Alena Kolesnikova: Voyeur XXI (vernisáž)

Prostřednictvím díla Voyeur XXI reflektuje původem ukrajinská umělkyně Alena Kolesnikova skutečnost, že doba, ve které jsme se ocitli, je vesměs dobou vizuální. Jsme neustále vybízeni dívat se a poznávat okolní svět především v jeho vizuální podobě. Alena si na této situaci všímá určitého voyeristického aspektu. Možnost sledování a pozorování lidí, míst a událostí v anonymním bezpečí virtuálního prostoru v nás probouzí zvědavost a touhu dívat se, aniž bychom přitom byli sami viděni. Dílo, které odkazuje také k dalšímu projektu s voyeuristickou tématikou – Jennicam (1996–2003) americké umělkyně Jennifer Kaye Ringley, nás tak vybízí k „nahlédnutí“ do fenoménu voyeurismu v současnosti a ke kontemplaci pojmů intimity, mezilidských vztahů a jejich budoucnosti v době ovlivněné moderními technologiemi.

Vernisáž proběhne v pátek 5. 11. 2021 v 18:00 hod. V 19:00 hod. pak v blízkém prostoru kanceláře galerie PAF proběhne prezentace Náhled do moderního voyeurismu. Výstava potrvá až do 27. listopadu 2021. 

Alena Kolesnikova (*1997) je studentka Centra audiovizuálních studií na Filmové a televizní fakultě múzických umění v Praze. Má za sebou výstavy v domácích galeriích (GAMPA, Fotograf Gallery), ale také účast na zahraničním festivalu Video Arte Faenza v Bogotě. Ve své volné tvorbě se zabývá především otázkami vizuality, intimity, propojení, ale také odpojení jedince od společnosti, a konečně vlivem médií na fungování člověka a jeho způsoby přemýšlení.

Cyklus Začít vidět: výstava o třech kapitolách, který probíhá od 24. září do 27. listopadu 2021, připravili pro Vitrínu Deniska studentky a studenti Teorie interaktivních médií FF MU v Brně v rámci předmětu Kam s internetovým uměním
Vystavující umělci: Lea Petříková (CZ), Rhonda Holberton (US), Alena Kolesnikova (UA/CZ)
Kurátoři: Svatava Doubková, Ondřej Staněk, Robert Spurný, Luisa Pavlíková
---------
Partnery výstavního projektu jsou MUNI, PAF, Ministerstvo kultury, Statutární město Olomouc, Olomoucký kraj, Ineral, jlbjlt, Artmap, Kožené věcičky. 

FB event

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.