Filmové Brno
Dokumentace dějin uvadění filmů a diváckých preferencí v Brne v letech 1918-1945

 
  
Jméno
Oldřich
 
Příjmení
Nový
 
Citáty
Dagmar_(1929).txt
[a] vzpomínáte třeba na nějaké ty filmy s nimi, s nedošínskou ((Antonie Nedošinská)) s ferbasovou ((Věra Ferbasová)) nebo DB: no třeba ta Kvočna, to bylo hezký. nebo když hrála s tím e novým ((Oldřich Nový)), prostě bylo to něco jako jako na Pygmalion takové em parodie nebo já nevim si prostě jak tam přijde a prodává ty tkaničky. nedošínská ((Antonie Nedošinská)) tam hraje její tetu, nový ((Oldřich Nový)) tam je jako, že jí naučí [mluvit]
Dagmar_(1929).txt
LR: a divadlo třeba? [to už] DB: [no taky] LR: taky DB: taky, ještě na... když na Veveří stála stará budova LR: [mhm] DB: [hrával] tam Rudolf Krátký. hrával tam nový ((Oldřich Nový)), tady z- taky hrával. tak tam sem chodila. jó, dyť já sem vlastně... jéžišmane, dyť já sem chodila s maminkou do [divadla]
Edita_(1926).txt
KH: a vzpomínáte si osvobození, vlastně když končila válka, jak ste šla, jesi ste, jak ste šla třeba poprvé do kina, když když jako [bylo po osvobození?] EB: [to to sem šla] akorát je s manželem a to sme šli do na Nové ulici Metro bylo. a to sme viděli nějaký film s Oldřichem Novým ((Oldřich Nový)).
Edita_(1926).txt
LG: s nastávajícím manželem ste chodila taky do Lucerny? EB: ne to sme chodili na Novou ulici Metro se to menovalo to kino sme tam byli na oldřichu novým ((Oldřich Nový)) no ((smích)) si pamatuju
Eva_(1928).txt
to víte, viděla sem moře českých filmů s Věrou Ferbasovou ((Věra Ferbasová)), s Hanou Vítovou ((Hana Vítová)), s Oldřichem Novým ((Oldřich Nový)), ale také třeba sss tím Robertem Tajlorem ((Robert Taylor)), to byl americkej takovej představitel. takže (..) to byly (.) různé, různé druhy filmů. ovšem, ty české filmy se mi líbily nejvíc, protože to bylo z prostředí, které mi bylo známé, že?
Eva_(1928).txt
ES: ono ten Roztomilý člověk. to byl Oldřich Nový, přeci.
Eva_(1928).txt
LS: a proč se vám líbily tady tyhle filmy zrovna? Roztomilý člověk, U pokladny stál? ES: protože ten Oldřich Nový tam podával takový výkon, že (...) ee to zasloužilo obdiv. LS: mhm. ES: bylo to třebas naivní, byl to naivní, ale v těch letech člověk byl taky naivní, že? LS: hm, určitě. ES: dneska třebas bych odešla rozčarovaná.
Eva_(1928).txt
ES: on byl tady ten Oldřich Nový dlouhá léta v operetě, v brněnské. LS: to já vím, no. (...) viděla ste ho naživo někdy? ES: věříte, že ano? LS: jo? ES: můj tatínek miloval strašně cirkusy LS: hm. ES: kromě teda kina. a byli sme, tady byl nějakej německej cirkus a (...), a jak byl biletář, my sme prošli tím biletářem, já sem se otočila a ten Oldřich Nový tam byl s dcerou. LS: jo? ES: jo. takže sem ho jedenkrát jedinkrát viděla v originále.
Miroslav_(1931).txt
v tomto filmu byl ten trik, co potom použil Oldřich Nový v Pytlákové schovance ((Pytlákova schovanka)), AV: hm. MH: že jsou sezdaní, a pak přijde ten zřízenec a řekne, ten sňatek je neplatný, poněvadž ten ředitel, ten neměl složenej služební slib, AV: hm. MH: tak to použili v té Pytlákově schovance ((Pytlákova schovanka)).
