: Nové číslo: Theatralia 2017/1

Divadlo jako organizace a instituce

Jarní číslo časopisu Theatralia (2017/1) je v hlavní rubrice Yorick věnováno tématu divadla jako organizace a instituce, tedy především legislativnímu zázemí divadelní činnosti (a to jak z historického pohledu v příspěvku Libora Vodičky, tak v zachycení aktuálního dění kolem schvalování zákona o veřejných kulturních institucích v textu Markéty Štěpáníkové). Právu na duševní vlastnictví se věnuje Martina Hájková a hlavní rubriku uzavírá svým textem Kristýna Binková zaměřující se na otázku tzv. druhé kariéry tanečníků.

V rubrice Spektrum můžete najít příspěvek Evy Stehlíkové o nedávno zesnulém scénografovi Jaroslavu Malinovi a text Šárky Havlíčkové Kysové a Heleny Spurné o problematice realismu hudebního divadla Waltera Felsensteina.

Rubrika Host přináší rozhovory s Petrou Vodičkovou o provozu brněnského CEDu, dále s norskou teatroložkou Wenche Larsenovou o současném stavu norského divadla a rakouskou teatroložkou Brigitte Marschall o Jakobu Levy Morenovi (rozhovor je doplněn překladem textu o tomto zakladateli psychodramatu).

Tematické rozpětí recenzovaných teatrologických publikací (rubrika Orientace) zahrnuje jak knihy věnující se hlavnímu tématu čísla, tak českému či světovému divadlu a dramatu.

Depeších přispěli autoři reportážemi o vídeňských výstavách, podzimním Pražském divadelním festivalu německého jazyka v Praze či o konferencích o kritice a českém a slovenském divadle.

Editoři čísla jsou Iva Mikulová a Libor Vodička.