk může stále poslouchat nebo číst a nebo se na to dívat.
 
Directed by
Martin Frič
 
Cast
Theodor Pištěk
Jaroslav Marvan
František Filipovský
 
CFN
www.kinobox.cz/cfn/film/20232-skola-zaklad-zivota
 
up
 
 
 
 
 
© 2011 Department of Film and Audiovisual Culture at Faculty of Philosophy, Masaryk University, Brno