Marie_(1928).txt
MB: no tak to Muži nestárnou se mně taky líbilo, ta tam sem byla taky víckrát, to hrál Nový ((Oldřich Nový)) tam.
Peter_(1922).txt
em Oldřich Nový. můj otec tady řiditeloval a znal se dobře s Oldřichem Novým, kerý začal tady jako em režisér v operetě tenor. já sem si nedávno opatřil jeho rané písně, ty byly hrozný. myslím že to je, je to deska taková malá, cédéčko ((CD)), Růžové kombiné, ze starýho divadla, snad z dvacátých let, no to je hrozný. ale, voni se znali v Praze to obnovili, no to je dlouhá story. taky paní Nová ((Cecílie Nová)) byla z vídeňský židovský rodiny, velmi talentovaná fotografka, france gruberová ((neidentifikováno)), kerá mě fotila pro list paní a dívek, PSz: hm PD: a tak dále a tak dále. takže pro mě Oldřich Nový byl star číslo jedna. a taky dodnes věřim, že Dívka v modrém je českej film číslo jedna v protektorátu. z různejch důvodů který vám rád vyložim. no, tak Novýho ((Oldřich Nový)) zavřeli na nucený práce, poněvadž manželka, že jo, tak můj otec za ním jezdil a nosil mu salám. no a vrátil se potom Novej ((Oldřich Nový)), ne- nem- neměl tak dost místa v tý nový společnosti, chodil k nám do Příčný ulice ((Příční)), a prej se upil k smrti, to to nevim už, páč sem tady nebyl. ale bylo to přece jenom dost, byl to úzkej poměr taky, kvůli rodinám vlastně. a já měl dycky volňásky do, do novýho divadla ((Nové divadlo)) v Praze. tak sem ho jako osobně znal. no to je vše, PSz: hm PD: o Novým (( Oldřich Nový)) jako.
Emilie_(1922).txt
no lída bárová ((Lída Baarová)) Dívka v modrém, Oldřich Nový,
Borivoj_(1927).txt
LH: proč ee právě tyto filmy, nebo proč ee patřily k těm oblíbeným ty, které ste menoval teď? BH: no ts tu oblíbenost dělali herci. LH: herci, takže tady to byl hlavně, když [to tak vezmu Vlasta Burian...] BH: [uď to byl Oldřich Nový], Vlasta Burian. LH: hm. BH: áno, nebo Voskovec a Werich ((Jiří Voskovec a Jan Werich)).
Marie_(1915).txt
Nový ((Oldřich Nový)) em v něčem. jako jako herec ve všech nebyl dycky dobrý. LS: hm MH: jako herec, tam se, v kinoherec, v kině, tam se tohle.
Miroslav_(1923).txt
Roztomilý člověk, to je Oldřich Novej ((Oldřich Nový)).
Jiri_(1922).txt
LČ: a bylo pro vás potom důležité, kdo ve filmu hrál třeba? JH: no tak, teď už si na to nevzpomínám ale, určitě teda člověk věděl, že tam, třeba já nevím ten Oldřich Nový, že to je doopravdy jako herec, kterej hraje nebo něco takovýho.
Irena_(1922).txt
IK: Roztomilý člověk to je s Oldřichem Novým ((Oldřich Nový)),
Bozena_(1924).txt
JV: nebo mužete třeba ee tak k nějakému z těchto filmů něco říct, nějaký zážitek silný, jestli ste měla nebo eee co se vám na něm líbilo, proč se vám to na něm líbilo, cokoliv vás napadne, nějaká silná vzpomínka z té doby. BK: no tak třeba ten Oldřich Nový, tak to byly filmy taky s ním oblíbené. JV: mysli- myslíte Roztomilého člověka ((Roztomilý člověk))? BK: no, já si myslim, že je to Oldřich Nový
