Cinematic Brno
Documentation of movie exhibition history and cinema-goers’ preferences in Brno, 1918-1945

 
  
Title
Jánošík
 
Original Title
Janošík
 
Country
Československo
 
Number
Janošík, Slovenské lidové drama
Slovenské lidové drama o 8 dějstvích. Prvé dílo českoamerické společnosti Tatra-Film-Corporation.; Slovenské drama o 8 dílech. Cenné dílo česko-americké společnosti "Tatraston korporatio".
Lidové noviny, 11, Sa 07.01.1922
Janošík, Janošik
obraz ze života; Spitzenfilm
Obraz ze života slovenského lidu, ujařmeného maďarskými magnáty o 7 jednáních. V hlavních úlohách Doda Pištěk Maryša Foltyová.; C. Bagar. Mit Dode Pištěk und Maryša Folti; Preisgekrönter heimischer Spitzenfilm Für den Film bearbeitet n. d. Drama Georg Mahen. Große szenische Aufmachung.
 
Year
1921
 
Quotes
Irena_(1922).txt
Lč: a teďka bysme se z téhlecté jakoby rekapitulace těch osobních údajů dostali už k té vaší dětské zkušenosti s kinem, s chozením do kina, vzpomněla byste si na svojí první návštěvu kina? když ste byla poprvé v kině? IK: ano, vzpomněla, protože, já sem bydlela v Židenicích, a odmalička naše rodina, jako za první republiky byli sokolové, Lč: ano, IK: a já v té jednotě pracuju dodneška, vlastně jako kronikářka. a em jako sokolka, tak jako tam vím, že em se promítalo, to sem byla malá holka, a promítalo se v tělocvičně, em té jednoty. to se dycky postavily židle, a byl to němý film, a k tomu se hrálo na klavír. a když já sem se narodila v dvaadvacátém roce, tak řekněme že mně bylo, no, já to tady mám, v roce dvaadvacet, tak to sem se narodila, tak ten Sokol získal pr- em Sokol získal koncesi že může promítat. a to byl němý film. a tam si pamatuju, že sem jako šestiletá snad, tam dostala a němý film Jánošík sem tam viděla. Lč: takže to nebyla přímo představení pro děti. IK: ne. Lč: to bylo obecně...
Libuse_(1924).txt
LM: em jeho. potom vim, že byl úžasný film Jan Cimbura. to nás taky velice e em zajímalo, o Cimburovi, potom em, co tam bylo takovýho (..) no to co se vztahovalo když tak k našim našim, Jánošík a takhle k našim dějinám.
Zdenek_(1927).txt
prvním filmem, který jsem ve svém raném věku viděl, em, bylo to začátkem třicátých let, em byl ještě němý film Jánošík. moc si z něj nepamatuji, bylo mně sotva pět let. em, takže to byl rok třicet dva? ZP: tak asi. JV: třicet dva. em, ještě jsem nechodil do školy. doprovázela mě naše slečna vychovatelka.
Zdenek_(1927).txt
JV: hm, dobře, tak tady bych měla ještě dotaz k té slečně vychovatelce. ZP: ano. JV: em, jestli vybírala filmy ona, nebo kdo vybíral ty filmy, na který jste šli. ZP: to bylo akorát, já si vzpomínám akorát ten jeden film, a to asi vybrala ona. na víc filmů si nevzpomínám, myslím, že to byl Jánošík, ale dobře už si nepamatuju, bysme se museli podívat někde jestli, byl to němej film eště.
Zdenek_(1927).txt
JV: ehm. taky, taky si myslim. em a ještě bych se zeptala, když ste teda zažil ty němé filmy ještě, jestli v době toho přechodu bylo pro vás důležité jít spíše na ten zvukový, nebo jestli ste šel na němý? ZP: em ten němej film sem viděl jednou, jeden, možná to byl ten Jánošík, možná už možná že to nebyl, ale mám dojem, že to byl Jánošík. pak už sem nebyl v kině až byly teda ty zvukový. to byl jedinej němej film, kerej sem viděl a pak už byly všech- jenom ty zvukový.
Marie_2_(1921).txt
Lč: a ja- jaké jsou na to vzpomínky, na tu atmosféru, když ste byla prvně v kině v Rosicích (teda)? MS: a mám dojem, že to byl Jánošík nebo něco takového, že sme tam, no to celá Kratochvílka šla průvodem. protože tam bylo jenom ochotnický divadlo a jinak žádná zábava tam nebyla. Lč: takže ste šli s celou vlastně skupinou [lidí.] MS: [no ano], to se chodilo. to bylo ee pět a půl kilometru do Rosic.
 
Producer
Tatra Film Corporation
 
Directed by
Jaroslav Siakel
 
Cast
Mária Fábryová
Theodor Pištěk
 
CFN
www.kinobox.cz/cfn/film/28731-janosik
 
up
 
 
 
 
 
© 2011 Department of Film and Audiovisual Culture at Faculty of Philosophy, Masaryk University, Brno