Cinematic Brno
Documentation of movie exhibition history and cinema-goers’ preferences in Brno, 1918-1945

 
  
Genre
historický
 
Film
1939
 
Number
Romola; Florentínské noci, výpravný film
Náš nejkrásnější program Romola (Florentínské noci). Historický výpravný film ze středověkého života v Itálii. V hlavní úloze nejslavnější umělkyně světa, sestry Liliana a Dorothy Gishové. Pořízení tohoto monumentálního díla stálo 1,700.000 dolarů.
Lidové noviny, 1, Fr 01.01.1926
Generál Crack, velkofilm
Zvukový film s J. Barrymorem.; (Zvukový. J. Barrymore.); Zvukový.; (J. Barrymore.); Monumentální velkofilm. Nejpodivuhodnější příběh z rakouských dějin! V úloze záhadného generála Cracka slavný americký herec JOHN BARRYMORE. V anglické řeči s českými titulky. Skvostné kolorované scény.; 143262
Lidové noviny, 411, Tu 18.08.1931
První depeše, Historie odcizeného vynálezu.
Lidová demokracie, 16, Tu 20.01.1953
 
Quotes — Film category
Vera_(1923).txt
SM: a říkala ste že ste vlastně měla radši e když se ty filmy odehrávaly v současnosti že? VB: ano. SM: takže historické filmy ste moc neměla ráda? VB: ne. já sem neměla ráda ani dějepis, SM: mhm VB: a nemám dodneška. já se nemusím dívat když, teď bylo na pokračování něco v televizi ale já se na to nemusím dívat. SM: mhm VB: ((smích)) nevím proč sem taková.
Jarmila_(1926).txt
JV: ale třeba jestli se vám ňáký filmy líbily víc, a ňáký méně, tak sem to myslel. jestli třeba ste jako šla i na detektivku, i když ste ji neměla příliš ráda, teď vám jakoby napovídám, ale spíš se chci zeptat na to vás, jestli si vzpomenete třeba jaký typ filmů ste em opravdu oceňovala. JC: no tak byly pěkný ty, když tak jako ta historie se [ňáká]
Vera_(1913).txt
VP: jo, když by to bylo třeba nějaká žán dark ((Jeanne d'Arc)) nebo něco takovýho, no tak na takových sme šli a nebo eště byl takovej nějakej film ee s Napoleonem, LR: mhm VP: tak na takový sem chodila, když to bylo historický, [historický filmy] LR: [to ste měla ráda] VP: to mě bavilo
Peter_(1922).txt
PD: jo. tak tam, tam mě taky vedla, em tam sem taky strávil, v sobotu odpoledne byla dětská představení, a tam byly český filmy historický, tam byl Svatej Václav, ((Svatý Václav)) tam byl em (.) něco s Bezdězem, a to si matně pamatuju, ale byly to český filmy, historické. vona ona si myslela že to na mě působí.
Jarmila_2_(1926).txt
JG: tak si určitý věci nevšimne, a pak ano, jo, em vůbec ty ee třeba s tím Štěpánkem, Zdeňkem Štěpánkem ((Zdeněk Štěpánek)), že. no to přece, to byl ohromnej člověk, JV: hm JG: a ohromný herec, a ty historický filmy s ním, to to bylo přece ohromný. JV: hm JG: ty tam ani nemáte. to je zajímavý [jestli von byl asi možná] pozdějš, jo, no.
Libuse_(1924).txt
LM: [a tak v těch] v těch Hovoranech, kde sme bydleli, tak protože můj (tať- sme) byla velká sokolská vlastenecká rodina ee tak ee v, můj tatínek zařídil, že v sokolovně, ze sokolovny teda, že se tam udělal to em pro- promítací kabina a že tam bylo kino. MB: mhm LM: no a tam byly všechny ty, to zase si ne- nepamatuju ty názvy těch ee těch filmů, ale vím, že byl krásný film o Štefánikovi ((Milan Rastislav Štefánik)) tenkrát. ten (zná- znám) velice na něj, Psohlavci a prostě takové takové ee tyto filmy, které se vztahovaly ee k našim dějinám a em a teda k poválečným dějinám.
Libuse_(1924).txt
LM: (..) a tenkrát byly velice zajímavé, si vzpomínám, jak em byl jednak byly byly zfilmované e věci po- podle Jiráska ((Alois Jirásek)). MB: mhm LM: em jeho. potom vim, že byl úžasný film Jan Cimbura. to nás taky velice e em zajímalo, o Cimburovi, potom em, co tam bylo takovýho (..) no to co se vztahovalo když tak k našim našim, Jánošík a takhle k našim dějinám.
Libuse_(1924).txt
MB: né ne to ee můžu se zeptat jakoby ee jak by ste to vlastně definovala, co pro vás teda byly ty hlouposti, tam byla ta tématika jak už [ste o tom mluvila ty historické filmy] LM: [tématika, téma- tématika, ano,] ale jak to bylo jak to mělo ňáký takový buďto ten historický, anebo ee i e třeba to, jak byly zfilmované byl erúer ((R.U.R.)), Čapkovy ((Karel Čapek)) věci ee že Krakatit, ee Bílá nemoc a toto no to na nás všecko strašně strašně působilo, že. je fakt, že to bylo černobílé, no ale ee obsah toho si člověk, jednak sme to znali z literatury, pak sme si to dotvrdili tím obrazem a tím filmem.
Libuse_(1924).txt
MB: mhm mhm mhm dobře. (..) tak bylo ňáký ňáké ee z těch kin vaše jakoby oblíbené? dalo by se to tak říct. LM: no historické. historické filmy sem měla ráda.
Libuse_(1924).txt
MB: mhm. (..) tak a e ve vztahu k těm hercům třeba ňáké ee i em konkrétní filmy, vlastně u těch oblíbených herců, na které si vzpomínáte. můžete vlastně i jmenovat víc těch herců, jestli si vzpomínáte. LM: ee no tak to byli, to právě to právě byli v těch historických v těch historických filmech, já už přesně nevím název jejich, ale to vždycky ee to byl, no byl to byl to e Korbelář ((Otomar Korbelář)) ee byl to ( fráňo) co ještě přežili, že, byl to Pešek ((Ladislav Pešek)), byl to Plachta ((Jindřich Plachta)) ee a prostě tady z tady z této generace, kteří už teda nejsou.
Libuse_(1924).txt
LM: ano sou úplně úplně jiné a ztratily, mnohé ztratily výchovný charakter. protože dřív bylo, byl film považovaný za určitý způsob výchovy. ať ať už to, jak sem se vracela k těm historickým anebo citovým, ale vždycky tam bylo něco pěkného, co si člověk mohl osvětlit u sebe, prohloubit si to, uvažovat o tom, ne. dneska dete z kina a no tak jo. MB: ((smích)) LM: nepršelo na nás. ((smích))
Libuse_(1924).txt
LM: no tak byla sem tam, chodila sem s tou maminkou a s tou tetou, (povidam vam,) jako otec neměl na to čas, aby chodil. když byly historické filmy, tak to chodil.
Marie_2_(1921).txt
LČ: a co pro vás vlastně dělalo film dobrým filmem? podle j- ( ) jak byste prostě ohodnotila ten, který [byste] MS: [no], dobrý pro nás byly, když tam bylo něco národního, když to bylo z- e ze- ee něco z- e od z našeho ne z našeho, ale z minulého života, tak to bylo tohle on- [myslím] LČ: [takže] z historie [třeba]. MS: [z] historie, ano. ano, ano, ano.
Marie_2_(1921).txt
ale to bylo tolik těch k histo- Hus ((Jan Hus)), (..) Prstýnek (.) s Fabiánovou ((Vlasta Fabiánová)), nebo poslední Nezralé maliny, to bylo něco krásnýho. a teď to člověk (vidí) v tomdle v televizi. ale (.) kdybyste mně říkala ty historické, (tak si) to vzpomenu, ale já vám řeknu po pravdě, já reprízy už nemám ráda, já nemám válečný filmy ráda. já když jako už sem to jednou dvakrát viděla, tak to už jako mě to nebaví. tam nečekám nic, co bych neznala, nebo mě nenapadlo. ale ty ne- na ty historický na Štěpánka ((Zdeněk Štěpánek)) na Korbeláře ((Otomar Korbelář)) na no ale v na ty filmy, co byly, tak sme chodili všechny. na ty historický filmy.
Rut_(1934).txt
RM: [nebo tak nějak] jo jo (.) teď nevím přesně jak se to menovalo (.) to taky takový já já mám ráda (.) aj ty historický filmy (..) já sem byla zamilovaná do těch francouzskejch, kde hrál žán maré ((Jean Marais)) on hrál vždycky takovýho (.) hrdiny, jo (.) tak a takový filmy sem měla taky ráda hrozně (...) na slaďáka taky sem se šla podívat, ale (.) tady tyto byly takový
Libuse_2_(1928).txt
ale takový ňáký ty historický, to sem teda zrovna nemusela.
 