Milan_(1932).txt
Muži nestárnou, to bylo s Oldřichem Novým, mám takovej dojem.
Miloslava_(1925).txt
ale já si vzpomínám, ale to už bylo teda později, potom si vzpomínám na ty filmy s Adinou Mandlovou ((Adina Mandlová)), se Zitou Kabátovou ((Zita Kabátová)), Věrou Ferbasovou ((Věra Ferbasová)), em Lídou bárovou ((Lída Baarová)) no s Novým ((Oldřich Nový)), jo, to byl, Nový ((Oldřich Nový)) začínal v Brně.
Libuse_(1928).txt
KH: Roztomilého člověka? ((Roztomilý člověk)) LN: nó, to byl, vidíte, na toho si nemůžu vzpomenout. KH: no a já to taky viděla, já si taky nevzpomenu. LN: to byl herec známej prostě milovník. Roztomilý člověk, ten to [hrál s Adinou Mandlovou] ((Adina Mandlová)) KH: [nebyl to Oldřich Nový?] LN: Oldřich Nový! vidíte, na toho sem si,
Zdenek_(1927).txt
Roztomilý člověk. no je Nový ((Oldřich Nový)) s Adinou Mandlovou ((Adina Mandlová)), jesi se nemej- a Natašou golovou ((Nataša Gollová)), že?
Libuse_(1929).txt
Oldřich Nový nebo karel hegr ((Karel Höger)), to to byli herci který eh kteří byli pro mě takovým eh jako vodítkem k tomu, abych si vybrala eh
Libuse_(1929).txt
SM: Roztomilý člověk? LS: no no to byl myslím on počkejte to byl Oldřich Nový myslím
Jarmila_(1931).txt
PS: Roztomilý člověk JV: mhm no to bylo s Novým ((Oldřich Nový)) něco
Libuse_2_(1928).txt
LZ: no rozhodně teda, počkejte, já nevím jak se to menovalo. teď to taky kolikrát vopakovali, hrála tam Nataša Gollová, Oldřich Nový, a hrál tam, potom už aj hrál tam mám dojem že aj ten Schránil ((Raoul Schránil)) tam hrál, a em ta babička pletla, jak tam ten klíček vod tý [( )] SM: [Eva] Eva tropí [hlouposti?] LZ: [hlouposti,] ano, ano, no. tak to, to byl ten film Eva tropí hlouposti, potom ta Uličnice, pak mám dojem že to hrála aj to Holka nebo kluk, jak tam přišla za toho chlapca, že, no, tam stepovala a to, tak to taky dávali teď (v nedělu),
Libuse_2_(1928).txt
Roztomilý člověk, to bylo s Oldřichem Novým ((Oldřich Nový)), no,
Libuse_2_(1928).txt
Lída Baarová. Kristián ((Kristian)) Oldřich Nový, Mandlová ((Adina Mandlová)), no
Libuse_2_(1928).txt
LZ: a z těch Beneš ((Svatopluk Beneš)), no, Dohnal ((Jiří Dohnal)), Oldřich Nový, Gustav Nezval, no byly filmy který, všechny, Advokát chudých se Smolíkem ((František Smolík))
Ludmila_(1920).txt
Roztomilý člověk, Nový ((Oldřich Nový)),
 
Film — Režie
Čtrnáctý u stolu, 1943
fond B251 ÚŘP, k. 173, sign. 1266,
 
Film — Hrají
Hotel Modrá hvězda, 1941
Sobota, 1944
1940
Třetí zvonění, 1938
Pytlákova schovanka, 1949
Přítelkyně pana ministra, 1940
Dědečkem proti své vůli, 1939
Kristián, 1939
Eva tropí hlouposti, 1939
Dívka v modrém, 1939
Valentin Dobrotivý, 1942
Paklíč, 1944
Falešná kočička; Falsche Katze, Die, 1937
Život je krásný, 1940
1939
Baron Prášil, 1940
Roztomilý člověk, 1941
Důvod k rozvodu, 1937
 
nahoru
 
 
 
 
 
© 2011 Ústav filmu a audiovizuální kultury na Filozofické fakultě, Masarykova Univerzita, Brno