Blok expertů: Ingeborg Fialová – Fenomén německé literatury na Moravě (digitalizace)

  • 12. prosince 2019
    16:00 – 17:40
  • posluchárna B2.13, Arna Nováka 1, Brno

Přednáška se zaměří na moravskou německou literaturu, a to jak na důvody, proč by měla být připomínána a zbavována ideologických povlaků, tak na její dějiny a souvislosti s dějinami Moravy i s dějinami souběžně vznikající české literatury. Na několika příkladech se zaměříme také na způsoby a metody výzkumu, které byly vyvinuty v olomouckém Centru pro výzkum moravské německé literatury. Dále bude představen nejnovější „klenot“ archivní práce – elektronická literární mapa moravských německých autorů.

Prof. PhDr. Ingeborg Fialová, Ph.D. 
Literární historička, studovala germanistiku v Olomouci, poté odešla do exilu do SRN, kde byla v letech 1987-1992 odbornou asistentkou na Univerzitě v Saarbrücken, v „Abreitsstelle für Robert-Musil-Forschung“. Po návratu do Olomouce se habilitovala prací o německém expresionismu, v roce 2003 byla jmenována profesorkou pro dějiny německé literatury. Byla dlouholetou vedoucí Katedry germanistiky FF UP v Olomouci, spolu s kolegy z katedry založila v roce 1997 „Arbeitsstelle für deutschmährische Literatur/Centrum pro výzkum moravské německé literatury“ a v roce 2004 Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových.
Bádá a publikuje k tématickým okruhům: expresionismus, pražská německá literatura, německá literatura z moravského regionu a problematika regionálního výzkumu, německá židovská literatura; přednáší literaturu německé romantiky, expresionismu, dějiny a kulturu židů. Překládá z němčiny a angličtiny.

Načítám mapu…

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.