Quotes — Person
Marie_(1928).txt
šla ste třeba radši na film, když tam hrál nějaký váš oblíbený herec, nebo měla ste [nějaké oblíbené herce?] MB: [no to víte, že ano.] ((smích)) LH: kteří to byli třeba? MB: no tak třeba naproti nám bydlel, nebo bydlel, mm měl maminku mm Gustav Nezval, a vedle nás by- bydlel (Eda) Cupák ((Eduard Cupák)). LH: (...) [a vy ste...] MB: [ten ovšem] hrál až později. LH: ehm. MB: ten chodil ještě do školy tech v té době ee ale v jako mm on chodil taky d- do Řečkovic do školy, kde tady vždycky něco recitoval, nebo prostě už měl odmala takový (.) takové zájem.
Jarmila_(1931).txt
JV: hodně sem kamarádila v Řečkovicích s Edou Cupákem ((Eduard Cupák)) (vám taky říká méno) sme byli velcí kámoši vod dětství, PS: aha JV: hrávali sme si spolu jé, byl dobrý kluk (.) dobrej ještě sme spolu jako tančili o hodech v krojích, jo, takže, taky mu dost uškodili.
Jaroslav_(1926).txt
LG: a ještě Cupáka Eduarda sem měla strašně ráda. JB: Cupák ((Eduard Cupák)) vo něm se řikalo že je jako e gáj <anebo buzerant> LG: no to vim JB: jo? LG: mhm JB: to víte? (.)
 
up
 
 
 
 
 
© 2011 Department of Film and Audiovisual Culture at Faculty of Philosophy, Masaryk University, Brno